Topraksız Tarım Sunumu

İlk kez 1930 yılında İngiltere’de Kaliforniya Üniversitesi’nden Profesör Doktor William Gericke tarafından temelleri atılan bu yöntem, Hollanda tarafından geliştirildi. Türkiye’de ise ilk olarak 1995′de Antalya’da Agroser adlı serada kullanılmaya başlandı.

Bugün topraksız tarım tekniği yaklaşık 30 serada başarıyla uygulanıyor. Seraların çoğu ihracat ağırlıklı üretim yapıyorlar.

İç pazara verdikleri ürün miktarı daha sınırlı. Çünkü bu teknikle üretilen ürünler daha pahalı. Geleneksel yöntemle satış fiyatı yaklaşık 1 YTL olan bir kilo domates, topraksız teknikle üretildiğinde 3.5 YTL’den piyasaya çıkıyor.

Türkiye için pahalı olan bu ürünün Avrupa’da alıcısı çok. Türkiye’de bu yöntemli ağırlıklı olarak domates ve biber üretiliyor. Yaklaşık 5 serada da çiçek üretimi var.

Topraksız Tarımı İngiltere Buldu, Hollanda Gelistirdi

Đlk kez 1930 yılında Đngiltere’de Kaliforniya Üniversitesi’nden Profesör Doktor William Gericke tarafından temelleri atılan bu yöntem, Hollanda tarafından gelistirildi. Türkiye’de ise ilk olarak 1995’de Antalya’da Agroser adlı serada kullanılmaya baslandı. Bugün topraksız tarım tekniği yaklasık 30 serada basarıyla uygulanıyor.Seraların çoğu ihracat ağırlıklı üretim yapıyorlar. Đç pazara verdikleri ürün miktarı daha sınırlı. Çünkü bu teknikle üretilen ürünler daha pahalı. Geleneksel yöntemle satıs fiyatı yaklasık 1 YTL olan bir kilo domates, topraksız teknikle üretildiğinde 3.5 YTL’den piyasaya çıkıyor. Türkiye için pahalı olan bu ürünün Avrupa’da alıcısı çok. Türkiye’de bu yöntemli ağırlıklı olarak domates ve biber üretiliyor. Yaklasık 5 serada da çiçek üretimi var.

Topraksız tarım nedir?

Her türlü tarımsal üretimin; durgun veya akan besin eriyiklerinde ,sis seklinde verilmis besin eriğinde veya besin eriyikleri ile beslenmis katı ortamlarda gerçeklestirilmesidir.

Topraksız tarımın amacı nedir?

Bitkilerin gelismesini besin solüsyonu ile sağlamak,bitkilerin besin madde ve su gereksinimlerini
stres olusturmadan karsılamakta ve bunu en ekonomik bir sekilde gerçeklestirmektir.

Neden topraksız tarım?

Bugün birçok ülkede (Hollanda,Đngiltere, Japonya,Y.Zelanda, Kanada v.s) sera üretiminde % 90’lara varan
oranlarda topraksız yetistiriciliğe geçilmistir

Topraksız tarımın nedenleri

Toprak kaybı
Toprak yoğunluğu
Hastalık,zararlı ve yabancı ot sorunu
Asırı gübre ve su tüketimi
Enerji ve isgücü tasarrufu
Daha kaliteli ürün

NEDEN TERCİH EDİLİYOR?
SU TASARRUFU SAĞLIYOR

Toprakta yapılan tarımda bitkilere verilen su toprağa sızma yoluyla, toprakta tutularak veya buharlasma nedeniyle fazlaca kullanılıyor. Topraksız tarımda verilen su ölçülebilir olduğu ve kontrollü bir sekilde bitkilere verildiği için fazla su israfı yasanmıyor.
BİRE BES VERİYOR

Dengeli bir beslenme ve hammadde farklılığı nedeni ile bitkilerden çok hızlı verim alınıyor.Bitkilere istenilen besin elementi gerekli zamanda ve miktarlarda verildiği takdirde toprağa göre bire bes kazanmak mümkün.

DAHA AZ ENERJİ
Topraklı tarımdaki islemler için gerekli olan is gücünde tamamen teknolojik ve otomasyon sistemleri devreye girdiği için önemli kazançlar elde ediliyor

Topraksız tarımın faydaları

Bitkilerin kontrollü beslenmesi
Su ekonomisi ve kontrolü
Enerji ve is gücünün azaltılması
Hastalık, zararlı ve yabancı ot kontrolü

Topraksız tarım tipleri

Topraksız tarım,değisik ülkelerde ve farklı arastırıcılara göre pek çok sekilde sınıflanmaktadır.Ancak topraksız tarımı, genelde su kültürü ve katı ortam kültürü olmak üzere iki gruba ayırarak incelemek olanak dahilindedir.

Topraksız tarımın en verimli haliyle yapılabilmesi için yer seçiminde belli baslı kriterlerin önemli olduğu görülüyor. Basta iklim özellikleri olmak üzere, arazinin sulama suyu varlığı, uzun süreli ve sık sık kesilmeyen elektrik kaynağına yakınlık, pazara ulasım açısından ana yollara hatta havaalanına yakınlık, varsa termal ve jeotermal enerji kaynakları, topraksız tarım yatırımı için öncelikli kriterler arasında bulunuyor.

Baslıca kriter olan iklimin öncelikle risk tasımayan bir özellikte olması çok önemli. Sık sık fırtınaya maruz kalan bölgeler cam ve plastik ile kapatılmıs olan tesislerde hasar yaratabilir. Ayrıca don olmayacak bölgelerin tercih edilmesi gerekiyor. Bu nedenle çukurda kalan ve rüzgar almayan bölgeler yerine güneye bakan araziler tercih edilmeli. Ayrıca bu yıl içerisinde Antalya bölgesindeki seracılıların maruz kaldığı gibi sel baskınlarına yakalanmamak için arazinin sel yatağından uzakta olması da büyük önem tasıyor.

Topraksız tarım neden sadece seralarda yapılıyor?

Topraksız tarım genel olarak ilk yatırım masrafları yüksek bir tarımsal üretim seklidir.Bu sebeple bu yatırımın,kontrolsüz çevre sartlarının olumsuz etkilerinin azaltıldığı ve birim alandan yüksek verimlerin alındığı;gerekirse ısıtma ile üretimin yıl boyu sürdürebildiği seralarda yapılması tercih edilir.Ancak topraksız tarımın sadece serada yapılması kesin bir kural değildir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık