yazz 24 4 doğum kontrol hapı yan etkileri kullanımı nasıl kullanılır

Yazz gebe kalmayı önleyici bir ilaçtır ve başka etkileri de mevcuttur.

Yazz gebeliği önleyici etkisini, esas olarak yumurtalıklardan yumurta atılmasını (yumurtlamayı) engellemenin yanında, rahmin vajinaya açılan boyun kısmındaki salgılamalarda meydana gelen değişiklikler yoluyla gösterir.

Yazz aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

doğum kontrolü (gebelik önleyici); (Doğum kontrol haplarının hamile kalmayı nasıl engellediğini öğrenmek için tıklayınız)
adet öncesi yaşanan rahatsızlıklar;
vücutta su tutulmasına bağlı oluşan belirtiler;
akne (sivilce)

Yazz burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Yazz Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Doğum kontrol hapı kullanımı ile miyokard enfarktüs, inme, derin toplardamarlarda pıhtı oluşumu, dolaşımla gelen pıhtının akciğerlerle ilgili lenf ya da kan damarlarını tıkaması gibi damarlarda pıhtı ve tıkanıklık oluşması ile ilişkili hastalık riskindeki artış arasında bir ilişki olduğu öne sürülmüştür. Ancak bu durumlara nadiren rastlanır.

Eğer bu durumlardan ya da risk faktörlerinden herhangi biri mevcutsa, ilacın kullanımının yararı ve olası riskleri her bir kadın için ayrıca karşılaştırılmalı ve kullanıma başlamadan önce hekim tarafından değerlendirilmelidir. Bu durumlardan ya da risk faktörlerinden herhangi birinin alevlenmesi, tekrarlaması ya da ilk kez ortaya çıkması halinde hekiminize başvurunuz. İlaç kullanımının devamına ya da kesilmesine hekiminiz karar vermelidir.(Kimler doğum kontrol hapı kullanmamalı? Lütfen tıklayınız)

Toplardamar veya atardamarlarla ilgili pıhtı oluşumu / bir damarda oluşan trombüsten kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması (tromboemboli) ya da beyin damarlarıyla ilgili bir olay şu bulgularla beraber olabilir:

Bacakta tek taraflı ağrı ve/veya şişme; sol kola yayılan/yayılmayan ani şiddetli göğüs ağrısı; ani nefes darlığı, ani öksürük başlangıcı; alışılmadık, şiddetli, uzamış baş ağrısı; ani kısmi ya da tam görme kaybı; cisimleri çift görme; konuşma bozukluğu; baş dönmesi; vücudun bir parçasında ya da bir tarafında ani olarak ortaya çıkan belirgin hissizlik ya da güç kaybı.

Toplardamar veya atardamarlarla ilgili pıhtı oluşumu / bir damarda oluşan trombüsten kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması (tromboemboli) ya da beyin damarlarıyla ilgili bir olayın riski aşağıdaki faktörlerle artar:

yaş; (Doğum kontrol hapları ve yaş/menopoz bilgileri için lütfen tıklayınız)
sigara (içilen sigara sayısı arttıkça ve ilerleyen yaşla, özellikle 35 yaşın üzerindeki kadınlarda risk daha fazla artar);
obezite (vücut ağırlık indeksinin 30 kg / m² üzerinde olması);
yüksek kan basıncı (hipertansiyon);
migren;
kalp kapak hastalığı;
kalbin bölümlerinde titreşim hareketlerinin oluşması (atriyal fibrilasyon);
kanda çeşitli lipoprotein düzeylerinin bozulması;
olası aile öyküsü (bir kardeşte ya da anne – babada nispeten genç yaşlarda, bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açmış olması). Eğer kalıtsal bir yatkınlıktan şüphelenilirse, Yazz’ı kullanmaya karar vermeden önce bir uzman doktora danışınız.
uzun süreli hareketsiz kalma, cerrahi operasyonlar, bacaklara yapılan herhangi bir cerrahi müdahale ya da ciddi bir darbe alma. Bu durumlarda doğum kontrol hapı kullanımının (seçimli cerrahi girişim durumlarında en az 4 hafta önceden olmak üzere) kesilmesi ve tamamen tekrardan hareket edebilir duruma gelmeyi takiben 2 haftadan önce başlanmaması önerilir.

Doğum Kontrol Hapları İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Doğum kontrol hapı kullanımı sırasında migren sıklığı veya şiddetinde bir artış ilaç kullanımını derhal kesmenizi gerektirebilir. Böyle bir durumda hekiminize danışınız.

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda seyrek olarak iyi huylu, çok seyrek olarak da kötü huylu karaciğer tümörleri gözlenmiştir. Sınırlı sayıda hastada bu tümörler yaşamı tehdit eden karıniçi kanamalara yol açar. Eğer kendinizde şiddetli üst karın ağrısı, karaciğerde büyüme ya da karıniçi kanama belirtileri gözlemlerseniz, karaciğer tümörü olması ihtimalini düşününüz ve acilen hekiminize başvurunuz.

Yüksek kan trigliserid konsantrasyonuna sahip olmak ya da ailede (anne – baba, kardeşler, vb.) bu durumun varlığı, doğum kontrol hapı kullanılmasıyla pankreas iltihaplanması gelişme riskini arttırabilir. Bu hususa dikkat ediniz.

yazz 24 4 doğum kontrol hapıDoğum kontrol hapı kullanımı sırasında, klinik açıdan belirgin bir hipertansiyon (yüksek tansiyon) gelişmesi durumunda, hekiminize danışarak ilacınızı kesmeniz ve hipertansiyon rahatsızlığınızı tedavi ettirmeniz uygun olur. Eğer normal tansiyon değerleri, hipertansiyon rahatsızlığına karşı uygulanan tedavi ile sağlanabiliyorsa ve hekiminiz de uygun bulursa doğum kontrol hapı kullanmayı tekrar düşünebilirsiniz.

Karaciğer fonksiyonlarının bozulması, karaciğer fonksiyon testlerinin normale dönmesine kadar doğum kontrol hapının kesilmesini gerektirebilir. Böyle bir durumda hekiminize danışınız.

Eğer şeker (diyabet) hastasıysanız, doğum kontrol hapı kullanımınız sırasında olası bir istenmeyen durumun gelişmesi ihtimaline karşı kendinizi dikkatle gözlemleyiniz.

Doğum kontrol hapları AIDS ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu değildir.

(Doğum kontrol hapları gebeliğe karşı %100 koruma sağlar mı?)

Yazz’ı uzun süreli kullanmanız halinde belirli aralıklarla tıbbi muayeneden geçmeniz önerilir.

Bu ilaç laktoz içerir, eğer laktoz intoleransınız varsa (süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerin sindirilememesi durumu) bu ilacı kullanmak sizin için uygun olmayabilir. Böyle bir durumda spesifik durumunuzu doktorunuza bildiriniz. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı hassas olduğunuz söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuzla konuşunuz.

Yazz Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Etinil estradiol’e, Drospirenon’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

gebelik varlığı ya da gebelik şüphesi;
ciddi karaciğer hastalığı;
karaciğer tümörü;
ciddi böbrek yetmezliği;
damarları etkileyen şeker hastalığı (diyabet hastalığı);
görme bozuklukları, konuşma bozukluğu, vücudun herhangi bir yerinde güçsüzlük veya his kaybı gibi belirtilerin eşlik ettiği migren;
tanı konulmamış vajinal kanama;
damar tıkanıklığı varlığı veya geçmişte yaşanmış damar tıkanıklığı öyküsü;
damar tıkanıklığına bağlı göğüs ağrısı, geçici felç veya benzeri durumların mevcudiyeti;
damar tıkanıklığı için ciddi risk faktörlerinin varlığı;
kan yağlarında artma ile birlikte görülen pankreas iltihabı;
seks steroidlerinden etkilenen cinsel organların veya memenin bilinen ya da şüpheli kötü huylu hastalıkları.

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz ya da geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse Yazz kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

sigara kullanımı;
şişmanlık;
lohusalık;
hamileliğe bağlı yüzde sarı – kahverengi lekelenmeler;
dolaşım bozukluğu;
ailede önceden geçirilmiş dolaşım bozukluğu öyküsü;
kan yağlarında yükseklik;
migren;
şeker hastalığı (diyabet);
yüksek tansiyon (hipertansiyon);
kalpte ritim bozukluğu;
kalp kapak hastalığı;
karaciğer fonksiyon bozuklukları;
böbrek yetmezliği;
böbrek yetmezliğine neden olan bir pıhtılaşma bozukluğu olan hemolitik üremik sendrom;
işitme kaybı;
planlanan ameliyatlar, uzun süre hareketsizlik (kaza sonrası alçıda kalınması gibi);
bir tür kansızlık olan orak hücreli anemi;
demir birikimi görülen porfiri;
kronik iltihabi bağırsak hastalığı;
cinsel organlarda ve memelerde kitle;
safra yolları tıkanıklığına bağlı sarılık, kaşıntı;
safra taşı;
eklem ağrıları ve deri döküntülerine neden olan sistemik lupus eritematozus¹;
beyine bağlı bir hastalık olan Sydenham koresi²;
gebelik herpesi;
ailevi anjiyoödem³.

( ¹sistemik lupus eritematozus: İltihabi bir bağ dokusu hastalığıdır. Ateş, güçsüzlük, eklem ağrıları; yüz, boyun ve kollarda yaygın kırmızımsı cilt tahrişleri ve kansızlık hastalığın belirtilerindendir.)

( ²Sydenham koresi: Çocuklarda, gençlerde ve gebe kadınlarda bir tür bakteriyel enfeksiyon olan streptokok enfeksiyonuna ya da akut eklem romatizmasına bağlı ateşin bir komplikasyonu olarak şekillenen el ve ayaklar veya yüz kaslarında görülen istem dışı, düzensiz, spazmodik hareketler.)

( ³anjiyoödem: El ve ayaklarda, yüzde, gözlerde, dudaklarda, dilde veya boğazda şişme; yutkunma ve/veya nefes alma güçlüğü gibi belirtilerle görülen, aniden başlayarak birkaç saaten birkaç güne kadar sürebilen klinik bir durum.)

Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Yazz kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için spesifik testlere veya özel gözetim ve denetimlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Yazz kullanmaya başlamadan önce alerjik reaksiyon gösterdiğiniz ilaçlar var ise bunları hekiminize eksiksiz olarak bildiriniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Yazz Kullanabilir Miyim?

Gebelik kategorisi X. Yazz’ı gebelik döneminizde kullanmayınız. Yazz kullanımınız sırasında gebelik meydana gelmesi halinde ilacı kullanmayı durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz.

Yazz’ın kullanımı süt miktarında azalmaya ve sütün bileşiminde değişikliğe yol açabileceğinden dolayı süt salgılanması etkilenebilir. Bu nedenle bebek emziren annelere, bebekleri sütten kesilinceye kadar doğum kontrol hapı kullanımı genellikle önerilmez. Yazz’ın bileşiminde bulunan etken maddeler ve metabolik ürünleri küçük miktarlarda süte geçebilir.(Emziren anneler ve doğum kontrol hapları ile ilgili merak edilenler)

Araç ve Makine Kullanırken Yazz Kullanabilir Miyim?

Yazz’ın araç ve makine kullanımı üzerine hiçbir etkisi yoktur.
Doğum Kontrol Hapları İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Yazz Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.(Doğum kontrol hapları ve kullanım şekilleri için lütfen tıklayın)

Tablet formdaki ilacınızı paketin üstünde gösterildiği yönde, her gün yaklaşık aynı zamanda bir miktar su ile birlikte alınız. Birbirini izleyen 28 gün boyunca her gün bir tablet alınız. Etken madde içermeyen beyaz renkli 4 tabletin alımına başlanmasından 2- 3 gün sonra kanama başlar ve bir sonraki pakete başlandığında devam ediyor olabilir.(Doğum kontrol hapları ve farklı saatlerde alınması durumu için lütfen tıklayınız)

Bir önceki ay hormonal bir gebelik önleyici kullanımı yoksa

Eğer Yazz kullanmaya başlamadan önceki 1 ay herhangi bir hormonal gebelik önleyici ilaç kullanmadıysanız; Yazz almaya normal adet döngünüzün ilk günü (adet kanamasının ilk günü) başlayınız. İlacınıza adet döneminin 2. ile 5. günleri arasında başlamanız da kabul edilebilir, ancak bu durumda ilk döngü için tablet almaya başlamanızdan itibaren 7 gün boyunca ilave olarak bir gebelik önleyici yöntem (prezervatif, spermisid gibi) kullanınız.

Diğer bir doğum kontrol hapından geçiş

Bir önceki doğum kontrol hapınızın son tabletini aldığınız günü izleyen gün Yazz alımına başlayınız. En fazla tabletsiz dönemin son gününe kadar ara verebilirsiniz.

Yalnız progesteron içeren bir yöntemden geçiş

Herhangi bir günde geçiş yapabilirsiniz ancak tablet alımının ilk 7 günü ek yöntem kullanmalısınız.

Vajinal halka ya da flasterden geçiş

Vajinal halka ya da flasterden Yazz’a geçiş yapacaksanız vajinal halka ya da flasterin çıkarıldığı gün Yazz kullanmaya başlayınız. En geç yeni uygulamanın yapılacağı gün başlayabilirsiniz.

Hamileliğin ilk 3 ayında oluşan düşükten sonra Yazz kullanılması

Yazz’ı kullanmaya hemen başlayabilirsiniz. Ek bir gebelik önleyici önlem almanıza gerek yoktur.

Doğumdan sonra veya ikinci üç aylık dönemde oluşan düşükten sonra Yazz kullanılması

Doğumu veya ikinci üç aylık dönemde oluşan düşüğü takiben 21– 28. günlerde Yazz kullanmaya başlamanız önerilir. Daha geç başlamanız halinde tablet alımının ilk 7 günü ek bir bariyer yöntemi kullanınız. Eğer o zamana kadar cinsel ilişki gerçekleştiyse, doğum kontrol hapı kullanmaya başlamadan önce gebe olmadığınızdan emin olunuz veya ilk adet kanamanızı bekleyiniz.

Mide – bağırsak bozuklukları durumunda

Mide – bağırsak bozukluklarının olması durumunda emilim tam olmayabilir. Böyle bir durumda gebelik önleyici ilave önlemler alınız.

Eğer tablet alımını takiben 3 – 4 saat içinde kusma olursa unutulan tabletler için verilen öneriler geçerlidir. Eğer normal tablet alma programınızı değiştirmek istemezseniz, gereken ekstra tabletleri başka bir kutudan alınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Etken madde içermeyen beyaz renkli tabletinizi almayı unuttuysanız ek bir tedbir gerekmez, ancak unutulan tablet alınmalıdır.

Eğer etken madde içeren açık pembe renkli tabletinizi almayı unuttuysanız ve unuttuğunuz tableti almakta, 12 saatten daha az geç kaldıysanız gebe kalmaya karşı koruyuculuk azalmaz. Hatırlar hatırlamaz tabletinizi alınız ve sonraki tabletlerinizi de her zamanki gibi almaya devam ediniz.

Eğer 12 saatten daha fazla gecikme olmuşsa gebe kalmaya karşı koruyuculuk azalmış olabilir. Buna bağlı olarak günlük uygulamada şu öneriler verilebilir:

1. Hafta : Unuttuğunuz tableti hatırlar hatırlamaz alınız. Kalan tabletlerinizi normal zamanında kullanmaya devam ediniz. Takip eden 7 gün boyunca prezervatif gibi ek bir korunma yöntemi kullanınız. Bu

7 günden önce cinsel birleşme olduysa gebelik olasılığını göz önüne alınız. (Doğum kontrol hapları gebeliğe karşı %100 koruma sağlar mı?)

2. Hafta : Unuttuğunuz tableti hatırlar hatırlamaz alınız. Kalan tabletlerinizi normal zamanında kullanmaya devam ediniz. Eğer ilk unutulan tablete kadar 7 gün boyunca tabletlerinizi doğru olarak aldıysanız ek yöntem kullanmaya gerek yoktur. Aksi takdirde ya da birden fazla tablet unuttuysanız sonraki 7 gün boyunca ek koruyucu önlem alınız.

3. Hafta : Eğer unutulan tabletten önceki 7 gün boyunca tabletlerinizi doğru olarak aldıysanız, aşağıdaki iki seçenekten birinin uygulamasıyla ek bir doğum kontrol yöntemine gerek kalmaz. Aksi takdirde bu seçeneklerden ilki seçilip, ayrıca 7 gün boyunca ek önlemler almak gerekir.

**Son unuttuğunuz tableti hatırlar hatırlamaz içiniz. Kalan etken madde içeren tabletler (açık pembe renkli tabletler) bitinceye kadar ilacınızı normal zamanında kullanmaya devam ediniz. Etken madde içermeyen 4 tableti (beyaz renkli tabletler) atınız ve bir sonraki kutuya hemen geçiniz. İkinci kutunun etken madde içeren tabletleri bitene kadar kanama beklenmez, ancak tablet alınan günlerde lekelenme veya ara kanamalar görülebilir.

**Kullanmakta olduğunuz kutuyu bırakmanız önerilebilir. 4 gün (tablet unutulan günler de dahil) aradan sonra yeni kutuya başlanır.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız bir acil servisi arayarak destek alınız.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Bulantı, kusma, genç kızlarda hafif vajinal kanama.

Yazz Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

İlacınızı size önerilenden daha yüksek dozda almaktan kaçınınız.

Yazz’ın Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan aşağıdaki sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

memede kitle;
alışılmadık yoğun vajinal kanama.

Daha hafif yan etkiler de meydana gelebilir, bunlar:

depresif duygu durumu;
bulantı, kusma;
baş ağrısı;
karın ağrısı, ishal;
lens takıldığında rahatsız olma;
kilo artışı, kiloda azalma; (Doğum kontrol hapları ve kilo ile ilgili merak edilenler)
meme ağrısı, meme hassasiyeti;
memede akıntı;
vajinal akıntı;
cinsel istekte azalma / artış

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık