Yivli tüfek,tabanca,ve havalı tüfek atışları hakkında bilgiler

Yivli tüfek,tabanca,ve havalı tüfek atışları hakkında bilgiler
İNGİLİZ MAÇI (Small-Bore Rifle)
Yatarak, 22 çap atışı: Erkek sporcular arasında, tüfekle ve yatarak yapılan bu atış şekli, ilk kez 1908 Londra Olimpiyat Oyunları’nda uygulanmış olup, dünyada en yüksek skor (600 atışta 600 isabet) elde edilen daldır.Standart ağırlığı 4.5 kilo olan ve 8 kiloya kadar serbesti tanınan 22 kalibrelik tüfeklerle yapılan “İngiliz Maçında, sporcu 50 metre mesafeden, 1 saat 45 dakikalık sürede, 10’arlık seriler halinde 60 atış yapar. Müsabaka sırasında “metalik” nişangahı vurmaya atıcının, tüfeği yatarak yalnız iki kolu ve omuzuna dokunacak şekilde tutması zorunludur; başka bir yere dayayamaz. Sporcunun, başarı için rüzgarın hızını da hesaba katması şarttır.
3 Pozisyonda Atış: Askeri atış eğitiminden esinlenerek geliştirilen ve 1896’da Atina’da düzenlenen ilk olimpiyatta büyük çap tüfeklerle ve 300 metreden yapılan atışlarla programa alınan bu atış şekli, 40 yıl sonraki Londra Oyunları’nda bugünkü şekliyle kabul gördü.
Dünyada en yüksek skor (600 atışta 600 puan) elde edildiği 3 Pozisyonda Atış sisteminin daha önce sözünü ettiğimiz “yatarak” yapılana benzer tarafları vardır. Aynı mesafeden (50 metre) ve aynı büyüklükteki metalik hedefe atış yapan sporcu, 3 değişik pozisyon sonunda aldığı puanlarla dereceye girmeye çalışır.
Yine 22 kalibrelik ve ağırlığı 8 kilogramı geçmeyen tüfeklerin kullanıldığı 3 Pozisyonda Atış’ta; sporcu yatarak, ayakta ve çömelerek her birinde 40’ar kez olmak üzere 120 atış yapar. Yatarak atışa tanınan süre 1 saat 15 dakikadır. Sporculara, ayaktaki atışlar için 1 saat 45 dakika, diz çökerek yaptığı atışlarda da 1.5 saat süre verilir. Atıcı eğer rekor deniyorsa, her pozisyonda istediği kadar tecrübe atışı yapabilir. Yalnız, bu kendisine verilen 4.5 saatlik süreye dahildir.
3 pozisyonda atış’ın en zor olan yanı, çok uzun süren müsabaka boyunca ağırlığı 8 kiloya varan tüfekle uyum sağlayabilmektir. Atıcılar, daha sabit durduğu için daima ağır tüfekleri seçer ve özellikle ayakta atış yaparken, bedenin üst kısmını daha sağlam ve sabit tutan “Atış Ceketi” giymeyi tercih ederler.
SİLÜET: (Rapid fire pistol)
Serbest Tabanca’ya göre oldukça farklı bir sistemdir. 60 atış üzerinden 2 günde yapılan Silüet yarışmasında sporcu daha büyük, ama hareketli hedefleri vurabilmek için çaba gösterir.
10×15 cm büyüklüğündeki hedeflere 25 metre mesafede duran atıcı, silahını 45 derece aşağı doğru tutar. Hazır olduğunu bildirdiği anda, yan durumdaki 5 hedef, kendisine cephe verir şekilde döner. Atıcı, silahını kaldırıp nişan alarak her hedefe birer kez olmak üzere ateş eder. Bu atışları 8 saniye içinde tamamlamak zorundadır. Süre bitince hedefler yine eski şeklini alır. Bunu bir kez daha dener. Sonra bu atışları ikişer kez 6 ve 4’er saniyelik sürelerde tekrarlar. 8, 6 ve 4 saniyelik atışları müsabakadan önce tecrübe etme hakkına sahip olan atıcı, 2 gün süren yarışma sonunda aldığı puana göre sıralamada kendine bir yer bulur. Atış sırasındaki geri tepmede nişan hattının bozulmaması için 22 çaplık kısa cephane kullanılır: aynı amaçla, silahlarını çoğunun ucu gaz kaçması için deliktir. Silüette kulanılacak silahın ağırlığı 1, 260 kilogramdan fazla olamaz.
Silüet’te tabancanın kabzası atıcının elini dışarıdan tamamen kavrayacak şekilde imal edilmiş olup, tetik hassasiyeti, herhangi bir kazaya meydan vermeyecek şekilde ayarlanmıştır. Bu tür atışlarda revolver tipi tabancalar kullanmak kurallara aykırı değildir. Ancak bugüne kadar yapılan deneyler, yarı otomatik silahlarla çok daha iyi sonuçlar alındığını ortaya koymuştur.
SERBEST TABANCA (Free pistol)
Atıcılık sporunun en zor dallarından biri olarak kabul edildiğinden, ilk olimpiyattan itibaren programa alınmıştır.
Olimpik olma koşulu getirilmeyen hedefe, 5’li ve 10’lu atışlar yapan sporcuya müsabaka için tanınan süre 2 saat 15 dakikadır.
Kullanılan tabancanın kabzası atıcının eline en uygun şekilde özel olarak yapılmış olup, “geriye doğru” eğiktir. bundan amaç, kolun omuzdan ve hatta belden başlayarak, parmak ucuna kadar sağlam bir bütün oluşturmasını sağlamaktır. Öyle ki, bazı atıcılar yarışma sırasında kollarının omuzundan itibaren vücutla beraber olmasını temin için dar bir “Atış Ceketi” giymeyi tercih ederler.
Serbest Tabanca atışlarında kullanıan silahın tetiği son derece küçük, seri ve hassastır. Bazı tabancalarda bu düğme şeklinde konulmuştur. Atıcılar genellikle tecrübe atışı yaparken, tabancalarının ayarını biraz “üst”e vuracak şekilde ayarlarlar. Amaçları, hedefin ortasındaki siyah noktayı daha iyi görebilmektir. Atıcılığın öteki dallarında da olduğu gibi “Serbest Tabanca”da da esas, sporcunun sinirlerinin çok sağlam olmasına dayanır. Ayrıca, güçlü bir fizik ve “heyecansız bir kol” şarttır.
BÜYÜK ÇAP TABANCA
Çapı 7.65 ile 9.65 arasında olan namlu uzunluğu 15 santimetreyi, göz ile arpacık arası 18 santimetreyi geçmeyen ve ağırlığı 1.60 kilogramdan hafif olmayan toplu, ya da otomatik tabancalarla yapılabilen bu atışta iki tür uygulama vardır.
Yavaş atış: Sporcular, 8 dakika içinde 5 deneme ve 6 dakikada 5 müsabaka atışı yaparlarken hedefe olan mesafeleri 25 metredir. Yarışma toplam 30 atış tamamlandığında sonuçlanır.
Çabuk atış: 3 saniye açık, 7 saniye kapalı kalan “rapid” hedefine, her üç saniyede bir atış yapılır. Çabuk atış’ta, her seri 5 atıştan oluşur ve yarışma 6 seri 30 atış sonunda tamamlanır.
Büyük Çap Tabanca atışlarında genel skoru, atıcının Yavaş ve Çabuk atışlar sonunda elde ettiği puanların toplamı belirler.
KADINLAR STANDART
TABANCA (Sport Pistol Women)
22 kalibrelik standart tabancalarla 25 metreden “Rapid” hedefine atılır. Atış şekli Büyük Çap Tabanca’da olduğu gibi iki türdür.
Yavaş atış: 25 metreden Büyük Çap Tabanca hedefine yapılan atışlar, denemeler dışında, 6’lık 5 seriden 30 kezdir.

Çabuk atış: Yarışmaya başlamadan önce silahın hedefe 45 derecelik bir açıyla aşağıya doğru tutan bayan sporcu, hedef’e her 3 saniyede bir olmak üzere 5 atış yapar. 7 saniye kapalı 3 saniye açık kalan hedefe 30 atış yaptıktan sonra da yarışma tamamlanır. Her iki atış şeklinin tamamlanmasıyla elde edilen puan sporcunun derecesini oluşturur.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık