Yer Döşeme Cila İşleminin Püf Noktaları

Yer Döşeme Cila İşleminin Püf Noktaları

Sahip olduğumuz yer döşemelerinde bakıma en çok muhtaç olan ürünün ahşap olduğunu bir kere daha söylemek gerekir. Bu malzemeler düzenli bakıma ihtiyaç duydukları gibi, bu doğrultuda parlaklığını ve sağlamlığını kazanabilmesi için cilalama ve parlatma işlemlerine ihtiyaç duyarlar. Ancak bu işlemler sadece ahşap parkelere özgü bir işlem değildir.

Parke cila işlemi yapmadan önce mutlaka zeminin düzlüğünü kontrol etmelisiniz. İşlemi uygulayacağınız yeri düz bir nesne (örn; cetvel) yardımı ile ölçüp engebe var mı bakmalısınız. Ahşapları cilalamadan önce temizleyip kurulamayı unutmayın. Üzerlerinde inatçı lekeler varsa bunları çıkarak için terbentin işinizi kolaylaştırır.

Bu temizlik ve cila işlemlerini yaparken nesnenin damarları yönüne uygulamalısınız, bu daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Mümkünse cila işlemini yedirerek ve hızlı yapın. Unutulmaması gereken başka bir konu ciladan sonra nesne renklendirilecekse zımparadan sonra cilaya geçmeden dikkatli olunması ve cilanın düzgün olması için hiç çizik kalmamasına özen gösterilmesidir.

Yer Döşeme Cila İşlemiÖrneğin; yeni kurulmuş bir yer döşeme sistemine sahipseniz, çevrenizdeki bu işle ilgili insanlara sorarak yeni döşemeniz üzerinde ne yapıp ne yapmayacağınızı öğrenmeniz iyi bir fikirdir. Genel olarak onlar size önemli püf noktalarını ve bakım ve temizlik konusunda yardım alabileceğiniz ehil kişileri söyleyebilirler.

Genellikle insanlar evlerine bu sistemleri kurdururken döşemelerinin hep yeni haliyle kalacaklarını zannederler ve ilerleyen dönemlerde temizliği için yapılması gereken hamleleri detaylıca öğrenmeyi unuturlar. Bunun sonucunda döşemenizin en uygun temizlik zamanının ne olduğunu tem öğrenemeyeceğiniz gibi, temizlik konusunda da tekrardan esktra bilgi edinme ihtiyacı duyulur.

Lake ve laminant günümüzde ahşaptan daha çok talep görmeye başlamaktadır. Lake yapımında vernik, tiner gibi maddeler kullanılmadığı için sağlığımız için sorunsuzdur denilebilir. Tiner ve vernik gibi maddeler mobilyanın ömrünü uzatmak için kullanılmaktadır fakat yangın çıkaran zehirli kimyasallar olduğundan sağlımıza zararlıdırlar.

Lake işleminin temeli lake macunundan oluşur, bu macun su ile inceltilip kullanılır. Önce ve sonrasında ince astar çekilerek yapılması tavsiye edilir. Bu şekilde uygulanırsa tahta ve sunta gibi malzemelerdeki hataları doldurarak zımparadan sonra mobilyanın görüntüsünü düzeltmede kolaylık sağlar.

Unutulmaması gereken bir başka konu her biri zahmetli bu işlemleri uygulamak isterseniz mutlaka açık hava veya havadar bir yerde güneşten uzak ve sıcak olmayan ortamda yapılmasının önemli olduğudur. Kullanılacak cila malzemesinin kalitesi de bu ihtiyacı artırır veya azaltır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık