(yağ alma) Liposuction Yaptıracaklara Öneriler

(yağ alma) Liposuction Yaptıracaklara Öneriler

Yaz aylarına yaklaştığımız şu günlerde birçok kişi zayıflama telaşına düştü. Zayıflama yöntemlerinden biri olarak görülen liposuction (yağ alma), uzman olmayan kişilerce yapıldığında ölümle dahi sonuçlanabilen ciddi sağlık sorunları yaratabiliyor.

Bayındır İçerenköy Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ali Rıza Erçöçen, “Liposuction konusunda uzman olmayan ve hatta cerrah dahi olmayan bazı hekimlerin olayı sadece cilt altına bir kanül sokmak olarak algılaması ve bu şekilde anlatmaları sonucunda, ülkemizde nadir de olsa ölümlere varabilen sorunlar da yaşanabiliyor” dedi.

Liposuctionın vakumlu bir pompaya bağlı özel tasarlanmış kanüller aracılığıyla vücudun çeşitli bölgelerinden yağ emme tekniği olduğunu söyleyen Prof. Dr. Erçöçen, kuru teknik, ıslak teknik, şişirme (tümesan) tekniği, ultrason yardımlı liposuction (UAL), Power-Assisted Liposuction (PAL), lazer liposuction gibi bir çok teknik kullanılarak yağ emme işleminin gerçekleştirilebildiğini ifade etti.
Liposuctionın bilinenin aksine çok basit bir işlem olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Erçöçen, şunları anlattı:

“Liposuction, önemli bir cerrahi operasyondur ve sadece bu konuda uzmanlaşmış cerrahlar tarafından uygulanmalıdır. Uzman olmayan kişilerce yapıldığında ciddi tehlikeler yaratabilmektedir. Beslenmesi bozulan yağ dokusu enfeksiyonlara yol açabilir. Ultrasonik tekniğin uygun şartlarda yapılmaması, hastada yanıklara neden olabilmektedir. Asimetri, morluklara bağlı ciltte kalıcı koyu lekeler oluşabilir. Bazı vakalarda önemli miktarda kan kayıpları sözkonusu olabilir. Akciğerlere kan pıhtısı atılması da liposuctionın olası bir komplikasyonudur. Gerekli müdahale yapılmadığında solunum sıkıntılarına yol açabilir. Yüz bölgesinde yapılan liposuction bu bölgede çok daha az miktarda yağ dokusu bulunduğu için vücutta yapılan liposuctiona göre çok daha az sorun oluşturur. Ancak yüz sinirlerine ve çevredeki damarlara dikkat etmek gereklidir. Liposuction konusunda uzman olmayan ve hatta cerrah dahi olmayan bazı hekimlerin olayı sadece cilt altına bir kanül sokmak olarak algılaması ve bu şekilde anlatmaları sonucunda, ülkemizde nadir de olsa ölümlere varabilen sorunlar da yaşanmıştır.”

Her Yaşta Uygulanabilir

Temel olarak vücudun hemen her bölgesine liposuctionın uygulanabileceğini ifade eden Prof. Dr. Ali Rıza Erçöçen, kadınlarda en sık karın, kalça ve uyluklar ile diz bölgelerine, erkeklerde ise en sık bel ve karın bölgeleri ile meme bölgelerine uygulandığını belirtti.
Prof. Dr. Erçöçen, ayrıca liposuctionın kol, ayak bilekleri, boyun ve ense, yüze de uygulanabileceğini dile getirdi.
Liposuctionın temel olarak ideal kiloda veya ideal kiloya yakın kişilerde, egzersizle ve diğer yöntemlerle verilmesi pek mümkün olmayan bölgelerdeki estetik olmayan yağ kitlelerinin uzaklaştırılması için kullanıldığını vurgulayan Prof. Dr. Erçöçen, “Temel olarak her yaşta uygulanabilse de yağ dokusunun uzaklaştırılması sonucu altı boşalmış olan derinin eski gerginliğini elde edebilmesi için yeterince elastik olması gereklidir. Aksi takdirde cilt sarkmaları olabilir ve bu sarkan derinin ek yöntemlerle alınması gerekebilir” diye konuştu.

Boyuna Uygulanan Liposuction Herkes İçin Uygun Değil

Boyuna uygulanan liposuctionın herkes için uygun bir yöntem olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Erçöçen, şunları söyledi:
“Liposuction, sonrasında cilt altında görünmeyen bir iyileşme dokusu oluşturur ve bu da sarkmış olan dokuların desteklenmesini, dolayısıyla gerginleşmiş bir boyun derisi sağlar. Bu doku özellikle ileri yaşlarda oluşan bantların da büyük ölçüde giderilebilmesini sağlar. Yaşlılarda başarıyı arttırmak için sözkonusu bantların cerrahi olarak küçük bir kesiden dikilmesi fayda sağlayacaktır. Ancak bu bölgede yapılan aşırı liposuction ciltte kontur bozulmalarına ve sinirlerde geçici de olsa hasarlara yol açmalarına neden olabilir.”
Prof. Dr. Erçöçen, yağ dokusu liposuction ile emilerek uzaklaştığında, hacimsel olarak veya sayıca artış gösteren yağ hücrelerinin ortamdan uzaklaştırılarak aynı bölgede tekrarlamanın önlendiğini de vurguladı.

diyet1(52)Aşırı Şişman Kişilerde Deride Sarkma Olabilir

Doç. Dr. Yener Demirtaş aşırı şişmanlığın kontrolünde liposuctionın kullanılıp kullanılamayacağının tartışmalı bir konu olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:
“Liposuction ile kilo verdirilmesinin şeker hastalığının kontrolünde faydalı olabildiği gösterilmiştir. Aşırı şişman kişilerde çok miktarda yağ emilimi mümkündür ve hemen tüm hastalarda genel anestezi gereklidir. Aşırı şişman hastalar ince ve sadece vücut çizgilerini düzeltme ihtiyacı olan hastaların elde edeceği sonuçları beklememelidir. Miktar çok daha fazla olduğundan daha büyük kanüller kullanmak gerekebilir. Deri altı dokusu belirgin miktarda boşaltıldığında deride sarkma ve dalgalanmalar ihtimal dahilindedir. Yüksek oranda yağ emildiğinde oluşabilen bazı sorunlar deri altında sıvı toplanması, aşırı halsizlik hissi, iştah kaybı, ciltte yaralar ve kansızlıktır. Ayrıca sıvı dengesi de bozulabildiğinden dikkatli sıvı izlemi gereklidir.”

Birçok Hastalığın Tedavisinde Kullanılabiliyor

Liposuctionın estetik amaçlı yağ uzaklaştırılması dışında bazı hastalıklarda biriken yağların alınması için de kullanılabildiğini belirten Doç. Dr. Yener Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Steroid tedavisi görenlerde veya cushing hastalığı olanlarda özellikle bufalo hörgücü şeklinde toplanan veya vücudun diğer bölgelerinde toplanan yağ dokusu hastanın esas hastalığı kontrol altına alındığında liposuction ile uzaklaştırılabilir. Erkek memesinin normalden büyük ve kadın memesine benzer olduğu jinekomasti veya pseudojinekomasti hastalığında liposuction tek başına veya diğer cerrahi işlemlere ek olarak kullanılabilir. Halk arasında fil hastalığı olarak bilinen lenfödem hastalığında aşırı irileşen kol veya bacakların inceltilmesi amacı ile liposuction kullanılabilir.”

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık