Work And Travel’a Başvuru Nasıl Yapılır

Work And Travel’a Başvuru Nasıl Yapılır

Üniversite öğrencilerine Amerika’nın kapılarını açan Work and Travel programının Türkçe karşılığına baktığımız zaman karşılığı iş ve seyahattir. Work and Travel programında amaç dünyanın değişik ülkelerinde ve üniversitelerinde örgün olarak eğitim gören üniversite öğrencilerini yaz aylarında Amerika’da buluşturarak onlara iş imkanı verip bu sayede hem onlara maddi destek olmak hem de farklı kültürleri bir çatı altında toplayarak kültürler arası etkileşimi sağlamaktır. Ayrıca diğer bir amacı ise öğrencilerin dil gelişimine büyük destek olmaktır. 1999 yılında başlayan Work and Travel programı Amerika hükümeti tarafından desteklenen, korunan ve yıllardır sürdürülen bir programdır. Work and Travel programı 4 ay sürmekte ve bu program dâhilinde çalışan öğrenciler program süresince ayda ortalama 1000-1500 dolar arası kazanç sağlamaktadır. Bu programa katılan öğrenciler çalışacakları işi kişisel becerilerine göre kendileri talep eder ve bu doğrultuda yönlendirilirler.

Üniversitedeyken öğrencilere Amerika’da çalışma ve gezme imkânı sağlayan bu programa katılabilmek için bir takım şartlar bulunmaktadır. Öncelikle bu programa sadece eğitim gördüğü üniversitede örgün olarak okuyan üniversite öğrencileri katılabilir. Programa başvuru yapacak olan öğrencilerin eğitim gördükleri üniversitedeki not ortalaması 4 üzerinden en az 2 olmak zorundadır. Work and Travel programına başvuru yapabilmek için başvuru yapanların en az orta düzey İngilizce seviyesinde konuşabiliyor olması gerekmektedir. Başvuru yapan adayların hepsi İngilizce yeterlilik ve programa uygunluk mülakatına girmek zorundadır. Bu mülakatı başarı ile verenler programa katılmaya hak kazanır. Programa katılamaya hak kazanan kişiler gitmeden önce belli bir miktar para ödemek zorundadır. Bu ücret ülkemizde her sene 1400-2000 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Bunun dışında vize çıkartabilmek için yaklaşık 150 dolar, gidiş-dönüş uçak bileti için ise yaklaşık 900 dolar harcama yapmak gerekmektedir. Her yıl programa katılmaya hak kazanan kişiler DS2019 formunu doldurarak çalışma izni alabilmektedir. Ve çalışma süreleri bu form sonucuna göre belirlenmektedir. DS2019 formunda yazan çalışma süresinin bittiği günden itibaren öğrenciler 30 gün boyunca turist olarak Amerika’da kalma hakkına sahiptir. Bu sürenin sonunda ülkesine dönmek zorundadır. Work and Travel programına başvuru yapacak kişiler başvurularını internet üzerinden veya şehirlerinde bulunan danışmanlık ofislerinden gerçekleştirebilir. Başvuru tarihleri ise 4 ayrı periyotlara ayrılmış durumdadır. İlk başvurular eylül ayının ilk haftası ile kasım ayının son haftasıdır. Ve ilk periyotta istenilen işe kabul edilme oranı çok yüksektir. 2. periyot aralığın ilk haftası ile ocağın son haftası arasıdır. 3. periyot ise şubat ayı içerisindedir. Son olan 4. periyot martın ilk haftasından nisan ayının 15’ine kadar olan süredir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık