TÜRKİYE’DE EN ÇOK KULLANILAN MANTARLAR,KULLANIM ALANLARI

TÜRKİYE’DE EN ÇOK KULLANILAN MANTARLAR,KULLANIM ALANLARI

AGARİCUS BİSPORUS
PLEUROTUS OSTREATUS
BOLETUS EDULİS
GANODERMA LUCİDİUM

LENTİNULA EDODES
FLAMMULİNA VELİTUPES
MORCHELLA ESCULENTA
TRUFFLE SP.

AGARICUS BISPORUS:Ülkemizde ve dünyada en çok yetiştirilen türdür.Doğal formlarındansa kültürü çok daha rahat bulunur.Kandaki şeker seviyesini düşürdüğü ve kolesterolü azalttığı için kalp ve damar hastalıklarında diyet olarak kullanılabileceği tespit edilmiştir.Hipertansiyon tedavisinde de önerilmektedir.

AGARİCUS BİSPORUS KULLANIM ALANLARI

-YEMEKLİK(SOTE,PİZZA V.B..) -KONSERVE(EV TİPİ,TİCARİ..)
-KURUTULARAK(HAZIR ÇORBA..) -TURŞULUK(SALAMURA..)

PLEUROTUS OSTREATUS: Kayın mantarı olarak bilinir.Çeşitli renkleri vardır.Sarıdan pembeye doğru.Yurt dışına ihraç edilen bir türdür.Besin değeri çok yüksektir. Şeker hastalığına ve kolestrole iyi gelir.P.Citrinopleuotus göze şifa olarak bilinir.
PLEUROTUSK

BOLETUS EDULIS: Ülkemizde çörek mantarı olarak bilinir.Genelde kültüre alınmaktansa doğadan da toplanabilir.Dünya mantar piyasasında çorbalarıyla ünlüdür.8 esansiyel amino asit içerir.Yapılan çalışmalarda her gün düzenli kurutulmuş ekstratları içen deneklerde kanda eosinofil ve bazofil değerlerini arttığı görülmüş.
mntr

GANODERMA LUCIDIUM: Son yıllarda çok popüler olan bir türdür.Özellikle kanser ve tümör tedavilerinde kullanılmaktadır.Yaklaşık olarak 300-400gram gelen bir adeti kurutulduktan sonra 25 grama düşmektedir.Kurutularak haplar,sıvı ekstratlar yada çay olarak içilir.Japonya da kanser tedavisinde hastalara devlet tarafından verilir.İçeriğindeki triterpenler kanser hücrelerini ve tümör hücrelerinin beslenmesini önleyip engellemektedir.Sağlıklı bireyler günde 1-2gram,hasta bireyler ise 5-6 gram tüketmelilerdir.
gmm

LENTINULA EDODES: Meşe mantarı olarak bilinir.Diğer bir ismi Shiitake dir.Kültüre alınan bir türdür.Yurt dışına ihraç edilen bir türdür.Shiitake , zamanında Çin imparatorlarının hayat iksiri olmuş şifalı bir mantar türü. Alternatif tıbbın gelişmesiyle ABD’de de piyasaya sunulan shiitake’in sırrı, içindeki lentinan isimli maddede. Lentinan, Japonya’da anti kanserojen ilaç olarak tescil edilmiş.

Shiitake bağışıklık sistemini güçlendirici, kanı sulandırıcı, kolesterol düşürücü, tümör küçültücü ve cinsel gücü arttırıcı etkilere sahip. Shiitake mantarı, şöhretini 14. ve 17. yüzyıllar arasında Çin’de hüküm süren Ming hanedanına borçlu. Kaynaklara göre imparator Ming, Çin topraklarında yüzyıllardır yenen bu mantarı, halka yasaklamış. Hanedanın alimleri tarafından imparatora hayat iksiri adıyla sunulan mantar, zamanla halk arasında “imparatorun kuvvet iksiri” ismiyle çağırılır olmuş. Ming hanedanının önde gelenleri de imparatorun yemeğini halk yiyemez düşüncesiyle bu besini sadece imparatorun ve ailesinin tüketmesi yönünde bir karar almışlar. Ama halk mantarını üretip yemeyi gizlice sürdürmüş.
lenti
Bir dönem Japonya’ya silah karşılığında verilen Shiitake, Japonya’da da gücün simgesi haline gelmiş. Öyle ki Samuray savaşçıları kendi bölgelerinde bu mantarın başkaları tarafından toplanmasını yasaklamış. İçinde var olduğunu düşündükleri gençlik ve güç etkisini kendilerinden başka kimseye yar etmemeyi planlayan ve bu uğurda birçok kişiyi de kılıçtan geçiren Japon savaşçıların kudretlerini, bu mantara bağlayan makaleler, tarihi kaynaklar var.Shiitake hakkında ABD’de ve Avrupa’da basılmış sayısız kitap var. Sağlık makalelerinde genel olarak imparator mantarı ismiyle çevrilen Shiitake, Japon Sağlık Bakanlığı’nın onayıyla beyin kanamaları, damar sertliği ve HIV gibi virüs enfeksiyonlarının önlenmesinde etkili. Kanın sulandırılması içinde önerilen bu özel mantarın yapısında bulunan Lentinan, tümör ufaltıcı ve anti kanserojen madde olarak kabul görüyor. Her şeyde olduğu gibi Shiitake’nin de fazla oranda tüketilmesi ve fazla yağda pişirilmesi zararlı sonuçlar doğurabiliyor.

FLAMMULINA VELITUPES: Uzak doğuda çok tercih edilen bir türdür.Kültüre alınır.Japonya ve Çin’de daha çok yenilerek tüketilir.Geçmiş yıllarda doğadan toplanırken daha sonra kültüre alınmaya başlanmıştır.Köylerde doğal kurutma ile çay şeklinde de tüketilir.
flaa

MORCHELLA ESCULENTA: Kuzu göbeği olarak bilinir.Kültüre alınması zor bir türdür.Bu yüzden doğadan toplanır.Ülkemizde en çok ihraç edilen mantarlardandır.Tadı oldukça güzledir.Dünyada yemeklik olarak tercih edilen pahalı mantarlardandır.
arka
TRUFFLE SP.: En pahalı mantar türüdür.Özel eğitimli köpeklerle aranır.Pişirilmeden yenen bu mantar sıklıkla yemeklerin üzerine rendelenerek yeniyor.Büyük olanlar müzaide ile satılır.2010 yılında yaklaşık 1.2 kilosu 180.000 dolara satılmıştır.
tr1
TRUFFLE SP.: En pahalı mantar türüdür.Özel eğitimli köpeklerle aranır.Pişirilmeden yenen bu mantar sıklıkla yemeklerin üzerine rendelenerek yeniyor.Büyük olanlar müzaide ile satılır.2010 yılında yaklaşık 1.2 kilosu 180.000 dolara satılmıştır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık