Yük asansörleri hakkında bilgi

Yük asansörleri hakkında bilgi

Yük asansörleri, asansörlerin zarar görmemesi için yüksek tonajlı yüklerin kolaylıkla taşınması amacıyla tasarlanmış bir asansör çeşididir. Yük taşınma işlemlerinin yoğun olduğu yerlerde kullanılan yük asansörleri başta hidrolik ve elektrikli olmak üzere farklı sistemlerden oluşur.

Fazla katlı olmayan yapılar için tercih edilen hidrolik sistemli yük asansörleri düşük maliyeti, zaman tasarrufu ve bakımının kolay olması gibi özellikleriyle dikkat çekiyor. Elektrikli yük asansörleri ise kat sayısı sınırı olmayan ve yoğun trafik altında olan yapılarda kullanılmaktadır.

Standart bir yük asansörünü oluşturan parçalar şu şekildedir.

– Makine motor

– Fren sistemi

– Kumanda sistemi

– Kabin

– Kapı

– Zemin

– Tavan

– Hız kontrolleri

– Butonlar

– Küpeşteler

– Kaplamalar

– Bilgisayar teknolojisi

– Acil yardım tertibatı

Yük asansörleriTaşıma kapasiteleri 500-10,000 kg arasında değişiklik gösterebilen yük asansörleri fabrikalar, depolar, alışveriş merkezleri gibi yapılarda çok sık kullanılmaktadır. Taşınacak yüklerin kaymaması, sarsılmaması için zemin, kaymayan malzemelerden ve yüklere uygun yapılmaktadır. Aynı zamanda yüksek tonajlı tekerlekli yüklerin kolay şekilde asansöre yüklenmesi için asansör girişleri aşağı doğru hafif eğimli yapılmaktadır. Kullanım yerine ve tercihe göre göndermeli-çağırmalı veya el kumandalı yapılabilmektedir.

Yük asansörlerinde taşıdıkları yüksek ağırlıklar nedeniyle güvenliğin çok üst düzeyde olması gerekmektedir. Bu nedenle asansörün katlarda durmasını sağlayan switchlerin dışında, en üst ve en altta emniyet switchleri bulunmaktadır. Bu sayede asansör arızası halinde istenilen katta durmadığı zaman emniyet switchlerinden birini tetikleyerek fazı keser ve asansörün alta veya üste çarpmasını engeller. Bir başka güvenlik önlemi ise caraskal tamburlarının ikiz tambur olarak yapılmasıdır. İkiz tambura ayrı ayrı iki adet çelik halat bağlanır. Bu halatlar birbirlerinden bağımsız olduğu için halatlardan birinin kopması halinde diğer halat kabini tutarak düşmesini engeller.

Genel olarak baktığımızda yük asansörlerinin kurulumunda en önemli noktanın güvenlik düzeyi olduğunu görmekteyiz. Yük asansörleri yapımında güvenlik düzeyini en üst seviyede tutmak meydana gelebilecek kazaları minimuma indirecektir. Bu nedenle firma tercihi yaparken kesinlikle işinde ehil ve kaliteli firmalara yönelmeliyiz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık