Yer Kirazı yetiştiriciliği bakımı dikimi gübrelenmesi hakkında bilgi

Yer Kirazı yetiştiriciliği bakımı dikimi gübrelenmesi hakkında bilgi

Ülkemizde güveyfeneri adıyla süs bitkisi olarak kullanılan Physalis tarımda yer kirazı yaygın adıyla üretilmektedir. Çiçekleri önceleri beyaz sonra pembe renklerdedir. Meyveleri kiraz ya da küçük domateslere benzer.

Meyveleri Eylül-Ekim aylarında toplanıp kurutulur. Bitkinin anavatanı Güney Amerika’dır. Son yıllarda tedaviye yardımcı tıbbi bitkiler arasında duyulmaya başlayan yer kirazı yaşlanmayı geciktirici etkisi dolayısıyla aranan meyveler arasında yer almaktadır.

Yetiştiriciliği çok kolay olmasına rağmen meyvesinin 2009 yılı haziran fiyatlarıyla toptan 80-100 manavda 150 TL/kg olması üretimini düşünenlere astronomik gelebilir ama gerçektir. Neredeyse çıkması garanti piyango bileti gibi. Ülkemizde yetiştiriciliği hakkında çok bilgi sahibi olunmayan bu türünde ilk yetiştiricilerinin çok ciddi paralar kazanabileceğini söylemek için kâhin olmaya gerek yok sanırım. Çünkü 1 dekara 1*1m dikim sıklığı ile 1000 bitki dikilebilmektedir.

Dikim sıklığı konusunda yapılan denememiz 2009 yılı sonunda tamamlanacak olup daha sağlıklı bilgi verilebilecektir. Bir bitkiden iyi bakım şartlarında 3 kg kadar ürün alındığı göz önüne alınırsa bu dekara 3 ton verim demektir.

Sık sulamak dışında fazla bir bakımı olmayan yer kirazı 80-100 ü bir tarafa bırakın 10tl ye satılsa dekara 30000 TL getirecek gibi gözükmektedir. Fiyatı daha düşük mesela 2 TL ye düşse bile bu defada dekara bitki sıklığını arttırıp yeni üretim teknikleri deneyerek yine dekardan 10000 TL’nin üzerinde gelir elde etmek mümkün olabilecektir. Pamuk, mısır ve buğday yetiştiriciliğinin artık kar etmediği için arazinin boş bırakıldığı birçok bölgemizde Yer kirazının iyi bir alternatif olduğunu söylemek mümkündür.

Ancak bu türün yetiştiriciliğinde de ilk olmak bu karları elde etmek için gereklidir. Mesela 2000-2004 arası hicaznar bahçesi tesis edenler birkaç yıldır dekardan 5bin TL kadar gelir elde etmektedirler. Ancak son yıllarda kurulan yeni tesislerin ürün vermeye başlamasıyla bunun daha azına razı olmak gerekebilecektir. Ama yer kirazının neresinden bakarsak bakalım; Pamuk, buğday, mısır, karpuz-kavun, pancar, tütün, nohut, mercimek ve çok yıllıklardan bağ, şeftali, kayısı gibi ürünlerin bu günkü gelirinden fazla gelir elde edilebilecektir. Burada en dikkat çekici durum çok yıllık ağaçlar gibi uzun yıllar ne kadar ürün vereceğini bilmeden beklenmeyecektir. İlkbahar da diktiğiniz bitkiden yazın ürün alabileceksiniz üstelik pamuk gibi gelecek yıl bir daha ekmeyeceksiniz. Sizce de denemeye değer değil mi?

İklim İsteği

Yer kirazı sıcak ve ılık iklim bitkisidir. Soğuklardan çok etkilendiği için yetişme devresinde don tehlikesi olmamalıdır. Tohum ekiminde toprak sıcaklığı 12°C’nin üzerinde olmalıdır. Uzun yetişme süresi boyunca güneşli, sıcak ve nemli bir hava ile yeterli toprak nemi ister. Çeşitler iklim ve toprak isteği bakımından farklılıklar arz etmesine rağmen genellikle çok soğuk olmayan birçok bölgede yetiştiriciliği yapılabilir.

Toprak İsteği

Genellikle toprak seçiciliğinin bulunmadığı, hatta kireçli ve çorak arazileri bile değerlendirebildiği söylenen yer kirazı için de derin, geçirgen su tutma kapasitesi yüksek kumlu-tın veya tınlı kumlu kısmen kireçli topraklar uygundur. Ağır killi topraklar ve hafif topraklarda çok iyi bakımla yetiştiriciliği yapılabilir ancak ilk gelişme devresinde fazla su gereksinimi olduğu için bu talep sorunlu arazilerde bitkinin istediği oranda sağlanamayabilir.

Toprak Hazırlığı

Yer kirazı yetiştiriciliğinde toprak hazırlığına sonbaharda ilk yağışlardan sonra başlanmalıdır. İlk yağışlardan sonra toprak tavda iken derin sürüm yapılmalıdır. Eğer yağışlar gecikirse yağışları beklemeden derin sürüm yapılabilir. Derin sürümün arkasından kesekleri parçalamak için kültüvatör gobledisk veya diskharrow ile ikileme yapılmalıdır. İkinci toprak işleme dönemi ise Şubat-Mart ayları olup uygun toprak tavında kültüvatör ile toprak işlenerek arazi ekim ve dikime hazır hale getirilir. Ekimden önce tarlada otlanma görülürse tekrar kültüvatör ile toprak işlemesi yapılabilir.

Dikim

Yer kirazı yetiştirilecek arazide ekimden önce sıra arası 1 m olacak şekilde karık pulluğu ile karıklar çekilmelidir. Bu karıkların kenarına tek taraflı olarak ve sıra üzeri 50-75 cm olacak şekilde dikim yapılır. Fideler tek tek dikilmelidir. Dikim sonrası mutlaka can suyu verilmeli ve ilk meyveler görülünceye kadar sık sık sulanmalıdır. Sulama sıklığı toprak yapısına göre değişeceği için toprağın kurumamasını sağlayacak sıklık yeterlidir. Dikkat edilmesi gereken sulama sırasında çok fazla su verip göllenmeye sebep olunmamalıdır özellikle süzek olmayan topraklar da bu tür sulamalar solgunluk hastalığını davet edebilir. Ilıman bölgelerde araziye dikim şubat-mart aylarında yapılabilse de soğuk yörelerde ilkbahar geç donlarından sonra Nisan-Mayıs aylarında yapılmalıdır.

Gübreleme

İyi bir yer kirazı yetiştiriciliği için gübrelemeye ihtiyaç vardır. Sonbaharda derin sürümden sonra 3-4 ton/da ahır gübresi atılarak kültüvatörle karıştırılmalıdır. Kimyasal gübre olarak 15-18 kg/da N ve 10 kg/da P2O5 verilmelidir. Fosforlu gübrenin tamamı ve azotlu gübrenin 1/3’ü ekim veya dikimden önce atılarak kültüvatörle karıştırılmalıdır. Azotlu gübrenin 1/3’ü çiçeklenme devresinde 1/3’ü ise meyveler 5-15 mm çapında olduğunda verilmelidir.

Sulama

Verimin yüksek ve kaliteli olması için bitki, kök bölgesinde yeterli nem bulunması gerekir bu nedenle yer kirazı yetiştiriciliğinde sulama yapmak gerekmektedir. Fideler tarlaya şaşırtıldıktan sonra iyi bir can suyu verilmeli ve çiçeklenme hatta meyve tutumuna kadar sık sık sulama yapmak gereklidir. Meyve büyüklüğü 1-2 cm olduktan sonra normal sulamalar yapılmalıdır. Bu devreden itibaren 15 günde bir sulama yapılması yeterli olabilir. Burada da belirleyici olan dikimin yapıldığı toprağın yapısıdır. Sulamalara bitkiler verimden düşmeye başladığında son verilmelidir.

Bakım

Yer kirazı yetiştiriciliğinde tüplerde çıkıştan itibaren bakım yapılmalıdır. Tüplerde ve toprağa şaşırttıktan sonra fidelerin yanında çıkacak olan yabancı otlar alınmalıdır. Zira yabancı otlar su ve besin maddelerine ortak olurlar.

Kullanıldığı Yerler ve Tüketim Şekli

Yer kirazı içerdiği B1, B2, B12, C vitaminleri ve beta keroten içeriği dolayısıyla antioksidan tesirlidir. Yaşlanmayı geciktirir. Antioksidan özelliği sayesinde kalp ve tansiyon problemlerinin daha geç yaşlarda ortaya çıkmasına sebep olur.

Ayrıca cildi güneş ışıklarından korumaya yardımcıdır. Metabolizmayı hızlandırarak özellikle rejim yapanların hızlı kilo vermesini sağlar. İdrar söktürücü ve vücuttaki suyu atmaya yardımcı olduğu için de kilo vermeye yardımcı olur. Sarılık tedavisinde kullanıldığı yazılsa da literatürde etki mekanizması konusunda bilgi yoktur.

Yer kirazını zarın içerisindeki meyveyi doğrayıp yiyebileceğiniz gibi salatalara ilave edebilir ya da reçel ve marmelat yaparak ta tüketebilirsiniz. Özel aroması sayesinde çikolatayla iyi bir karışım oluşturmaktadır. Buzdolabının meyve bölmesinde uzun süre saklamak mümkündür.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık