WordPress Yoast SEO Eklentisi Kurulumu ve Anlatımı

SEO-LogoWordPress Yoast SEO Eklentisi Kurulumu ve Anlatımı

WordPress SEO Eklentisini kurduğunuzda yönetici panelimizde Alttaki gibi bir menü oluşuyor. Bu menüdeki kategorileri hızlıca tanıyalım.

14Dashboard : Gösterge panelimiz. Burada uygulama ilgili destek ve genel ayarlar bulunuyor.
Title & : İsminden de anlayacağınızvekod birimleriyle oynamamıza olanak sağlıyor. Social : Twitter ve Facebook gibi sitelerdeki paylaşım değerlerimizi buradan değiştirebiliriz. OpenGraph dahil. XML & Sitemaps : Otomatik XML oluşturma ve beraberinde arama motorlarına ping ayarları burada. Permalinks : Kalıcı bağlantı ayarlarımız. Internal : İç bağlantılar ve breadcrumbs ( kırıntıları) ayarları. : ’in ne olduğunu bilmeyen kasasını camdan aşağı fırlatabilir. & Export : Diğer SEO programları ve uygulamalarını içe-dışa aktarabileceğimiz alan. Edit Files : . dosyasına direkt erişim.

Evet şimdi detaylı olarak bu uygulamayı tanıyalım ve ayarlarını beraber yapalım. Başlıklar altında tercih edilen seçimi resimlerle paylaşacağım.

1.Dashboard (Gösterge Paneli)

Gösterge panelinde pek seçeneğimiz bulunmuyor. Varolanları tanıyacak olursak :

Start Tour isminde bir buttonumuz mevcut. Uygulamayı tanıtan bir uygulama. Siz bu dersi okuduğunuza göre ona ihtiyacınız yok, geçiniz icon smile En Popüler SEO Eklentisi : Yoast WordPress Kurulumu ve Detayları

Hemen altında Reset Default Settings isimli bir button daha var. Bu da tahmin ettiğiniz gibi uygulamayı fabrika ayarlarına döndürüyor.

Tracking ise veri değerlerinizin uygulama yapımcısı tarafından takip edilmesini sağlar. Yoast uygulamayı daha iyi hale getirmek için sizin hata raporlarınızı kullanır. Bu seçeneği ben kullanmıyorum. Eğer üzerinde tik varsa siz de kaldırın.

1.

Security seçeneğini güvenmediğiniz yazarlarınız varsa aktif edebilirsiniz. Konularında redirect (yönlendirici) kodlar kullanmalarını ve diğer problemleri önlüyor. Ben bu seçeneği işaretliyorum.

21

Tools kısmı ise eğer altında bulunan Google, Bing ve Alexa uygulamalarına yeni kayıt olduysanız işe yarıyor. Çalışma mantığı şu : Google Tools’a üye oldunuz varsayalım. Google size bir kod gönderiyor ve o kodu sitenize yerleştirmenizi istiyor. Böylece sizin gerçekten site sahibi olup olmadığınızı denetliyor. İşte o kodu buraya yazıyoruz. Ama bu işlemi WordPress’in Görünüm>Bileşenler kutusundan manuel olarak yapabiliriz. Kısacası Tools altındaki alan işimize yaramıyor. Direkt atlayın!

2.Titles & Metas (Başlıklar ve Metalar)

51

1.General : İlk olarak General başlığı altından ilerleyelim. İlk gözünüze Force rewrite titles çarpacaktır. Eğertagında yani site başlığınızda sorunlar oluşuyorsa bu kısmı aktif ederek uygulamanın başlığı zorla düzeltmesini sağlayabilirsiniz. Ben seçmiyorum. Çünkü hazırladığım bu WordPress temasında özel başlık terimleri kullanmaktayım.

subpages of archives seçeneği bende seçili değil. Ama seçilebilir. Tercih meselesi. Olayı şu : eğer bunu aktif ederseniz arama motorları sitenizden www.siteadi.com/page/2/ gibi abuk subuk indeksler alamayacaktır. Bilgi kalabalığının önüne geçmek için seçilebilir.

Use meta keywords tag? ise ilginç durmuş. Yoast (scriptin yazarı) burada gönderme yapmış. Google artık anahtar kelimeleri kendi belirliyor. Dolayısıyla metalar eskisi kadar önemli değil. Ama biz Yoast’ın göndermesine kulağımızı kapatıyoruz ve hala metalara önem veren arama motorları için bu seçeneği aktif ediyoruz icon smile En Popüler SEO Eklentisi : Yoast WordPress Kurulumu ve Detayları

Altında kalan Add noydir meta robots tag sitewide ve Add noodp meta robots tag sitewide seçeneklerini kullanmıyorum. Özel arama motoru metaları kullanımı ile alakalı. Metaların da suyunu çıkarmamak lazım değil mi? Ayrıca noodp ve noydir geçtiğimiz çağın tagları. Uzun lafın kısası; bunları işaretlemeyin.

Clean up thealanından head tagı altındaki fazlalık içerikleri temizleyebiliyoruz. Ben bu kısma dokunmadım.

Bu başlık altında, aşağıdaki gibi alt başlıklarımız bulunuyor.

61

2.Home : Bu alanda anasayfamız için ayarlar yapıyoruz. Homepage kategorisi altındaki Title template, Meta description template ve Meta keywords template alanlarını doldurun. İlk kısma sitenizin adı ve çok kısa açıklaması. İkinci kısma genel açıklama. Son kısma ise anahtar kelimeleriniz.

Author metadata ise yazarları da metaya eklemenizi sağlar. Özellikle çok yazarın bulunduğu sitelerde aktif edilebilir. Tercih meselesi. Ben kullanmıyorum.

3.Post Types4.Taxonomies5. Other: İki başlığı birlikte anlatacağım. Bu alandan konulara,sayfalara,taksonomilere ve ortamlara özel SEO ayarları ekliyoruz.

Dediğim gibi yazılar için Title template, Meta description template, Meta keywords template belirliyoruz. Ben bu alanları aşağıdaki gibi doldurdum.

Buradaki tagları aşağıda, Help alanında açıklayacağım.

Posts kısmına sırasıyla alttakileri ekledim.
%%title%%
%%excerpt%%
%%focuskw%%, %%tag%%

Pages kısmına sırasıyla alttakileri ekledim.
%%title%% » %%sitename%%
%%excerpt%%
%%focuskw%%, %%tag%%

Media (Ortam) kısmında sadece title değeri kullandım.
%%title%% %%page%% %%sep%% %%sitename%%

Categories kısmına sırasıyla alttakileri ekledim.
%%term_title%% » %%sitename%%
%%category_description%%
%%term_title%%

Tags kısmına sırasıyla alttakileri ekledim.
%%term_title%% » %%sitename%%
%%tag_description%%
%%term_title%%

Format (biçim) kısmına ise sadece title değeri kullandım ve Meta Robots‘u aktif ettim.
%%term_title%% Archives %%page%% %%sep%% %%sitename%%

Author Archives kısmına ise sadece title değeri kullandım.
%%name%% » %%page%%

Author Archives kısmına ise sadece title değeri kullandım ve Meta Robots‘u aktif ettim.
%%date%% %%page%% %%sep%% %%sitename%%

Special Pages alanı ise tercihe göre hazırlanabilir.

6. Help : Kısmı altında bulunan tüm kod öbeklerini karşılıklarıyla tanıyalım.

%%date%% konu/sayfa yazılış tarihini ekler
%%title%% konu/sayfa başlığını ekler
%%sitename%% site adını ekler
%%sitedesc%% site açıklamasını ekler
%%excerpt%% konu başlığını ekler yoksa otomatik oluşturur
%%excerpt_only%% konu başlığını ekler yoksa otomatik oluşturmaz
%%tag%% etiketleri ekler
%%category%% konu kategorisini ekler
%%category_description%% kategori açıklamasını ekler
%%tag_description%% etiket açıklamasını ekler
%%term_description%% terim açıklamasını ekler
%%term_title%% terimi ekler
%%modified%% konunun son düzenlenme tarihi
%%id%% konu/sayfa ID numarasını ekler
%%name%% konu/sayfa yazarının adını ekler
%%userid%% konu/sayfa yazarının kayıt ID sini ekler
%%searchphrase%% aramada kullanılan kelimeyi ekler
%%currenttime%% şuanki saati ekler
%%currentdate%% şuanki tarihi ekler
%%currentmonth%% şuanki ayı ekler
%%currentyear%% şuanki yılı ekler
%%page%% sayfa numarasını ekler (i.e. page 2 of 4)
%%pagetotal%% toplam sayfa sayısını ekler
%%pagenumber%% sayfa numarasını ekler
%%caption%% ekteki görselin açıklamasını ekler
%%focuskw%% odaklanılan anahtar kelimeleri ekler
%%cf_%% Custom alan eklememize yarar
%%ct_%% Custom taksonomi alanı eklememize yarar
%%ct_desc_%% Custom taksonomi açıklaması ekler
%%sep%% wp_title() için seçilen ayıraç
3.Social (Sosyal Ağlar için Seçenekler)

En üstte Add OpenGraph meta data diye bir seçenek mevcut. Bu seçenek uygulama geliştiricileri için geçerli. Eğer siteniz ile alakalı bir uygulamanız varsa bu alandan kendinizi Facebook’a tanıtabilirsiniz.

Hemen altında Frontpage settings alanı bulunuyor. Image URL ve Description seçenekleri dikkatinizi çekmiştir. Bunlar uygulamanız ile alakalı fotoğraf ve açıklama kutucuları. Eğer üst kısımdaki alanı işaretlediyseniz, yani bir uygulamanız varsa, onun bilgilerini bu alana girebilirsiniz. Ben Facebook sayfamız ve küçük uygulamalarımız olduğu için bu alanı doldurdum. Siz boş bırakabilirsiniz.

Default settings kısmı altındaki Image URL önemli. Buraya gireceğiz görsel adresi, sitenize ait linkler Facebook’ta paylaşıldığında yayınlanacak. Atıyorum sitenizden bir makalenin linkini Facebook’ta durum güncellemenize yazdınız. Facebook botları makalenizi gezip içersindeki görselleri araştırır. Eğer makalede görsel yoksa işte bu alana girdiğiniz linkteki resmi yayınlar.

Add Twitter card meta data seçeneği ise Twitter profil bilgi kartını head alanına ekliyor. Bizim bir Twitter hesabımız mevcut. Eğer siz de kullanacaksanız altına Twitter kullanıcı adınızı giriniz. “Yok, benim Twitter ile işim olmaz.” diyorsanız bu alanı boş bırakın.

41
5.Permalinks (Kalıcı Bağlantı Ayarlarımız)

Evet önemli kısımlardan bir diğeri.

“Strip the category base (usually /category/) from the category URL.” seçeneği indekslerinizde category/kategori gibi terimlerin oluşmasını engelliyor. Önemli bir düzenleme. Aktif ediniz.

“Redirect attachment URL’s to parent post URL.” seçeneği konularınızdaki eklentilere direkt ulaşımda ziyaretçiyi ilgili başlığa yönlendiriyor. Bunu da aktif ediyorum. Böylece “Google Görseller = Hit” oluyor.

“Remove the ?replytocom variables.” replytocom değişkenini siliyor. Bu alanı ellemiyorum.

“Redirect ugly URL’s to clean permalinks. (Not recommended in many cases!)” Kırık ve bozuk linkler için kalıcı bağlantı ayarlarını yok sayıyor. Yazılım sahibi bu seçeneği önermiyor, ben de ona katılıyorum.

Ayarlarımız aşağıdaki gibi :

72.
6.Internal Links (İç bağlantılar ve Breadcrumbs)

Bu bölüme girişmeden önce Breadcrumbs’ın ne olduğunu tam anlamda çözmekte fayda var. Breadcrumbs’ın ne olduğunu bu başlık altından saniyeler içersinde öğrenebilirsiniz.

Breadcrumbs nedir?

Ekmek kırıntılarını öğrendiğimize göre yolumuza devam edebiliriz. Bu alanın ayarlarını ben aşağıdaki gibi yaptım.
9

Bu ayarlara göre ekmek kırıntıları açık olacak, > ile ayrılacak, son sayfa izi ise kalın yazılacak. Yazılar kısmında kategoriyi seçtim. Böylece yazılarımın üst kısmında bağlı oldukları kategori belirtilecek.

< ?php if ( function_exists(‘yoast_breadcrumb’) ) {
yoast_breadcrumb(‘

Üstteki kodları ekmek izlerini göstermek istediğimiz alanlara ekliyoruz. Özellikle single.php ve page.php’ye eklemelisiniz. Bu işlem için Görünüm > Düzenleyici kullanılabilir.

7.RSS

Bu alan gayet basit. RSS listeleyicilerin görüntü düzeniyle oynuyoruz. “Content to put before each post in the feed” RSS konumuz öncesine eklemek istediğimiz tagı yazıyoruz. “Content to put after each post” alanına ise konumuz sonrası göstermek istediğimiz eki yazıyoruz.

%%AUTHORLINK%% yazarın linki
%%POSTLINK%% konunun linki
%%BLOGLINK%% blogun linki
%%BLOGDESCLINK%% yine blogun linki fakat bu sefer alt ve title değerleriyle blog açıklamamız da bulunuyor.

Ben bu kısımda varsayılan ayarları kullandım. Siz de hiç ellemeseniz de olur.

8.Import & Export (İçe & Dışa Aktarım)

Bu alanda diğer SEO eklentilerindeki verilerimizi içeriye aktarabiliyoruz. Aynı şekilde WordPress SEO by Yoast’ın da ayarlarının yedeklerini alabiliyoruz.

Alt kısımdaki import seçeneğinden eklemek istediğiniz dosyayı sisteme dahil edebilirsiniz.

9.Edit Files (.htaccess Erişimi)

Bu kısımda .htaccess dosyamımıza direkt erişim sağlıyoruz. WordPress .htaccess için aşağıdaki tanımlamayı yapar.

# BEGIN WordPress

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ – [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]

# END WordPress

Bu değerler her site için değiştirilebilir. Htaccess sitemize botların ve kullanıcıların erişimini düzenlememizi sağlıyor. Geniş bir konu. SEO için önemli fakat üstteki değerler işimizi görecektir.

İncelememiz burada son buluyor

Konu eklerken panelinizin altında “WordPress SEO by Yoast” isimli bir alan görünecektir. Bu kısımdan konularınıza özel SEO ayarları atayabilirsiniz. Veya boş bırakarak, Yoast’ın bu kaliteli uygulamasının bu işi sizin için yapmasını isteyebilirsiniz.

 

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık