DOLAR: 2.13 TL
EURO: 2.96 TL

Vergi kaçıranı ihbar et 8 bin TL ikramiye kazan

8 bin TL

Bakanlığı’nın başlattığı ‘vergi kaçıranı ihbar et, ikramiye kazan’ uygulaması vatandaşa gelir kapısı oldu.

Her bir muhbirin cebine ortalama 8 bin 800 lira girdi. 2007 yılında ise ihbarda bulunan 87 kişiye toplam 613 bin lira (kişi başı 7 bin 045 TL) ödenmişti.

Gelir İdaresi Başkanlığı, kendisine gelen her ihbarı ayrıntılı şekilde inceliyor.

Denetimlerde ihbar doğru çıkarsa muhbire, tespit edilen vergi kaçağının ve kesilecek cezaların yüzde 10′u kadar ikramiye veriliyor.

İkramiyenin üçte biri verginin kesin olarak tahakkukunda, üçte ikisi ise verginin tahsilinden hemen sonra ödeniyor.

Maliye’ye 2008 yılında vergi kaçağına ilişkin toplam 4 bin 763 ihbar dilekçesi geldi. Bu rakam, 2007 yılında 3 bin 636 olmuştu. İlgi gören ödüllü ihbarcılık sisteminin kamuoyunun yakından tanıdığı pek çok ünlü ismi de birbirine düşürdüğü belirtiliyor.

Edinilen bilgilere göre vergi dairelerinin kapısını çalan ihbarcılar arasında Türkiye’nin önde gelen sanatçıları da yer alıyor. Bakanlık yetkilileri, magazin dünyasının gündeminden düşmeyen sanatçıların birbirlerini vergi kaçırdıkları yönünde şikâyet ettiğini vurguluyor.

İhbar ikramiyesi için birbiri hakkında vergi kaçırdığı iddiasında bulunanlar arasında baba-oğlun bile bulunduğu belirtiliyor.

Maliye, vergi ihbarlarını teşvik etmek için verilen ödül miktarını da tespit edilen kaçak tutarının yüzde 10′undan 15′ine çıkarmayı planlıyor.

Etkin denetimin yanı sıra kanunun eski olmasından kaynaklanan bir sorun olduğunu belirten Maliye kaynakları, “78 yıllık bir kanunla vergi ihbarcılarına ödenen para herhangi bir şekilde artmıyor. Bu da ödülü cazip olmaktan çıkarıyor.” dedi.

ZAMAN

Sponsorlu bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Bekir Tekin diyor ki:

    Ertan Şimşek 1976 ist dogumlu.Baba adi Zülkarni ana adi Sadiye Basaksehirde oturuyor.Ist.Buyuksehir belediyesinde memur ama hiç ise gitmiyor.Yan gelip yatiyor, maasini tikir tikir akiyor.Eskiden ulasim planlama mudur yardimcisi idi gorevden alindi.Gorevini kotuye kullanip devlet planlarini disari satiyor ve ek gelir elde ediyor.Malvarligini( daireler.,luks otomobiller,villa,dukkanlar ,gayrimenkuller ) aile bireyleri adina yaptiriyor.Vatandas 800 tl ye calisirken bir memurun boyle kolay yoldan zengin olmasi reva mi?

  2. Caner diyor ki:

    acaba yabancı uyruklu kaçak işçi çalıştırmakta vergi kaçırmaya giriyormu?* .. aynı uygulamalar bunun içinde aynı mı ?

  3. mahmut zahit diyor ki:

    erzurum şükrüpaşa mahallesinde lezzet kolantası adında bi işyeri var bu adam gülük cirosu 2.500 ve ödediği vergi basit usulden artı sekiz kişi çalışıyor hiçbirinin sigortası yok bunun incelenmesini reca ediyorum bilginize tşk günde 75 kilo tavuk döner satıyor 100 3liradan gerisinide siz takip edin artık me kaçırdığını devletin yetimin hakkını yediğini artı ak parti ilçe teşkilatında olduğunuve bişey yapamayacaklarını ida ediyor hükümetin bu tip adamları cezalandırılmasını reca ederim

Yorum Yaz

Yukarı Çık