Veterinerlik Nasıl Bir Bölümdür

Veterinerlik Nasıl Bir Bölümdür

Doğa dostu, hayvan hayatına önem veren ve sağlık bilimine ilgi duyanlar için üniversitede okunacak en ideal bölüm veterinerliktir. Bu bölüm kişiye hayvanların sağlıklı ve doğa ile uyumlu bir şekilde yaşayaibilmeleri için yapılması gereken rutin ve acil durum müdahalelerini öğreterek bir sağlık bilimci olabilme imkanı verir.

Veterinerlik bölümünde okumaya hak kazanmak için üniversite sınavının ilk aşaması olan YGS’ye girerek 180 puan barajını aşıp ardından ikinci aşama olan LYS’ye girerek MF – 3 puanına sahip olmak gerekir. Puan türünden de anlaşılabileceği gibi bu bölüm sayısal ağırlıklı çalışan öğrenciler tarafından okunur.

Veterinerlik bölümünün bulunduğu bazı üniversiteler
, , , , , , , , ,

Bölümün oldukça yaygın bir üniversite yelpazesinde bulunması dolayısıyla her öğrenci bulunduğu ilde ya da bölgede bu bölümü okuyabilme imkanına sahiptir. Bölümün uygulama ağırlıklı bir müfredatı vardır. Teknik eğitimlerle birlikte sık sık saha çalışmaları yapılır.

Birinci sınıfta Veteriner Hekimlik Tarihi, Medikal Biyoloji, Medikal Fizik, Histoloji, Anatomi, Mikroskop Bilgisi – Teknikleri ve Veteriner Terminolojisi gibi teorik ve temel dersler verilir. İlk yıl uygulamadan çok veterinerliğe giriş niteliğinde öğrenciyi hazırlayıcı dersler vardır. İkinci sınıfta Hayvan Davranışları, Diseksiyon ve Eksenterasyon gibi uygulama payı da olan dersler verilir. Üçüncü sınıfta Patoloji, İç Hastalıkları, Viroloji, Hayvan Islahı, Su Ürünleri ve Hastalıkları gibi neredeyse tamamı uygulama ile öğretilen dersler mevcuttur. Öğrenciler üçüncü sınıftan itibaren tam anlamıyla uygulamalara başlarlar. Son sınıfta ise uzmanlık alanlarına göre tamamen uygulamadan oluşan dersleri üniversitelere bağlı Hayvan Hastanesi, Eğitim, Uygulama ve Araştırma Çitliği’nde alırlar.

Veteriner Hekimler kamuda Tarım Ve Köy İşleri Bakanlığı’nda çalışıırlar. Mezralar, hayvan bakım çiftlikleri gibi yerlere rutin olarak kontrol amaçlı giderler ya da kalıcı olarak buralarda görev alırlar. Bağlı oldukları bölgenin hayvanlarının doğum takibinden, aşılarından ve beslenme düzenlerinin denetiminden sorumludurlar. Et Ve Süt Kurumu, TÜBİTAK, Süt Endüstri Kurumu gibi diğer kamu kurumlarında da görev alma imkanları vardır.
Özel sektörde ilaç firmaları, hayvan barınakları, at ve büyükbaş hayvan çiftlikleri, hayvansal araştırmalar yapan laboratuvarlar, mandıralar, hayvanat bahçeleri gibi yerlerde Veteriner Hekimliği’ne istihdam sağlanır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık