Turgay Şeren (1932 – …. )kimdir?hayatı hakkında bilgi

turgay-serenTurgay Şeren (1932 – …. )kimdir?hayatı hakkında bilgi

15 Mayıs 1932 tarihinde doğdu. Galatasaray Spor Kulübü’nün efsanevi kalecilerinden biridir. Galatasaray’da 1949-1966 yılları arasında oynamış ve Türkiye adına 46 maça çıkmıştır.

1951’de Berlin’de Batı Almanya’ya karşı yaptığı kurtarışlar ile hâlâ hatırlanmaktadır. Bu maçı Türk Milli Takımı 2-1 kazanmıştır. Bu unutulmaz maçtan sonra “Berlin Panteri” (Panther of Berlin) lakabı ile anılmaya başlanmıştır.

Şimdilerde Spor yorumculuğu ve gazetelerde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Atatürk’ün özel kalem müdürlerinden Sâbit Şeren’in küçük oğlu, eski milli atletlerden Oğuz Şeren’in kardeşidir. Spora, öğrenim gördüğü Galatasaray Lisesi’nde voleybol oynayarak başladı, sonra futbola geçti. Başlangıçta santrafor oynarken, daha sonra kalecilikte karar kıldı. 1950′lerin en büyük kalecilerinden biri olarak tanındı. Türk Milli Takımı’nın Berlin’de Federal Almanya’yı 2-1 yendiği maçta (17 Haziran 1951) çıkardığı olağanüstü oyunla kendini Avrupa’ya tanıttı, Alman gazeteleri tarafından Berlin Panteri diye adlandırıldı.

Başarılı futbol yaşamında 51 kez milli formayı giydi, 35 maçta Türk Milli Takımı’nın kaptanlığını yaptı. Fenerbahçeli Lefter Küçükandonyadis’ten sonra altın madalya alan ikinci Türk futbolcusu oldu. 1966-1967 mevsimi sonunda futbolu bir jübileyle bıraktı. Galatasaray, Mersin İdmanyurdu, Vefa gibi takımlarda çalıştırıcılık ve teknik direktörlük yaptı. 1970′lerden sonra, çeşitli gazetelerde spor yazarı olarak görev aldı.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Turgay Şeren (1932 – …. )kimdir?hayatı hakkında bilgi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık