Bayramda yapılmayacak 10 şey

bayram namazı

Bayramda yapılmayacak 10 şey

Bayram namazınızı kıldınız, daha sonra ailecek kahvaltı yapacaksınız. Sonrasında tatlı bir telaş başlayacak. Kurbanlarınzı kesecek, etlerini muhtaç insanlara dağıtacaksınız.

Kurban Bayramı’nda yapacağımız şeyler az çok belli. Bir de yapmayacaklarımız var: Mesaj atmamak, bayramı tatil sanıp yatmamak, ikram diye ölçüyü kaçırmamak, bayramda bir şey olmaz deyip fazla taze et yemek gibi…

Öpüşmeyin Malum, bu yıl Kurban Bayramı domuz gribi salgınına denk geldi! Virüs, en çok da elden ele bulaşıyor. Bu yüzden ellerinizi sık sık yıkayın. , “Bayramda el öperken ve tokalaşırken iyi düşünün. Virüs en hızlı şekilde ellerden bulaşıyor ve elde 8 saat canlı kalabiliyor.” diyor.

Kısa mesaj atmayın, sevdiklerinizi arayın Her bayramda birbirinden ilginç mesajlar alıyoruz. Çoğu zaman kısa mesaj gönderme trafiği o kadar çok abartılıyor ki telefonların hafızaları bu mesajlarla doluyor. Bazı mesajlar ise okunmadan silinebiliyor. Kısa mesaj yollamaktansa sevdiklerimizi aramak, içten bir sesle onların bayramını kutlamak daha anlamlı.

Kalabalık yerlere mümkün olduğunca uğramayın Bayramlarda ister istemez kalabalık ortamlarda bulunuyoruz. Bu yıl, domuz gribi salgını yüzünden daha dikkatli olmak gerekiyor. İşiniz olmadığı sürece AVM’lere ya da pazarlara uğramayın. Kalabalık ve havasız ortamlardan uzak durun. Özellikle hamileler, çocuklar, yaşlı ve kronik hastalığı olanlar daha da dikkatli olmalı.

Kurban etini kesildiği gibi yemeyin Beslenme uzmanları, dinlendirilen etin daha sağlıklı ve lezzetli olacağını söylüyor. , “Etin yumuşaması ve içindeki bazı hücrelerin ölmesi için en az iki gün bekletilmesi gerek. Taze et, sert olduğu için çabuk pişmiyor. Özellikle kavurmanın lezzetli olması için etler dinlendirilmeli daha sonra iyi pişmesi için küçük parçalar halinde doğranmalı.” diyor.

Bayramı tatil sanıp yatmayın Bayramlar, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için bir tatil havasında geçiyor. Oysa bayramların en büyük özelliği sosyal bir yönünün olması. Bu sosyal yönün temelini bayramlaşma gelenekleri oluşturuyor. Bu geleneği yaşatın.

Her ikramı yemeyin Ev baklavaları, kekler, poğaçalar derken ipin ucu biraz kaçıyor. Diyet Uzmanı Emel Unutmaz, “Baklava başta olmak üzere hamur tatlılarından oluşan ikramlar, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Şeker hastaları bayramda öğün atlamamalı ve tatlı ikramlarını geri çevirmeli. Sütlü veya meyveli tatlılar tercih edilebilir.” diyor.

Kesim noktalarında hijyene dikkat edin Bu yıl kurban kesim noktalarında domuz gribinden dolayı hijyen önlemleri artırıldı. Kesim noktalarındaki kurallara uyun. Kurban kesim işlemlerini bitirdikten sonra etleri ve evden getirdiğiniz bıçak, satır, et tahtası gibi malzemeleri dikkatli bir şekilde yıkamanız gerekiyor.

Bu bayram, son bayramınız olmasın! Bayramda şehir dışı ziyaretlerine çıkacaklar hız sınırına dikkat ederek trafik kurallarına uysun. İstanbul, Ankara ve İzmir’de bayramın birinci günü toplu taşıma araçları ücretsiz. Bayram trafiğini göz önüne alarak bu araçları kullanabilir, böylece trafik çilesinden kurtulmuş olursunuz. Bir de yol durumuna bakmadan trafiğe çıkmayın.

Sinirlenmeyin, kalp kırmayın! Bayramda her ne olursa olsun sinirlenip kalp kırmayın. Gönül ve dua almanın yollarını arayarak moralinizi yüksek tutun. Bayramda eşler arasında kırgınlığa sebep olan, “Önce bizimkilere gidelim” tartışmalarına son verin.

Belirlenen alanlar dışında kurban kesmeyin Her yıl sokaklarda kesilen kurbanlar yüzünden istenmeyen manzaralar yaşanıyor. Belediyelerin kesim alanları dışında kurban kesmenin 1000 TL’ye kadar cezası olduğunu unutmayın.
zaman

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık