Ağızda biriken tükrüğü yutmak orucu bozar mı?

videobanerAğızda biriken tükrüğü yutmak orucu bozar mı?
Oruç imsakla mı başlar, ezanla mı?

Sorunun Detayı
oruç tutarken ağızda tükürük biriktiğini hissediyorum (başka zaman olmayan bir vesvese sonucu olsa gerek) tükürmem mi gerek her seferinde yoksa yutabilir miyim çok olsa da? orucun başlama vakti (şu anda-ramazan dışı) imsak vakti midir?yani şimdilki oruçlarda onu mu esas alırız ezanı mı ramazandaki gibi?

Ağızdaki tükrüğü biriktirip yutmak orucu bozmaz.

Oruç vakti ne zaman başlar. Ezan bitinceye kadar yemek yenilebilir mi?

Sorunun Detayı

Ramazanda imsak vaktinde ezan okunuyor, şimdi ise imsaktan yarım saat kırk beş dakika sonra okunuyor. Bu günlerde de sahurda yemenin kesilmesi ezana bağlanıyor. İmsağa bağlanmıyor. Bu doğru mudur. Ayrıca ezan bitinceye kadar yemek yenilebilir mi?

Orucun vaktide sabah namazının vakti de imsakla başlar. Bu bakımdan ezan ister geç okunsun ister erken okunsun bu değişmez.

Hanefi mezhebinde sabah namazını biraz geç kılmak faziletli olduğundan ramazan ayı dışında ezanı imsak vaktinden sonra okuyup namaza başlamaktadırlar. Ancak Ramazan ayında imsağın girdiğini haber vermek için erken okunmaktadır.

Ezan imsak vaktinin girmesiyle okunmuşsa okunur okunmaz yeme ve içmeyi bırakmak gerekir. Aksi halde oruç bozulabilir. En doğrusu ezandan önce yeme içme işini bırakmaktır.

İmsak vakti girdiği halde ezan okunurken yiyip içebilirim zannıyla ezan okunurken yiyip içen bir gün kaza orucu tutmalıdır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık