Bayramda çalışan işçiler ne kadar ücret almalı hakları neler

Bayramda çalışan işçiler ne kadar ücret almalı hakları neler

Bayram’larda çoğu kişi tatil yapıyor ancak çalışanlar da az değil. Peki bayramda çalışan işçiler ne kadar ücret alacak ve hakları neler?

Bayram boyunca çoğu işyeri kapalı. Bazı sektörlerde ise işyerlerinin kapalı olması pek mümkün olmuyor. Özellikle turizm, ulaştırma ve market gibi işyerleri bayramda da vatandaşlara hizmet vermek durumunda. Dolayısıyla birçok çalışan bayramda da işbaşı yapacak. Bayramda çalışan işçilerin ve bunları çalıştıran işverenlerin bazı hususlara dikkat etmeleri gerekiyor.

Bayramda çalışmak zorunlu mu?

Bayramlarda işçilerin çalışma noktasında bazı hakları var. İşverenler işçilerine bayram günlerinde çalışmayı zorunlu tutamıyor. Eğer çalıştırmak isterlerse de işçinin onayını almak zorundalar. Yani işçi bayram günlerinde çalışmayı reddedebilir. İşçinin bu beyanı üzerine işverenin işçiyi işten çıkarması da söz konusu olamaz.
Ancak; İşçi ile işveren arasında yapılmış olan iş sözleşmesinde genel tatil günlerinde çalışmaları gerektiği belirtilmişse veya

Toplu iş sözleşmesinde genel tatil günlerinde çalışılacağı belirtilmişse işçilerin çalıştırılması mümkün.

Çocukların Çalıştırılması Yasak

Bayramlarda çocuk ve genç işçilerin çalıştırılması ile ilgili özel düzenlemeler var.
Çocuk işçiler (14 yaşını bitirmiş, 15 yaşını doldurmamış, ilköğretimini tamamlamış işçiler) ve genç işçilerin (15 yaşını tamamlamış, ancak 18 yaşını tamamlamamış işçilerin) ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştırılmaları yasak. Bu günlerde çalıştırılmayan çocuk ve genç işçilere de normal ücretleri tam olarak ödenmesi zorunlu.

Bayramda Çalışanın Ücreti Zamlı

Bayramda işyerinin açık olması ve işçi çalıştırılması halinde işverenler çalışan işçilerine normal ücretlerinin yanı sıra ekstra bir ödeme yapmak zorunda. Yapılacak ekstra ödemenin tutarı ise normal ücretin bir katı olmalı. Yani bayramda ödenen ücretler %100 zamlı olacak.
Bir örnek vermek gerekirse; günlük ücreti 100 TL olan bir işçi Ramazan Bayramı’nda çalışması halinde günlük 200 TL ücret alacak.

Çalışmasanız da Ücret Var

İşçi bayramda çalışmaması halinde ise işveren tarafından işçiye o günün ücreti tam olarak ödenmek zorunda. Yani bayramda çalışmayan işçinin ücretinden kesintiye gidilmesi mümkün değil. Bayramda çalışan işçiye müteakip günlerde izin kullandırılarak ilave ücret ödenmemesi de mümkün değil. Bu tür uygulamalar kanuna aykırı. Bayramda yapılan fazla çalışma olmayıp bu çalışmaların denkleştirilmesi veya serbest zaman kullandırılması da söz konusu değil.

Ücreti Eksik Ödeyene Ceza

İşverenler belirttiğimiz hususlara dikkat etmezlerse bazı cezalarla karşı karşıya kalabilirler. Bayramda çalıştırdıkları işçiye zamlı ücret ödenmemesi halinde eksik ücret ödenen işçi başına 161 TL idari para cezası söz konusu. Eksik ödenen ücret nedeniyle gelir vergisi ve buna bağlı bir kat vergi ziyaı cezası var. Ayrıca, eksik ödenen ücret nedeniyle geçmişe dönük verilmesi muhtemel ek aylık prim ve hizmet belgeleri nedeniyle SGK’ya da idari para cezası ödenmesi söz konusu.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık