DOLAR: 2.61 TL
EURO: 2.83 TL

Uygur türkleri hakkında bilgi

Uygur türkleri hakkında bilgi

Çin kaynaklarında Asya Hunları’ndan geldikleri bildirilen Uygurların, kökenleriyle ilgili bir efsanelerinde, kendilerinin Hun hükümdarının kızı ile bir kurttan türediklerinin belirtilmesi de bu gerçeğe işaret eder.

Tabgaç Devleti döneminde (386-534) Kao-kö adıyla kaynaklara yansıyan Uygurlar, bu esnada tüm İç Asya’ya yayılmış Töles boylarından biri olarak görülmektedir.

Göktürk Kağanlığı’nın kurulduğu esnada Selenga Irmağı boyunda bu devlete bağlı olarak oturmaktaydılar. Yani Ötüken’in burnunun dibinde! Göktürk devletinin zor günlerden geçtiği 7.yüzyılın başlarında artık Uygurlar onlardan ayrılıp 6 boydan meydana gelen ve Sir-Yen-to denilen yeni bir federasyona dahil olmuşlardır (yoksa kendileri mi kurdular?

Sir-yen-to birliğini oluşturan öteki 5 kabile de Uygurlar ile -Uygur adının anlamına dikkat edin!- “ittifak ederek” hepsi “Uygur” adını almışlardır.

Görüldüğü gibi Göktürk Devleti’ni oluşturan boylar (Türklerin Dokuz kabilesi/Dokuz Oğuzlar) böylece Uygur yönetimi altında birleşmişlerdi.

Bu anlatıların Uygurlar’ın kökeni hakkında yeterince malumat verdiğine inanarak siyasal tarihe geçilebilir

Sponsorlu bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık
Önceki yazıyı okuyun:
Palangada kuvvet kazancı nasıl bulunur?

Palangada kuvvet kazancı nasıl bulunur? Bu sistemlerde kuvvet bölünerek yükün bir kısmının sabit makaralara taşıtılmasıyla uygulanacak kuvvet azaltılabilir. Palangalarda yükü...

Kapat