ZİGANA TÜNELİ

ZİGANA TÜNELİ
Zigana Geçidi’nden ulaşımda zorluklar nedeniyle Zigana Dağlarından geçiş kolaylığı sağlamak üzere açılan tünel. Trabzon-Erzurum karayolu üzerinde, Trabzon’un 50 km. kadar güneyinde, yapımına 1975’te başlanan ve 1990’da hizmete giren tünelin uzunluğu 1 690 m., yüksekliği 8,5 m., genişliği 11,2 m.’dir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Nadir Şener Hatunoğlu dedi ki:

  Saygı ile.. Matematikçiyim. Felsefeye ve şiire yakın dururum. Kars-Kâzım Karabekir Öğretmen Okulu’nda öğretmendim. Öğrenci seçme sınavlarıyla ilgili olarak, Rize’ye geçici görevle gönderildim.
  O dönemin uzun burunlu otobüsleri herkesçe bilinir. Böyle bir otobüsle Kars’tan Erzurum’a geldim. Ertesi gün Erzurum’dan bir başka otobüsle Trabzon’a hareket ettim. Yollar toprak stabilize toprak). arabalar tozu dumana katarak yol alıyorlar.
  Arazideki kıraç görüntü, güzel Zigana’nın eteklerine vardığımızda, yemyeşil bir halıya dönüştü sanki. Orman havası berrak, iç açıcı. Arabaların dikine çıkması olanaksız; ancak döne-döne , minare merdiveni gibi çıkılıyordu. Uçurumlardan vadi dibindeki köylere baktığımda, insanlar kova büyüklüğünde görünüyordu.
  Bu doyumsuz güzelliklerin toplamını, Hamsi-köy mola yerinde gördüm. Tünel sayesinde yol kaçsaat kısaldı; bilemiyorum. Karadeniz’i, Hamsiköyü her yurttaş görmeli derim…
  *Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı*

Yorum Yaz

Yukarı Çık