Vergi Levhası Nasıl Alınır

Vergi Levhası Nasıl Alınır

Ticari işletmelerin, piyasada var olabilmesi ve devamlılığını sağlayabilmesi için yapmaları ve bulundurmaları gereken birçok evrak vardır. Bunlardan biri de vergi levhasıdır.

Vergi levhası, mükellefin (vergi verme yükümlülüğü bulunan kişi ya da kuruluş) vergilerini ödeyip ödemediğinin takibinin yapılabilmesini sağlayan bir belgedir. Vergilerin kamuoyu denetimine açılması amacı ile bazı mükelleflerin bulundurma zorunluluğu olan bir belge türüdür. Bu levha Mayıs ayının son gününe kadar vergiye esas olan kazancı ve bu kazanca karşılık gelen vergi miktarlarını gösteren belgedir. Her yıl yenilenmesi gereklidir.

Mayıs ayının sonuna kadar yenilenen vergi levhalarının takip eden Haziran ayının 25 ‘ine kadar bağlı olunan vergi dairesine bildirilmesi gerekir. Bazı şirketler için vergi levhası alma zorunluluğu vardır. Levha alma zorunluluğu bulunan gelir vergisine tabi olan şirketler serbest meslek sahipleri, zirai kazanç sahipleri, ticari meslek sahipleri ve kollektif şirketlerdir. Kurumlar vergisine tabi olan ve levha alma zorunluluğu olan şirketler ise anonim şirketler, limited şirketler ve kollektif şirketlerdir.

Vergi levhasında bulunması gereken bilgiler mükellefin isim ve soy ismi, ticari unvanı, bağlı olunan vergi dairesinin adı, bağlı olunan vergi dairesinin tasdik yeri, iş yerinin açık adresi, vergi türü, son 3 yıla ait beyan edilmiş vergi matrahları, Gelir İdaresi Başkanlığı sistemi tarafından üretilen onay kodu, vergi sicil numarası iş yeri sahibinin TC kimlik numarası, işe başlama tarihi, faaliyet durumu ve faaliyet kodu ve türü.

Önceki düzenlemede yer alan ”kolayca okunup görünecek şekilde asmak zorundadır.” ifadesi kaldırılıp ”levhayı almak zorundadır.” şeklinde değiştirilmesi ile levhanın asılma zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır.

İnternet üzerinden levhanın alınabilmesi için öncelikle gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerinin Gelir İdaresi Başkanlığına ibraz edilir. Ardından bilgi işlem tarafından mükellefin sistemine kayıt yapılır. Kaydı oluşturulmuş mükellef internet üzerinden e- vergi levhasını alabilir. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığının sitesine girip kullanıcı girişi yapıldıktan sonra sorgulama ekranındaki bilgileri doldurduktan sonra vergi levhası seçeneği seçilir. Açılan sayfada gerekli yerler doldurulup çıktısı alınabilir. İstenilen sayıda çıktı alınabilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık