Uzay Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür

Uzay Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür

Uzay mühendisliği, mühendisliğin uçak ve uzay araçlarını temel alarak, bu alanların gelişim ve ilerletilmesinden sorumlu bir bölümdür. Türkiye’de sıklıkla uçak ve uzay mühendisliği olarak bilinse de, köken ve bölüm olarak ‘’Uzay Mühendisliği’’ başlığı ile kullanılmalıdır. Genel olarak birbiriyle alakalı ve önemli iki dala ayrılır; Havacılık ve Astronotluk Mühendisliği, bu iki koldur.

Havacılık Mühendisliği, bölümün ilk adı olarak bilinse de uçak teknolojisinin yalnızca dünya ile sınırlı kalmadığı günümüzde bölüm de genel içeriğini ‘’Uzay Mühendisliği’’ olarak genişletmiştir.

Uzay Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Uçuş araçları temel olarak bölümün işlediği konular ve içerikleri ilgilendirir. Atmosferik basınç ve sıcaklık, yapısal uçak yüklemeleri gibi değişiklikler, bölümün başlıca içerikleridir. Bunun yanı sıra, aerodinamik, sevk ve itiş uygulamaları, hava elektroniği, malzeme bilimi, uçak yapısal analizleri, imalat bakım ve üretim gibi sayısız teknolojik ve mühendislik ürünleri ve teknikleri, bölümün içeriği olarak nitelendirebiliriz. Bu terimler arasındaki bağlantıya uzay mühendisliği denmektedir. Oldukça karışık ve değişik tekniklere sahip olmasından dolayı uzay mühendisliği, mühendis takımları tarafından, her biri kendi uzmanlık alanında çalışması ile sürdürülür.

Gerekli Nitelikler

Modern uçuş araçlarının geliştirilmesi, üretilmesi ve onarımı, oldukça zorlayıcı, güç bir işlemdir ve yetenekleriniz, dizayn, analitik ve pratik düşünme, matematiksel yoğunluk, var olan teknoloji ve maliyeti üzerine ciddi bir denge gerektirmektedir. Uzay mühendisleri, dizayn, test ve uzmanlaşma, füze, savunma araçları, uçuş ve uzay araçları ile ilgilenirler. Ayrıca uçuş, defans sistemleri ve uzay ile ilgili yeni teknolojiler geliştirirler.

Bölümde Hangi Dersler Vardır?

Bölümün yapı taşları sayılabilecek içerikler şunlardır;

Sıvı Mekanikleri
Astrodinamik
İstatistik ve Dinamikler
Elektroteknoloji
İleri İtiş Teknikleri
Kontrol Mühendisliği
Uçak Yapıları
Malzeme Bilimi
Katı Mekanikleri
Aeroelastiklik
Havacılık Elektroniği
Yazılım ve Programlama
Ses ve Gürültü Mekaniği
Uçuş Test ve Deneme Teknikleri

Bölüm Hangi Üniversitelerde Okunabilir?

Dünyada bölümün zirvesi olarak Birleşik Devletler başı çekmektedir. Ülkemizde ise uzay teknolojisi gelişen ve büyüyen, istihdam yaratacak bir bölüm olarak hızla ilerlemektedir. , , Anadolu Üniversitesi, ’nde bölümler okunabilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık