Tavan Lambası Nasıl Sökülür

Tavan Lambası Nasıl Sökülür

Yaşadığımız ortamlarda, özellikle evlerde, tavan lambaları olmazsa olmazdır. Sıradan sade bir lamba tercih edilebileceği gibi, dekoratif amaçlı, desenli, renkli tavan lambaları da tercih edilebilir. Bir defa takıldıktan sonra kolay kolay sökülmezler. Gerek arızadan dolayı, gerekse de dekoratif amaçla tavan lambasının sökülmesi gerektiğinde ne yapılır?

Bu lambalar daha çok genel aydınlatma amaçlı olduklarından ve uzun vadeli bir kullanım amacı güdüldüğünden dolayı kolay kolay sökülmezler. Daha çok elektriksel arızalanma ya da dekor değişikliği söz konusu olduğunda bu lambaları sökmek gerekir. Sürekli söküp takılan bir eşya olmadığı için de sökmek bazıları için kimi zaman zahmetli olabilir.

Dekoratif bir lambayı sökmek için lambanın öncelikle duvarla olan bağlantısını ve montajını bilmek gerekir. Bu tarz lambalar sıradan bir lambadan daha ağır oldukları için tavana iyice bağlanmalıdır. Bu yüzden bağlantı parçalarını ve nasıl monte edildiğini bilmek işimizi kolaylaştırır. Çünkü bir şeyi sökmek ya da dağıtmak için, onun nasıl yapıldığını bilmek gerekir.

Her şeyden önce güvenlik gelir ve bu işlemde de lambayı sökmeden önce güvenlik tedbiri almak gerekir. Öncelikle sökülecek lambanın elektriği kesilir. Bunun için lambayı düğmeden kapatmak yerine elektrik sigortasını indirmek daha doğru olacaktır. Tabii elektrik tamamen kesileceği için bu işlemi gün ışığında yapmak gerekir.

Elektrik kesildikten sonra, lambayı örten bir kapak varsa öncelikle o kapak çıkartılır. Kapak yok veya çıkartıldıysa da ilk yapılması gereken işlem lambanın elektrik bağlantısının kontrol kalemi yardımıyla sökülmesidir. Elektrik bağlantısı sökülmezse lambayı söktükten sonra elektrik kablosu da lambayla beraber gelebilir. Bu durum ise kablonun zarar görmesine neden olabilir.

Lambanın elektrikle olan bağlantısı kesildikten sonra lamba sökülebilir. Bu işlem için gereken başlıca aletler ise ihtiyaca göre pense, düz ve yıldız tornavidalardır. Tavana monte edilirken kullanılan vidalar tornavida yardımıyla dikkatlice sökülerek lamba tavandan alınır. Her şeyden önce güvenlik dediğimiz gibi burada da dikkat edilmesi gereken şey, lamba tavandan sökülürken aynı zamanda alttan da tutulmalıdır. Böylece yere düşüp zarara ya da yaralanmalara neden olması önlenir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık