Türkiye’nin Milli Parkları Saklıkent

Türkiye’nin Milli Parkları Saklıkent

Saklıkent
Muğla ;Fethiye

Muğla ili, Fethiye ilçesi ile Antalya ili, Kaş ilçesi sınırları içerisinde, Eşen Çayının bir kolu üzerinde yer almaktadır. Milli parkın ana kaynak değerlerini, 1000-1100 m. yükseklikte ve oldukça dik vadi yamaçlarına sahip Saklıkent Kanyonu oluşturmaktadır. Milli park alanında orman formasyonu kızılçam, karaçam ve sedirden meydana gelmektedir. Aktar Yaylasının güneydoğu kesimi, soğanlı bitkilerin ( Sıklamenlerin ) endemik olarak yerleştikleri ve yetiştikleri sahadır.

SAKLIKENT
MUĞLA İLİ FETHİYE İLÇESİ İLE ANTALYA İLİ KAŞ İLÇİSİ ARASINDA Kİ SINIRI OLUŞTURAN KARAÇAY NEHİRİ NİN AKTIĞI KANYON VADİDİR.
OLUŞUMU 4. JELOJİK ZAMANDAMEYDANA GELEN DEBREMLER NETİCESİNDE BÖLGENİN KAYAÇ YAPISININ DA KARSTİK KÖKENLİ OLMASI VE KARAÇAY NEHRİNİN AŞINDIRMASI SONUCUNDA OLUŞMUŞTUR. OLUŞUMU VE FİZİKİ KOŞULARI İTİBARİ BÖLGEDE

EŞİ BENZERİ YOKTUR.
DAHA ÖNCELERİ YÖRE HALKI VE HARİTALARDA KARAÇAY OLARAK BİLİNEN KANYON 1990 YILINDA EKREM UÇAR İSİMLİ SAHISIN KANYONUN İÇ KISMINA GİDİLEBİLEN İLK 200 METERELİK KÖPRÜYÜ KENDİ İMKÂNLARI İLE YAPMASI VE SAKLIKENT İSMİ İLE TÜRK VE DÜNYA TURİZMİNE KAZANDIRMASI İLE ORTAYA CIKMIŞTIR. BÖYLE BİR TURSTİK DEĞERİ ÜLKEMİZE KAZANDIRAN NAMIDEĞER COBAN EKREME YÖRE HALKI VE ÜLKEMİZ MÜTEŞEKİRDİR.

saklikent-tkGENEL ÖZELLİKLERİ

SAKLIKENT İKİ DAĞ ARASINDA BİR KONYONDUR 9İLE 90 METRE MUHTELİF GENİŞLİĞİNDE 150 İLE 800 METRE YÜKSEKLİĞİN DE 18 KM UZUNLUĞUNDADIR.

İLK ETAPTA 200M TAHTA KÖPRÜLER ÜZERİNDEN YÜRÜYEREK SANİYEDE 9-10 m3 HIZLA AKAN DOĞAL SU KAYNAĞININ OLDUĞU BÖLGEYE VARILMAKTADIR.

SIÇAKLIĞIN EN YÜKSEK OLDUĞU YAZ AYLARINDA BİR KAÇ SANİYE BİLE VÜCUDUN SOĞUKLUĞUNA DAYANAMIYACAĞI BİR DERECE DE AKAN KAYNAK SUYU İÇİLEBİLİR NİTELİKTEDİR.

ARZU EDENLER 10-105M UZUNLUĞUNDA BİR MESAFEYİ BU SOĞUK SUYUN İÇİNDEN GEÇEREK KANYONUN DERİNLİKLERİNE DOĞRU 3,5-4 KM DAHA YÜRÜYÜŞ YAPABİLİRLER ANCAK BU YÜRÜYÜŞ OLDUKÇA ZOR VE TEHLİKELİDİR PARKUR BAŞLANGIÇT AYAK BİLEĞİNİ GEÇMİYECEK DEREECE DE AZ BİR SU İÇERİSİNDEN BAŞLAR KAYAÇLAR SÜREKLİ OLARAK SU İLE TEMAS HALİNDE OLDUĞUNDAN DOLAYI MERMER ÖZELLİĞİ ALMIŞTIR. BU YÜZDEN DE YÜRÜYÜSÜNZE BU YÜRÜYÜŞ İÇİM ÖZEL OLARAK ÜRETİLEN VE İŞLETMEMİZDE DE BULABİLECEĞİNİZ AYAKKABILARI GİYMENİZ YÜRÜYÜŞÜNÜZÜN KEYİFLİ VE KOLAY GEÇMESİ AÇISINDAN OLDUKÇA ÖNEMLİDİR.BU ARADA YÜRÜYÜŞ PARKURU VE NEHRİN DIŞKISMIDA Kİ KİLLİ TOPRAK ÖZELLİKLE KOZMATİK SEKTÖRÜNDE KULLANILMAKTADIR.KANYONDAKİ KİLLİ TOPRAK İÇERİSİNDE CİLDİ BESLEYİCİ VE GENÇLEŞTİRİCİ MİNARELLER BARINDIRDIĞINDAN DOLAYI BİR GÜZELLİK İKSİRİDİR.BU YÜZDEN DÜNYANIN BİRCOK YERİNDEN İLGİ GÖRMEKTEDİR.ANCAK YÜRÜYÜŞÜN İLERİKİ SAFALARINDA KANYON DARALDIĞI İÇİN BAZI YERLERDE DERİN CUKURLAR VE İRİLİ UFAKLI ŞELALELER KARSINIZA ÇIKAR,KANYON İÇERİSİNDE YAŞAMINI SÜRDÜRMEKTE OLAN YAŞAM ALANI TOROS DAĞLARI OLAN DAĞ KEÇİLERİ VE SİNCAPLAR BULUNDUĞUNDAN KÜÇÜK KAYA PARÇACIKALARINI DÜSÜRDÜKLERİNDEN DOLAYI BU DURUM TEHLİKE ARZ ETMEKTEDİRBAŞINIZA BARET TAKILMASI ÖNEMLİDİR.BU YÜZDEN YÜRÜYÜŞ AZEMİ DİKKAT GEREKTİRİR.YÜRÜYÜŞ ESNASINDA YBAN DAĞ KEÇİLERİ VE DEĞİŞİK ESKİ DÖNEMLERE AİT FİGÜRLER GÖRMEK MÜMKÜNDÜR NORMAL YÜRÜYÜŞÜN SONLANDIĞI 4KM SONUNDA 8-10m YÜKSEKLİĞİNDE BİR ŞELALE OLUŞUMU KARŞINIZA ÇIKAR VE BÖYLELİKLE KANYONDA Kİ NOMAL YÜRÜYÜŞ ETABI SON BULUR.DAHA SONRASI İÇİN TECRÜBE TEKNİK BİLGİ VE MALZEME GEREKTİREN PROFFOSYONEL DAĞCILARIN İLGİSİNİ CEKECEK ETETAP BAŞLAR.

PEKİ SAKLIKENTİN SONUNA ULAŞILABİLİRMİ?

TECRÜBELİ KİŞİLER TARAFINDAN GEREKLİ TEKNİK MALZEMEYE SAHİP OLUNDUKTAN SONRA İLK BÜYÜK ENGEL AŞILARAK YÜRÜŞÜN PROFOSYONEL KISMI BAŞLAR BURADA YERYER 10 İLE 40 M ARASINDA YÜKSEKLİGE SAHİP ENGELLER 1,5-2m DERİNLİĞE SAHİP GÖLETLER BULUNMAKTA ANCAK HER YAĞIŞ SONRASINDA OLUŞAN SU TAŞKINI NETİCESİNDE BU GÖLET DERİNLİKLERİ VE YÜKSELTİLER DEĞİŞİŞKENLİK GÖSTERMEKTEDİR .

KAYAÇLARIN ÖZELLİĞİNDEN VE AKARSU AŞINDIRMASINDAN DOLAYI YERYER KANYONYON İÇERİSİNDE TÜNELLER OLUŞMUŞ BU SEBEBLE GÜNEŞ BU BÖLÜMLERDE GÖRÜNEMDİĞİNDEN DOLAYI EL FENERİ İLE YOLA DEVAM EDİLMEK ZORUNDADIR.BU PROFOSYONEL YÜRÜYÜŞ 2 GÜN SONUNDA ANTALYA İLİNİNİN KAŞ İLÇESİNE BAĞLI OLAN SAĞ TARAFI AKLAR KÖYÜ SOL TARAFI İSE ÇAMLI KÖY KÖYLERİNİN ARASINDA KALA ETRAFI ÇAM ORMANLARI İLE KAPLI GENİŞ BİR VADİYE CIKILIR VE HEYCANLI YÜRÜYÜŞ SONLANIR.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Türkiye’nin Milli Parkları Saklıkent Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık