Türkmenistan’daki Türk iplik fabrikaları

Türkmenistan’daki Türk iplik fabrikaları
Türkmenistan’da türk şirketleri tekstile yatırıma devam ediyor Türkmenistan’da faaliyet gösteren Türk şirketleri, ülkede hızla gelişen tekstil sektörüne büyük yatırımlar yapıyor. Türk 5M şirketi, ülke genelindeki tekstil fabrikalarına bir yenisini daha kazandırarak, ilk kadife kumaş fabrikasını kudu.

Fabrikanın açılışını Türkmenistan Devlet Başkaşkanı Gurbankuli Berdimuhamedov yaptı.

Türk 5M şirketinin, Çin’in Cum Shuy şirketi ile ortaklaşa kurduğu kadife kumaş fabrikası açılışında konuşan Türkmen lider Berdimuhamedov, bağımsızlık yılları içinde tekstil sektöründeki gelişmelere değinerek, 17 yılda pamuk ipliği üretiminin 17 kat, pamuklu kumaş üretiminin ise 7 kat arttığını söyledi. Tekstil ürünlerinin yüzde doksanının Türkmenistan’da üretilerek ihraç edildiğini kaydeden Berdimuhamedov, tekstil sektörünün daha da geliştirilmesi için yeni yatırımlar yapmayı sürdüreceklerini belirtti.

Yurtdışından getirilen kadife kumaşın, bundan böyle ülkesinde üretilecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Berdimuhamedov, fabrikada 550 kişiye iş imkanı sağlanmasının ise ayrıca memnuniyet verici olduğunu vurguladı. Ülkesinde ilk kez böyle bir fabrikanın kurulduğuna dikkat çeken Berdimuhamedov, kadife kumaşın Türkmen kadınların en çok tercih ettiği tekstil ürünlerinden biri olduğunu da özellikle belirtti.

Ardından, davetlilerle beraber teksil fabrikasını gezen Berdimuhamedov, burada çalışanlarla bir süre söhbet etti. Berdimuhamedov’un fabrikanın inşaatından ve işleyişinden memnun kaldığı gözlendi.

Toplam proje maliyeti 28,75 milyon doları bulan fabrika, Çin teknolojisi ile donatıldı. Çin, Türkmenistan ile yaptığı anlaşma gereği, fabrikanın projesinin hazırlanması, teçhizatların getirilmesi ve monte edilmesi için 50 milyon yuan faizsiz kredi ve 40 milyon dolar bağışta bulundu. Fabrikanın inşaatını ise 12,6 milyon dolara Türk 5M şirketi gerçekleştirdi. 9 hektar alana kurulan fabrikada yılda 1 milyon metre tül kadife kumaşı üretilecek.

İKİ TEKSTİL FABRİKASI TEMELİ ATILDI

Türkmen lider Berdimuhamedov, ayrıca, iki tekstil fabrikasının da temelini attı. Bu fabrikaları Cotam ve Engin Grup Türk şirketleri inşa edecek. Berdimuhamedov, ilk olarak başkent Aşkabat’a 40 kilometre uzaklıkdaki Gökdepe ilçesinde Cotam’ın 70 milyon dolara kuracağı iplik fabrikasının temelini attı. Ardından, Engin Grup isimli Türk şirketinin 79 milyon dolara inşa edeceği sentetik ve iplik fabrikasına ilk harcı koydu.

Türkmenistan’da çoğu Türk şirketleri tarafından onlarca iplik, trikotaj, jeans ve dokuma fabrikaları kuruldu. Son yıllarda ülkenin tekstil sektörüne 1 milyar 200 milyon dolardan fazla yatırım yapıldı. Sadece, Türk şirketilerinin tekstil sektörünün kalkınması için yaptığı yatırımın 256,7 milyon doları bulduğu kaydediliyor.

Tekstil fabrikalarının ürünleri, kalite bakımından da dünya standartlarına uygun olarak üretiliyor. Tekstil ürünlerine, ISO 9001, ISO 14001, WRAP, OHSAS 18001 gibi birçok kalite ve güvenlik sertifikaları verildi.

Türkmenistan’da halihazırda, 55 tekstil fabrikası faaliyet gösterirken, bu fabrikalarda 30 binden fazla personel istihdam ediliyor.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Türkmenistan’daki Türk iplik fabrikaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık