Üniversite Tercihleri Nasıl Sıralanmalıdır

Üniversite Tercihleri Nasıl Sıralanmalıdır

Daha lisedeyken bile bir çok gencin hayali, üniversitedir. Çünkü üniversitenin anlamı farklıdır. Üniversite özgürlük demektir. Kendi ayaklarının üzerinde durma, sorumluluk sahibi olma demektir. Ayrıca üniversite kişinin bütün bir hayatı boyunca yapacağı işin de göstergesidir.

Hayaller kurulmaya daha lise sıralarındayken başlanır. Hedefler belirlenir. Sorular çözülür, etütler yapılır… Tüm bunlar üniversiteyi kazanmak içindir. İyi bir gelecek, iyi bir meslek içindir.

Gitmek, okumak istenilen bölüm önceden belirlenir. Her öğrencinin aklında ve hayalinde yapmak istediği meslek zaten vardır. Çalışmaları bu doğrultuda olur. Hedefi yüksek ise, çözdüğü soru sayısı da yüksektir.

Nihayet sınava girilir ve bir süre sonra sınav sonucu açıklanır. İşte tüm olay bu noktada başlar. Hangi üniversite kaç puanla alıyor, hangi üniversitede bölüm sıralaması kaç gibi sorular kafaları karıştırmaya başlar.

Tercih zamanı geldiğinde, anne bir şey söyler, sonra baba, sonra hala, sonra dayı… Aslında herkesin düşüncesi farklıdır. Peki, öğrenci bu durumda ne yapmalı, üniversite tercihlerini nasıl sıralamalıdır?

Yapması gereken ilk şey kafasını toparlamak olmalıdır. Daha sonra en çok hangi bölümü okumak istediğini ve hangi üniversiteye gitmek istediğine karar vermelidir. İstediği bölüm ve üniversitenin puan ve sıralamasıyla, kendi puan ve sıralamasının uyuşup uyuşmadığını kontrol etmelidir. Eğer uyuşuyorsa ilk tercihine yazmalıdır. Eğer uyuşmuyorsa, sıralamasına göre istediği bölümün bulunduğu diğer üniversitelere bakmalıdır.

Tercih döneminde istenilen üniversiteler tek tek araştırılmalı ve incelenmelidir. Ayrıca aynı bölümün farklı üniversitelerdeki eğitim ve diğer faktörleri karşılaştırılmalıdır. Daha sonra bunlardan bir liste oluşturulmalıdır.

Tercih döneminde uzman birinden yardım almak çok avantajlı olacaktır. Rehber öğretmenler bu konuyla ilgili özel deneyime sahiptirler bu yüzden onların tecrübelerinden ve bilgilerinden faydalanmak kişiye çok özel ve iyi bir destek sağlar.

Tercih sıralaması için en az iki üç bin öncesi yazılmaya başlanmalıdır. Bu demektir ki tercihe sıralamaya göre bin kişi de olsa önünde, o üniversiteyi yazarak başlanmalıdır. Tercihe genelde kişinin kendinden öncesi baz alınarak yapılmaya başlanır. Fakat unutulmamalıdır ki herkes için şartlar ve olanaklar aynı değildir. Tercihlerin kişiye özel olarak yapılması gerekmektedir.

Ciddi bir karar süreci olan tercih dönemi, yeterince araştırarak ve gözlemlenerek geçirilmelidir. Sonuçta pişmanlık duyulmayacak kararlar verilmelidir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık