Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır

Schengen vizesine dahil olan ülkelerden Yunanistan Avrupa Birliği’ne üyedir. Schengen Anlaşması’nı imzalamış Avrupa ülkeleri arasında sınırları kaldıran Yunanistan schengen vizesini trustik, aile ziyareti, ticari, şoför, gemici, kültürel-sportif ve konferans, kısa süreli eğitim ile transit amaçlı vermektedir. Siyah diplomatik, gri hizmet pasaportu ile yeşil hususi pasaport sahibi olanlarda 180 gün içerisinde en fazla 90 günlük konaklama süresi için vize istemeyen Yunanistan bordo pasaportlar için vize istemektedir. Belli bölgelerde bulunan başvuru merkezlerinde vize başvuruları randevu ile kabul edilir. Bazı şartlara bağlı kalmakla birlikte istisnai durumlarda Yunanistan Konsolosluğu’na da başvuru yapılabilmektedir.

Vize İşlemi İçin Gerekli Süreçler

Schengen Anlaşması kapsamında 10 yılı geçmiş pasaportlar ile başvuru yapılamamaktadır. Bu sebeple pasaportu 10 yılı geçmiş olanlar ve lacivert pasaportlular öncelikle pasaportlarını yenilemelilerdir.
Son on yılı doldurmamış pasaportlar içinse geçerlilik süresinin vize süresinin sona erdiği tarihten itibaren en az üç aylık bir süreyi kapsaması gereklidir. Ayrıca yıpranmış ve deforme olmuş pasaportlarla başvuru yapılması sorun teşkil edebileceği için pasaportun yenilenmesi daha sağlıklıdır.
Eski tip pasaportlarda son sayfa dahil olmak üzere tüm sayfaların, yeni tip pasaportlarda ise kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfanın fotokopisi çekilmelidir. Daha öncesinde schengen vizesine sahip bireyler için vizenin fotokopisi de başvuru belgeleri arasında bulunmalıdır.
Vize başvurusunda bulunacakların pasaportlarında en az 2 sayfa boş olmalıdır.
Yine Schengen Anlaşması’na bağlı olarak tüm schengen ülkelerinde güvenlik için oluşturulan Vize Bilgi Sistemi’ne (VİS) kayıtlarını yaptırmak amaçlı parmak izini kaydettirmeleri ve beyaz fonda 45×35 mm boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğrafları ile bizat kendileri başvurmaları gerekmektedir. VİS ibaresine sahip kişiler ise üçüncü kişiler aracılığıyla başvuruda bulunabilirler.
Vize işlemleri sırasında formlar eksiksiz ve doğru olarak büyük harflerle doldurulmalı ve mutlaka başvuru sahibinin imzası bulunmalıdır. Bunun yanında konsolosluktan evrakların orijinalleri talep edildiği için orijinal evraklarla başvurulmalıdır.
Seyahat amacına uygun olarak başvuru sahipleri, gidiş-dönüş biletleri ile konaklama ya da otel rezervasyonlarını belgelemelilerdir.
Yunanistan’da bulunduğu süre içinde oluşabilecek sağlık sorunlarıyla ilgili olarak başvuranların seyahat sağlık sigortasını yaptırmış olmaları gerekir.
Kişilerin seyahatleri boyunca kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve ülkesine geri dönebilecek maddi imkanları bulunduğuna dair gelir kaynaklarını ve ekonomik durumu belirten 3 aylık banka hesap hareketi ile özeti, çalışan ise maaş bordrosu başvuru işlemleri sırasında yetkililere sunulmalıdır.
Reşit olmayanların sadece tek bir ebeveyni ile seyahati söz konusu ile diğer ebeveyninden noter tasdikli onayı alınmalıdır.
Şoför olarak başvuruda bulunanlar çalıştıkları şirkete ve kendilerine dair konsolosluk tarafından istenen bilgileri ve belgeleri sunmalıdır.
Aynı şekilde spor, kültürel etkinlik ya da konferanslara katılım amaçlı vize başvurularında konsoloslukça istenen belgeler düzenlenmelidir.
Öğrenim amacıyla başvuracakların eğitim görecekleri kurumdan davet mektuplarının asılları belgeler arasında yer almalıdır.

Genel olarak vize işlemlerinde başvurular belgelerin tam olması durumunda 10 iş günü içerisinde sonuçlanır. Ancak konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak tahkikat gerektiren durumlarda bu süreç 30 iş gününe kadar uzayabilir. Ek belgelerin istenmesi gibi istisnai durumlarda ise 60 günlük süreci kapsar. Yunanistan vizesi başvuruları herhangi bir risk oluşturmama açısından en az 30 gün öncesinden yapılmalıdır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık