Üzerindeki takılarla gömülmeyi vasiyet vasiyetten sayılır mı

taşlı-altın-küpe-örnekleriÜzerindeki takılarla gömülmeyi vasiyet vasiyetten sayılır mı

Soru: Ailem son anlarında üzerindeki takılarla gömülmeyi vasiyet etti. Biz de şüpheye düştük, bu vasiyet yerine getirilmeli mi diye sorma gereği duyduk. Hanımın takılarıyla gömülmeyi vasiyet etmesi, yerine getirilmesi mecburi vasiyetten sayılır mı?

Cevap: Vasiyetler, mirasçıların yerine getirmeye mecbur oldukları borçlarıdır. Bir vasiyet yapılmışsa yerine getirme mecburiyeti söz konusu olur.

Ancak vasiyet haram bir şeyi istemiyorsa, sünnete uygun düşen faydalı bir şeyi talep ediyorsa yerine getirme mecburiyeti vardır.

Yoksa sünnete uygun düşmeyen haram, yahut da faydasız bir şeyi istiyorsa yerine getirme mecburiyeti söz konusu olmaz. Öyle vasiyeti uygulamaktansa terk etmek doğru olur.

Nitekim altın takılarıyla gömülme vasiyeti, kimseye fayda getirmeyen, sünnete de uygun düşmeyen bir vasiyet olarak görünmektedir. Çünkü altınlarla gömülmenin ölüye de diriye de hiçbir faydası yok. Faydasız vasiyetler ise sünnete uymayan vasiyetler cinsine girer. Yerine getirme mecburiyeti söz konusu olmaz.

Şayet altınlarının yoksula, muhtaca verilmesini vasiyet etmiş olsaydı, sünnete uygun düşen bir vasiyet olur, yerine getirme mecburiyeti hemen doğardı. Ahirette kendine, dünyada da alan yoksula fayda sağlardı çünkü.

Ahmed Şahin
a.sahin@zaman.com.tr

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık