Tavada balık nasıl pişirilmeli

Tavada balık nasıl pişirilmeli

Tavada palamut: Ortası kesilmeden önce palamut balığının içi güzelce temizlenir. Temizledikten sonra 1-1,5 cm şeklinde kesilir. Yıkandıktan sonra bezle suyu alınır. Beyaz una bulanmış balıklar kızarmış yağa atılır.

Levrek buğulama: Levreklerin içi temizlendikten sonra sadece et kalana kadar kılçıklar çıkarılıyor. Et kuşbaşı olarak doğranıyor.

Tavaya doğranmış mantar, yağ, domates suyu, arpacık soğan, taze biber konulup pişiriliyor ve doğranmış balıklar bu karışımın içine atılıyor.

Balık piştikten sonra kiremit bir kaba konulup üzerine kaşar doğranıyor. Kaşar eriyinceye kadar fırında bekletilip servis ediliyor.

Fırında palamut, levrek ya da çupra: Balıkçılar, başka malzemeleri ne kadar kullanılırsa balığın kendi özelliğini o kadar kaybedeceğini söylüyor. “Önemli olan balık yerken balığın kendi lezzetini alabilmek.” diyorlar.

Balığı sade sevenler için fırında palamut, levrek ya da çupra tarifi: Tepsinin içerisine alüminyum folyo yayılır. Palamut, levrek, çupradan seçilen herhangi biri tepsinin içine dizilir.

Üzerine bir kaşık su, bir kaşık da zeytinyağı dökülür. Folyo kapatılıp fırına sürülür. 45 dakika pişirilir.

Nasıl pişirilmeli?

Balığı taze aldığımız halde tatsız olması nasıl pişirilmesi gerektiğini bilmemekten kaynaklanıyor. Kumkapı balıkçısı Yunus Emre Gün, “Hava mayıs ayından sonra 30 derecenin üstüne çıkıyor. Deniz suyu çok ısındığı için balığın yağ oranı sıfıra düşer. Bu yüzden 6-9 ay arası balığın tatsız olması normaldir. Ama 9. aydan bir dahaki senenin 5. ayına kadar her balık yenebilir. Ama hamsi tavalık balık, yağsız döneminde ızgara yapılırsa lezzet alınmaz.

Palamut ilk çıktığında tatsız olur, yağsızdır. Izgara olmaz. Bunların yapılma tarzları vardır. Çupra, levrek bir gün önceden hakiki gemlik zeytinyağında bekletip mangal yapılabilir. Mesela mezgit balığı ızgara kesinlikle olmaz. Yağsızdır. Kızartılmalıdır. Çok yağlı olan balıklar mutlaka ızgara yapılmalı.

Balık hem yağlı olup hem de kızartma yaparsanız o sizi tıkar.” diyor. Yine Kumkapı balıkçılarından Ercüment Uğur Gündoğdu, balık çeşitlerine göre pişirilme şekillerini anlatıyor: Palamut ilk çıktığında küçük olur. Biz ona Çingene palamudu diyoruz. Çingene palamudu tam yağlanmamış oluyor.

Yağlanmayan balık ızgara, fırın olmaz. Tava olur. Bir yağmur yağdı mı, palamut yağmuru gördü mü ızgara olur, fırın olur, buğulama olur. Lüfer aslında ızgara balığı. İlk çıktığında yağsız olduğundan dolayı ızgara olmuyor. Tava oluyor. Levrek, hamsi buğulama olur. İstavrit tava olur. Çinekop, sarı kanat, lüfer ızgara olur.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık