Yüzey Sulama Yöntemlerinin Özellikleri Nedir

Yüzey sulama yöntemlerinde su kendi enerjisi ile doğal akışıyla gelir ve tarlalara verilir. Bu metotta insanlar tarafından suyun gelişi için herhangi bir enerji kullanılmaz. Yüzey sulama yöntemlerini uygulamadan önce toprak hazırlığına gerek duyulur ki bu da yöntemlerin bir özelliğidir. Sulamadan beklenen faydanın sağlanması doğru sulama yönteminin seçilmesine ve toprak, bitki, su ilişkisinin iyi bilinmesine bağlıdır.

Sulamanın amacı kuru tarıma göre daha iyi ürün almaktır. Bu da üreticilerin toprak, bitki, su ilişkilerini iyi bilip bundan yararlanmaları ile mümkün olur. Verimli ve etkili bir sulama yapılabilmesi için bilinmesi gereken noktalar şu şekildedir:

– Bitkinin su ihtiyacı,

– Suyu depolayan ve bitkiye sunan toprağın özellikleri,

– Bitkinin ihtiyaç duyduğu zaman kullanabileceği şekilde toprakta depo edilecek miktarda suyun verilmesi.

Sulama Yöntemleri Nelerdir

Toprağa ancak depolayacağı kadar su verilmelidir. Bundan fazla su verilirse bitki köklerinin ulaşamayacağı derinliğe sızar ve bitki bu sudan yararlanamaz. Bu nedenle de her sulamada ancak etkili kök derinliğindeki toprağın taşıyacağı kadar su verilmelidir.
yüzey sulama yöntemi
Etkili kök derinliğine tarla kapasitesinden daha az su verilirse yetersiz sulama söz konusu olur. Bu durum da kökler zayıf düşer, bitki bol ve kaliteli ürün verebilmek için gerekli nemi bulamaz. Bitki kök bölgesindeki toprağın tutabileceğinden daha fazla su verilirse aşırı sulama yapılmış olur. Aşırı sulamanın ise birçok zararı vardır.

Bu zararları şu şekilde sıralayabiliriz:

– Sulama için harcanan su ve enerji boşa gitmiş olur.

– Topraktaki bitki besin maddeleri yıkanarak kaybolur.

– Taban suyu yükselir. Bu durum da, çoraklaşmaya, bitkilerin boğulmasına ve topraktaki yararlı organizmaların yok olmasına neden olur.

– Boşa harcanan su başka alanlarda da kullanılamayacağı için toplam ürün miktarı azalır.

– Toprağın yapısı bozulur, geç tava gelir. Sonuçta da bütün tarımsal işlemler gecikir.

– Fungul hastalıklar çoğalır.

Yüzey sulama yöntemlerinde aşırı sulamanın neden olacağı sıkıntılara değindik. Bu sıkıntıları önlemek için yüzey sulama yöntemlerinden uygun olanı ve bitkinin su isteği dikkate alınmalıdır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Yüzey Sulama Yöntemlerinin Özellikleri Nedir Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık