Avukat Mesleki Sorumluluk Sigortası

Avukat Mesleki Sorumluluk Sigortası

İnsan, geçmişten bugüne, içerisinde yaşadığı doğa ile birlikte dünyaya ayak uydurmaya çalışmıştır. Bunun için mümkün mertebede çaba göstermiştir. İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik aklıdır. Aklı ile mantıklı bir biçimde düşünebilir, çevresindekilerin farkına varabilir. Düşüncelerini etkili bir şekilde çevresinde ki diğer insanlara aktarabilir ve aynı şekilde iletişimde bulunduğu diğer insanların düşüncelerini analiz edebilir.

Düşünce paylaşımı her zaman doğru olmayabilir ve fikir çatışmalarından dolayı bir çok sorun oluşabilir. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda insanlar adalete yönelirler. Adalet; hakkın gözetilmesi ve yerine getirilmesi anlamına gelir. Eşit bir şekilde sorunun halledilmesi için insanlar eşit şekilde değerlendirilmelidir. İnsanlar tabi ki de en doğal hakları olan, savunma hakkını kullanırlar.

Bu hakkı da avukatlar sayesinde elde ederler. Avukat; kişi ya da kurumlar arasında ortaya çıkan anlaşmazlıkların mahkemelerde yasalara uygun olarak, kısa sürede ve güven içinde giderilmesi, bu yolla adaletin gerçekleşmesi için yargıçlara yardımcı olan kişidir. Bizlerin savunma ihtiyacı olduğu kadar, avukatların da savunma ihtiyacı vardır. Bu konuda en etkili yöntem ise ”Avukat Mesleki Sorumluluk Sigortası” dır. Bu yazımızda avukat mesleki sorumluluk sigortası ve genel şartlarını tanıyacağız.

mahkeme salonuÖncelikle bu sigortanın içeriğine bakalım;

Avukat Mesleki Sorumluluk Sigortası ; olası bir durumda avukatın,

tazminat tutarlarını
yargılama giderlerini
avukatlık ücretlerini

gibi bir çok önemli konuyu kapsamına alan bir sigorta türüdür.

16 Mart 2006 tarihli resmi gazetede yayınlanan bildirgede mesleki sorumluluk sigortası genel şartları yayınlanmıştır ;

Bu şartlarda, sigortanın kapsamı, sigortanın konusu, coğrafi sınırı, teminat dışında kalan haller, rizikonun ( henüz gerçekleşmemiş, olası, sigortalının kendi iradesi dışında gerçekleşecek, gelecekteki tehlikelere karşı teminat altına almak istediği risklerin sigortalıya zarar verme olasılığı) gerçekleşmesi gibi bir çok madde vardır.

Sigortacının sorumluluğu, primin tamamının veya taksitle ödenmesi kararlaştırılmış ise ilk taksidin poliçenin tesliminde ödenmesi ile başlar. Aksi kararlaştırılmadıkça, primin tamamının veya ilk taksidin ödenmemesi halinde, poliçe teslim edilmiş olsa dahi sigortacının sorumluluğu başlamaz ve bu şart poliçeye yazılır. Prim ödemede temerrüde düşülmesi hâlinde Borçlar Kanunu hükümleri uygulanır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık