Yağlı Ciltlere Nasıl Makyaj Yapılır

Yağlı Ciltlere Nasıl Makyaj Yapılır

Gözenekleri geniş ve görünümü parlak olan yağlı ciltler ciltteki yağ hücrelerinin fazla çalışması sonucu oluşan bir cilt tipidir. Sivilce ve leke oluşumuna elverişlidir. Yağlı ciltler diğer cilt tiplerinden daha kalın bir üst deriye sahiptir.

Yağlı ciltler makyaja başlamadan önce ciltlerini iyice temizlemelidir. Cilt yağlı ciltlere özel yağsız yüz yıkama ürünleri ile temizlenebilir. Bu, ciltteki aşırı yağın temizlenmesine yardımcı olacak bir işlemdir. Cilde uygun bir tonik ve yağsız bir nemlendirici ile de bakım yapılmalıdır. Yağlı ciltlerin nemlendiriciye ihtiyacı olmadığını düşünmek yanlıştır.

Cilt temizlenip bakımı yapıldıktan sonra cildi makyaja hazırlamak için makyaj bazı kullanlmalıdır. Makyaj bazı hem yağlı hem de kuru ciltler için cildi makyaja hazırlayan ve makyajın daha hoş görünmesini sağlayan yardımcı bir üründür. Yağlı ciltlerde bulunan geniş gözeneklerin küçülmesine yardımcı olarak cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlar ve matlaştırıcı etkisi ile ciltteki parlamayı alır. Baz yüzde kullanıldığı gibi gözlerde de kullanılabilir. Bunun için özel üretilmiş göz bazları bulunur. Göz bazları göz makyajının daha güzel görünmesini sağlar.

Baz da sürüldükten sonra cilt makyaja hazırdır. İlk olarak ten makyajı yapılmalıdır. Bunun için çok fazla yoğun olan ürünler kullanılmamalıdır. Hafif yapılı yağsız fondötenler tercih edilebilir. Eğer cilt fondötene ihtiyaç duymuyor ise yağsız formdaki BB kremler ya da renkli nemlendiriciler kullanılabilir. Diğer ten ürünleri de fondöten gibi yağsız formda ve hafif yapıda olmalıdır. Ten makyajı tamamlandıktan sonra özellikle T bölgesi olmak üzere tüm yüze pudra uygulanmalıdır. Böylelikle ciltteki parlamalar önlenebilir. Ayrıca yağ oranını dengelemek için makyaj gün içerisinde pudra ile tazelenebilir. Göz makyajı için göz bazı kullanılmalıdır. Yapılan makyajın akmaması için suya dayanıklı göz ürünleri kullanılırsa göz makyajı daha kalıcı olur.

Makyaj yapılırken temiz makyaj fırçalarının kullanılmasına dikkat edilmelidir. Makyaj için yağsız ve matlaştırıcı ürünler tercih edilmelidir. Gün içerisindeki parlamayı önlemek amacıyla yağ emici mendiller kullanılabilir. Cildi güneşten uzak tutmak ve yağ dengesini korumak için güneş koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Son olarak makyaj bittikten sonra sıkılan termal su veya makyaj sabitleyici sprey ile makyaj sabitlenmelidir. Böylece makyajın akması önlenerek daha kalıcı olması sağlanmış olur.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık