1200 Kalorilik Diyet Nasıl Yapılır

1200 Kalorilik Diyet Nasıl Yapılır

Yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik en önemlisi de alınan kalorinin harcanan kaloriden fazla olması kilo artışına neden olur. Düzenli fiziksel aktivitenin yanı sıra kişiye uygun hazırlanmış diyet listesi ile kişi fazla kilolarından kurtulabilir.

Diyet listelerinin kalorisi kişinin boyuna, kilosuna, yaşına, hastalık durumuna göre hesaplanır. Her insan aynı özelliklere sahip olmadığından hazırlanacak olan liste de farklı olacaktır. Beslenme uzmanı eşliğinde hazırlanabilecek en düşük kalorili diyet listesi 1200 kaloridir. Kilo verme döneminde, vücudun ihtiyacı olan minimum enerji sağlanmalı, vücudun kendi kendini yıkımı önlenmelidir. Bu şekilde hastalık oluşumuna da ortam hazırlanmamış olur.

1200 Kalorilik Liste Nasıl Hazırlanır?

Diyet listelerinin sağlıklı olabilmesi için besin değerleri ve kalori gün içerisine eşit miktarlarda dağılmış olmalıdır. 3 ana öğün mutlaka yapılmalı, kişinin yaşam tarzına göre 2-3 ara öğün mutlaka eklenmelidir. Sağlıklı beslenme içerisinde mutlaka güne dağıtılmış şekilde 2-2,5 litre su tüketilmesi gereklidir.

SABAH:

1 Dilim Az Yağlı Beyaz Peynir
1 Adet Haşlanmış Yumurta
3-5 Adet Zeytin
Bol Çiğ Mevsim Sebzesi (Salatalık, Domates, Tere, Roka, Maydanoz)
2 Dilim Tam Tahıllı Ekmek

ARA ÖĞÜN:

3 Adet Kuru Kayısı veya 5 Adet Kuru Erik

ÖĞLE:

Taze Mevsim Sebzeleri İle Hazırlanmış Bol Yağsız Salata
3 Köfte Büyüklüğünde Kırmızı Et, Tavuk, Hindi veya Balık
1 Su Bardağı Ayran
1 Dilim Tam Tahıllı Ekmek

ARA ÖĞÜN:

1 porsiyon Taze Mevsim Meyvesi
2 Tam Ceviz

AKŞAM:

Taze Mevsim Sebzeleri İle Hazırlanmış Bol Yağsız Salata
1 Tabak Sebze Yemeği
1 Kase Yarım Yağlı Yoğurt
1 Dilim Tam Tahıllı Ekmek

ARA ÖĞÜN:

1 Çay Bardağı Yarım Yağlı

Bu şekilde hazırlanmış bir liste yaklaşık 1200 kaloridir. Kalori alımını artırmamak için mutlaka listeye tam uyulmalıdır. Yoğurt, peynir yarım yağlı, salatalar yağsız olmalıdır. İştah kontrolü etkisinden dolayı ana öğünlerden önce 1-2 bardak su içilmelidir.

Bu diyet listesini sağlıklı kişiler uygulamalıdır. Kilosu çok fazla olan, kronik veya herhangi bir rahatsızlığı olan kişiler mutlaka beslenme uzmanı kontrolünde kendilerine uygun hazırlanmış listeleri tercih etmelidir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık