Yürüyen Merdivenlerin Özellikleri Nasıl Olmalı

Yürüyen Merdivenlerin Özellikleri Nasıl Olmalı

Yürüyen merdiven, insanları daha hızlı yukarı veya aşağı taşıyan, elektrikle çalışan bir merdivendir. Basamakları sürekli dönen bir düzenek üzerine yerleştirilmiş olan yürüyen merdivenler asansörlere göre daha fazla insan taşıyabilmektedir. Bu yazımızda yürüyen merdivenlerin özellikleri, kullanım alanları ve bakımı hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Yürüyen merdivenler gereken alanlarda doğru olarak kullanıldığında son derece verimli bir sistemdir. Özellikle bulunduğu konumun çok önemli olduğu yürüyen merdiven girişlerinin insan yoğunluğunun fazla olduğu kısımlarda olmalıdır. İş merkezleri, oteller, havaalanları, istasyonlar, dik eğimli tepeler gibi yerlerde kullanılan yürüyen merdivenler özellikle alışveriş merkezlerinde insanları istenildiği gibi yönlendirebilen sistemlerdir.

Yürüyen MerdivenTiyatro, spor salonu, sergi sarayları gibi büyük toplulukların ulaşımının belli bir sürede sağlanması gereken yerlerde de sıkça görülen yürüyen merdivenlerin, spiral tarzda ve yürüyen bant şeklinde olanları da bulunmaktadır. En önemli özelliği sürekli hareket halinde olmasıdır. Asansörlerin aksine sürekli insan taşıyabilirler. Ancak merdiven kapasitesi aşılınca beklemeler meydana gelebilir.

Yürüyen merdivenlerin yapımı sırasında dikkate alınması gereken bazı noktalar vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

– Binanın yapısı

– Trafik akış yönü

– Trafik hacmi

– Uygulama alanı

– Müşterilerin özel istekleri

Genel olarak üç ayda bir yapılması gereken merdivenlerin bakım ve kontrolleri için dikkate alınması gereken yöntemleri ise şu şekilde sıralayabiliriz.

– Basamak dişlerinin kontrolü

– Merdivenlerin çalışması dinlenmeli

– Giriş ve çıkışlarda basamakların kontrolü

– Gerginlik ayarlarının bakılması

– Tahrik zincir gerginliğinin kontrolü

– El bantlarının kontrolü

– Zincir çarklarının kontrolü

– Basamak etiketlerinin kontrolü

– Basamaklar yüksekliklerinin kontrolü

– Makinanın yağlanan kısımlarının kontrolü

– Elektrik motorunda aşırı ısınma olup olmadığının bakılması

Sağlıklı kurulumu ve ardından bakımı son derece önemli olan yürüyen merdivenlerde bu iki evre için de kaliteli, işinde ehil firmalarla çalışmak gerekmektedir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık