TÜKETİCİ HEYETİNE NASIL BAŞVURULUR

TÜKETİCİ HEYETİNE NASIL BAŞVURULUR

Tüketiciler olarak kredi kartlarından alınan edilebileceğimiz gibi bizden alınan dosya masrafı hayat sigortası masrafı gibi harcamaların, bu masrafların kesinlikle iade edilme İhtimali var ilk önce yapılması gerekenler ise şöyle

“Kredi kartı ekstresini inceleyin. Herhangi bir para kesildiyse bunu öncelike bankanıza yazılı veya sözlü bildiriyorsunuz. Eğer bir dönüş yapılmaz ve iade edilmezse kaymakamlıklardaki tüketici heyetlerine başvuruyorsunuz. Yüzde 99 ihtimalle burada tüketici lehine karar çıkıyor. Bu kararda 15 gün içinde kesinleşiyor”

Hukuken son bir yıla dönük masraflar için bankalara başvurular yapılabiliyor “Bu hesap ekstreleri fatura niteliğindedir. Bu sebeple hukuken son bir yıla ilişkin itiraz yapılabilir. Ama bankaların insiyatifine göre geçmişe dönük bütün masraflar da iade edebilir. Denemekte fayda var.

Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri Avrupa’dan takdir gelen önemli bir uygulama olarak 1995’ten bu yana Kaymakamlıklarda oluşturulan birimlerde hizmet veriyor.

Bu birimler tüketicilerin 2 bin 500 liraya kadar olan şikayetlerine cevap vermek üzere çalışıyorlar. Hesap işletim giderleri, kredi kartı kullanım bedelleri, zorunlu alınan sigorta masrafları veya herhangi 2 bin 500 liraya kadar olan tüm tüketici şikayetleri için Kaymakamlıklara başvurulabilir.

Burada verilen hizmetler için hiç bir bedel talep edilmiyor. Fakat son zamanlarda bazı kaymakamlıklarda pul bedeli adı altında küçük bedeller de alınmaya başlandı.

Yasalara göre, Tüketici Koruma Heyetleri’nin 938 liraya kadar olan kararlara karşı taraflardan 15 gün içerisinde itiraz edilmediği takdirde icraya varan bağlayıcılığı bulunuyor.

Bankalar ile ilgili Tüketici Heyetlerine başvurulabilecek konu başlıkları ise şöyle;

– Hesap işletim bedelleri

– Kredi kartı aidatlar

– Zorunlu olarak yaptırılan sigortalar (Konut ve taşıt kredisi)

– Kredi kartı bittikten sonra temiz kağıdı (FEK kağıdı)

– Çok yüksek havale ücretleri

DOSYA MASRAFLARI HAKKINDA HENÜZ BİR KARAR YOK

Kredi ve kredi kartları ilgili yapılan son düzenlemelere göre, bankaların kredilerde aldığı dosya masrafı ve buna benzer masraf kalemlerinin haksız oldıuğunu söyleyen TÜKODER Genel Başkanı Ali Er “Fakat bu konuda elimizde örnek teşkil edecek bir yargı kararı bulunmuyor. Ama denenmesi gerekiyor. Tüketicilerin dernekler aracılığıyla bu bedellere itiraz etmeleri hukuken de peşini bırakmamaları gerekiyor” dedi.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. ibrahim erkan dedi ki:

    2007 yılında garanti bankasından kredi çekmeme istinaden tarafımdan 1000 tl dosya masrafı adı altında para kestiler,2012 yılında bu dosya masrafları ile ilgili garanti bankasını tüketici haklarına şikayetimi bildirdim ve dava garanti bankasının bu dosya masrafının haksız alındığını tarafıma 1000 tl’nin iadesine karar verdi,garanti bankası ise bu karara resmi 15 gün içerisinde itiraz ettikten sonra ,mahkeme bu defa kararı aleyhime verdi ve garanti bankasını haklı buldu.
    sizden ricam bu konuda ne yapabilirim ierkan@susesihotel.com mail adresime konuyla ilgili tarafıma dönerseniz sevinirim SAYGILARIMLA.

Yorum Yaz

Yukarı Çık