BEBEĞİ EMZİRMENİN ÖNEMİ VE DİĞER EMZİRME POZİSYONLARI

BEBEĞİ EMZİRMENİN ÖNEMİ VE DİĞER EMZİRME POZİSYONLARI

sayesinde bebeğin tüm besinsel ihtiyacını karşıladığını belirten uzmanlar, anne sütünün bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek, onu hastalıklara karşı koruduğuna dikkat çekiyor.

konusunda toplumun bilincini yükseltmek amacıyla bir dizi çalışma başlatan , tüm hastane çalışanlarına ve göreve yeni başlayanlara düzenli aralıklarla anne sütü ve beslenme konulu eğitimler veriyor.

Anne adaylarını polikliniğe başvurdukları andan itibaren gebelikleri boyunca eğiten hastanenin hedefi; anne sütü ve konusunda olumlu davranış değişiklikleri sağlamak.

Hastane tarafından yapılan açıklamada, anne sütünün önemine vurgu yapıldı. Anne sütünün üstün içeriği sayesinde bebeğin tüm besinsel ihtiyacını karşıladığı kaydedildiği açıklamada, emzirme pozisyonları da anlatıldı.

Açıklamada, bununla ilgili olarak şu bilgilere yer verildi: “Bebek emzirmenin tek bir pozisyonu yoktur. Rahat ve sakinleşmiş bir pozisyonda oturmak, bebeğin emmesini daha kolay hale getirir. Sırt desteği olan bir sandalye iyi bir seçim olacaktır. Kollarınızı desteklemek için yastık kullanabilirsiniz.

Bebek anne koluna veya bir yastığa uzanmış, yaklaşık 45 derece bir eğimle anne memesine yaklaştırılmalıdır. Elleri serbest olmalıdır. Doğumu takip eden ilk günlerden sonra normal olarak genel tercih edilen beşik pozisyonu önerilir. Anne kol destekli bir koltuk benzeri oturma ünitesindedir.

Ayni pozisyon yatakta yastık desteği ile de sağlanabilir. Bebeğin başı annenin dirseğinin iç tarafına yatmıştır. Annenin ayakları bir desteğe basmaktadır. Annenin kucağında bir yastık olması çocuğu kucakta tutabilmek açısından yararlı olur.

Bebeğin altta kalan kolunu dış yana doğru yerleştirmek yararlı olur. Bebeğin üzerine yatırılan kol sırtından bebeğe destek vermelidir. Bu pozisyon normal yolla miadında doğmuş bebekler için uygundur.

Sezaryen ile doğum yapan anneler ve erken doğmuş küçük bebekler için ilk başlarda uygun olmayabilir. Annenin karnındaki dikişlere baskı oluşabilir. Bebek güçsüz ise meme başını iyi tutamayabilir.”

DİĞER EMZİRME POZİSYONLARI

Çapraz beşik pozisyonu: Diğer pozisyondan farklı olarak bebeğin başı annenin eline yaslanmaktadır. Eller dönüşümlü kullanılabilir. Hangi taraftaki memeyi emiyorsa desteği diğer kol ve el verir. Emdiği tarafın eli başını tutarken diğeri sırtına destek verir.

Başını tutan el sabit kalırken diğeri ile meme başını tutmasına ayarlanır. Bu pozisyon küçük doğmuş bebekler için uygundur. Meme başını yeterli kuvvetle tutamayan bebeklere daha yardımcı olunabilir.

Çanta pozisyonu: Koltuk altına sıkıştırılan çantayı tutar tarzda tutma esasına dayanır.

Bebeğin bulunduğu taraftaki kol sırtına destek verirken el, başını arkadan tutar. Diğer taraftaki el ile anne memesini tutarak bebeğin ağzına yerleştirir. Annenin bebeğin bulunduğu yandaki kolunun altına yastık koyması yararlı olur. Ayrıca anne kolunu bacağına da dayayabilir.

Annenin karnında ameliyat dikişleri bulunduğu veya karın bölgesine bebeğin baskı yapmasından rahatsızlık duyulan bir durum olduğunda kullanılabilir.

Büyük veya çok küçük memeleri olan anneler ile ayni anda iki bebeği emzirmek istendiğinde uygulanabilir. Meme başını iyi tutamayan küçük bebekler için de kolaylık olabilir. (CİHAN)

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

BEBEĞİ EMZİRMENİN ÖNEMİ VE DİĞER EMZİRME POZİSYONLARI Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık