vibrasyon ne demektir

vibrasyon ne demektir

vibrasyon Fransızca vibration “fizik Küçük ve hızlı salınım.” anlamındaki bu söz için Türk Dil Kurumumuzca titreşim karşılığı önerilmiştir.

Vibrasyon – Vibrato:

Lügât mânâsı Titreme, titreşimdir. Mûsıkîmizde ise belirtilen yerlerde özellikle eslerden(suslardan) önce, uzun seslerde; bitişlerde, kalışlarda, puandorklarda son sesin titretilmesi işidir. Yine de söz konusu NEY olduğunda bu nev’i kurallar yerine “ustanın dediği” prensibine uymak efdâldir. Bu da ses kayıtlarındaki usta Neyzenleri taklit etmekle mümkündür. Yalnızca bir ustayı misâl sayıp o nerede ne hangi san’atı yapıyorsa ona uymak gerektir.

Vibrasyon

Vibrasyon yapılırken (sağ eli üstte üfleyenler için) dudağın sol tarafı sâbit kalmak şartıyla; dudağın sağ üst parçası yukarı istikâmette defâlarca gidiş-gelişler yaparak ilgili perde yumuşatılır. Sol eli yukarıda olan neyzenler için bu anlattığımız tam aksi şekilde uygulanır.

(Birçoğumuzda dudağın bu kısımlarındaki kaslar gelişmemiştir. Hattâ ilk denemelerde genelde hiçbir hareket olmayacaktır. Ya da burunun sağ ve sol alt – yanları aynı anda inip kalkacaktır (abartılı bir burun çekme hareketi gibi)). Ancak istikrarlı bir çalışmayla 3-4 ay içerisinde dudak kıvâma gelmeye başlar. Şu şekilde çalışmak gerekir: Dudakla Ney’in temâs ettiği kısmı; yanak-burun-çene hizâsında elimizle tutup ya da bastırıp diğer tarafta kas hareketi yapmaya çalışılır. Ayna karşısında çalışmak önemlidir.

vib_dersBu hareketi ilk haftalarda her gün en az yarım saat olacak şekilde çalışmak gerekir. Sonraki haftalarda elimizi kaldırdığımızda dudağın çalıştırdığımız kısmının, ney tarafındaki kısımdan bağımsız çalıştığını görürüz. Sonraki haftalarda ise neyle birlikte çalışmak gerekir. Ayrıca dudak, vibrasyon için istikrar sağladığında; metronom yardımıyla, belli bir vuruş süresince, her vuruşta bir dudak hareketi olacak şekilde çalışma yapılır. Dudaklar bu işe alıştıktan sonra ise “ustanın yaptığı gibi” vibrasyon yapılır. Genel mânâdaki tercih edilen ve mûsıkîmize yakışan vibrasyondaki dudağın seyirme sıklığı yüksekten atılan bir pinpon topunun yerçekimi dolayısıyla yere düşüşü sıklığındadır. Düşme ânında kademe kademe daha alçağa zıplayacak ve yere yaklaştıkça daha sık ve daha seri sekerek sönüp yere sabitlenecektir.

Bu vibrasyonun doğru yapılış şeklidir.

İkinci bir vibrasyon şekli de resim üzerinde 2 ile işaretlediğimiz gibidir. Yine (sağ el üstte üfleyenler için) dudağın neyle temas eden tarafı sâbit kalacak şekilde sağ tarafın titremesidir. Bu ilk şekle göre daha kolay bir harekettir. Kafa ve çene vibrasyonuna nazaran risksizdir ve ilkine göre kolaydır.

“Bazı Neyzenler kafasını sağa sola çevirip yapar ki bu daha çok kaval ya da kavala vibrasyonudur; bundaki risk şudur: kafayı sağa sola çevirmek neyde ciddî akort kaymasına sebep olacağından toparlayıp akordu eski hâline döndürmek güçtür. Ayrıca bu kafa vibrasyonunun duyumu da mûsıkîmize yakışmayacak derecede abestir. Çene kaslarıyla veya abartılı dudak çevirimiyle yapılan vibrasyon da o derece riskli ve abestir.”

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık