Yeni Medya Nasıl Bir Bölümdür

Yeni Medya Nasıl Bir Bölümdür

Üniversiteler, gün geçtikçe günümüz sorunlarına yönelik bölümlere odaklanmakta ve gelişen dünya problemlerine uygun çözümler üretecek öğrenciler yetiştirmektedir. Oldukça hayati bir karar olan bölüm seçiminde, sosyal ve görsel zekası yüksek, pratik düşünebilen, tasarım ve yaratıcılığına güvenen kişilerin tercihi, kesinlikle Yeni Medya bölümü olmalıdır.

Yeni Medya, internet, telefon, internet bağlantılı siteler, arama motorları, bloglar, sözlükler ve sosyal medya gibi büyüyen ve gelişen platformlarda ulaşılabilirlik ve geliştirilebilirlik üzerine eleştirel ve bilimsel bir bakış açısıyla yaklaşılmasını ele alır. Bu platformların bilgi teknolojileri, iletişim sistemleri ve medya sektörü ile bağlantısını araştırır. Gazete radyo ve televizyon kanalları gibi geleneksel medya kanalları da Yeni Medya bölümü içerisinde yer alır.

Yeni Medya Bölümünün Amacı Nedir?

Genel olarak bölüm, yeni medya platformlarının oluşturduğu kültürel, sanatsal, sosyolojik yapılanmalar, yeni medya platformları için yapılan hukuki düzenlemeler ile sosyal ve dijital medyaya, estetiksel, teknik ve etkin bir şekilde hakim olan profesyonel bireyler yetiştirme amacı taşır.

Bununla birlikte geçmişten günümüze kendini yenileyen ve gelişen interneti anlayabilme, kullanabilme ve yönlendirebilme becerisini kişilere katmayı hedefler. Sosyal medyanın hayatın her yanında olduğu düşüncesi ile üreten ve düşünen, çift yönlü iletişim yeteneklerini geliştiren profesyoneller yaratır.

Yeni Medya Bölümündeki Dersler Nelerdir?

Sözel ve görsel ağırlıklı dersler, her alanda kullanılabilecek teknik bilgilerle süslenmiştir. Buna bağlı olarak dersler, sosyal medya, medya hukuku, internet gazeteciliği, dijital kültür ve sanat, içerik üretimi ve kontolü, veri görselleştirme, sosyoloji, programcılık gibi derslerdir. Bunun yanında İngilizce temelli, İspanyolca, Rusça ve Almanca gibi diğer dünya dillerini de seçmeli olarak görebilirsiniz.

İş Olanakları Nasıldır?

Oldukça popüler bir bölüm olan yeni medya bölümünden mezunlar, editör, basın medya danışmanı, sosyal medya uzmanı, girişimci, dijital girişimci, gazeteci ya da yazar, eleştirmen olabilirler. Bunun yanında gazete, televizyon radyo ajansları, sosyal ve internet medya ajansları, dergiler, reklam şirketleri, film yapım şirketlerinde görev alabilirler.

Yeni Medya Hangi Üniversitelerde Okunabilir?

Türkiye’de Yeni Medya bölümü Kadir Has, Bahçeşehir, Beykent ve Üsküdar Üniversitelerinde burslu, yarı ve kısmi burslu olarak okunabilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık