Vergi kaçıranı ihbar et 8 bin TL ikramiye kazan

8 bin TL

Bakanlığı’nın başlattığı ‘vergi kaçıranı ihbar et, ikramiye kazan’ uygulaması vatandaşa gelir kapısı oldu.

Her bir muhbirin cebine ortalama 8 bin 800 lira girdi. 2007 yılında ise ihbarda bulunan 87 kişiye toplam 613 bin lira (kişi başı 7 bin 045 TL) ödenmişti.

Gelir İdaresi Başkanlığı, kendisine gelen her ihbarı ayrıntılı şekilde inceliyor.

Denetimlerde ihbar doğru çıkarsa muhbire, tespit edilen vergi kaçağının ve kesilecek cezaların yüzde 10’u kadar ikramiye veriliyor.

İkramiyenin üçte biri verginin kesin olarak tahakkukunda, üçte ikisi ise verginin tahsilinden hemen sonra ödeniyor.

Maliye’ye 2008 yılında vergi kaçağına ilişkin toplam 4 bin 763 ihbar dilekçesi geldi. Bu rakam, 2007 yılında 3 bin 636 olmuştu. İlgi gören ödüllü ihbarcılık sisteminin kamuoyunun yakından tanıdığı pek çok ünlü ismi de birbirine düşürdüğü belirtiliyor.

Edinilen bilgilere göre vergi dairelerinin kapısını çalan ihbarcılar arasında Türkiye’nin önde gelen sanatçıları da yer alıyor. Bakanlık yetkilileri, magazin dünyasının gündeminden düşmeyen sanatçıların birbirlerini vergi kaçırdıkları yönünde şikâyet ettiğini vurguluyor.

İhbar ikramiyesi için birbiri hakkında vergi kaçırdığı iddiasında bulunanlar arasında baba-oğlun bile bulunduğu belirtiliyor.

Maliye, vergi ihbarlarını teşvik etmek için verilen ödül miktarını da tespit edilen kaçak tutarının yüzde 10’undan 15’ine çıkarmayı planlıyor.

Etkin denetimin yanı sıra kanunun eski olmasından kaynaklanan bir sorun olduğunu belirten Maliye kaynakları, “78 yıllık bir kanunla vergi ihbarcılarına ödenen para herhangi bir şekilde artmıyor. Bu da ödülü cazip olmaktan çıkarıyor.” dedi.

ZAMAN

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. zülkarneyn dedi ki:

  İskide çalışıp baklalı köyünde suyu kesilenleri kapı kapı dolaşıp rüşvet karşılığında sularını açanların yetiştirdiği pek şerefli evlatlar bunlar…Tüm köylü bu kişileri konuşuyor.Hala da hiçbirşey olmamış gibi davranıyor bazı yüzsüzler.

  1. meyrem dedi ki:

   Komsularinin da dedigi gibi haram parayla rusvet paralariyla buyudu ertan ve serkan o.c

 2. bekir dedi ki:

  Sebepsiz zenginleşme davası mı?

 3. ilknur dedi ki:

  tahmin etmiştim Devran döner sap döner gün gelir hesap döner

 4. isimsiz dedi ki:

  Devlet kurumunda calisip yolsuzluk yapip, butun mallari babasinin uzerine yapan kisileri savcilik arastiriyor,sadece baklalida baba uzerine 7 ayri adreste mal varligi tespit edildi maglum kisinin.

  1. ilknur dedi ki:

   Bu mağlum kişi ibb upm de mi çalışıyordu?

Yorum Yaz

Yukarı Çık