Bebeğin rahat ve deliksiz uyuması için tavsiyeler

bebeklerBebeğin rahat ve deliksiz uyuması için tavsiyeler

Bebeğinize anne göğsü, biberon veya emzik olmaksızın ya da sallanmadan, sarılmadan ve okşamadan kendi kendine uykuya geçmeyi öğretebilir, siz de gece boyunca iyi bir uyku çekebilirsiniz.

İşte bebeğinizin rahat ve deliksiz bir uyku çekmesi için yapmanız gerekenler:

1. Uyku zamanı rutini oluşturun ve buna bağlı kalın. Bebeğinize banyo yaptırın ve son kez emzirin veya mama verin. Bir hikâye okuyun ya da kendi kişisel, anlamlı iyi geceler şarkınızı söyleyin. Her gün bu şekilde yaptığınız takdirde, bebeğiniz buna alışacaktır.

2. Rutininizi sevimli bir şeyle birleştirin. Belki bebeğiniz zaten bir battaniye ya da doldurulmuş bir oyuncak hayvanla özel bir sevgi kurmuş olabilir. O zaman mutlaka bunu kullanın. Değilse de, rutinin bir parçası olarak battaniyesini yakınında bulundurarak böyle bir sevgi oluşturması için onu teşvik etmeyi deneyin.

3. Bebeğinizi uykusu geldiğinde yatağına bırakın. Uyanıkken koymayın. Bebeğinizin kendi kendine uykuya geçmeyi öğrenmeye ihtiyacı var. Emzirirken, sallarken, sarılırken ya da ninni söylerken uykuya dalmaya alıştıysa, gece uyandığında tedirgin olacaktır ve rahatı kaçacaktır.

4. Bebeğiniz yatağa konulunca ağlamaya başlıyorsa geri almayın. Bazı uzmanlar, bebek ağladığında odada durursanız onun terk edildiğini hissine kapılmayacağını, düşmeyeceğini ve panik yapmayacağını söylüyor. Diğer uzmanlar ise odadan ayrılmanızı ve düzenli aralıklarla (5 ya da 10 dakikada bir) odaya gelerek bebeğinizle yumuşak ses tonuyla konuşmanızı, sırtını biraz ovalamanızı ve odadan çıkmanızı öneriyor. Hangi yaklaşımın sizin ve bebeğiniz için en iyisi olduğuna kendiniz karar vermelisiniz.

5. Bebeğiniz gece boyunca uyanıyorsa ve ağlıyorsa, yanına gidin, ancak kucağınıza almayın. Gerekiyorsa hızlıca altını değiştirin, sonra yatağına bırakın ve odadan çıkın. Kendi kendine uykuya dalana kadar her on dakikada odasına gidin.

6. Bu rutine 3-4 gece boyunca sıkı ve ciddi biçimde bağlı kalırsanız, bebeğiniz geçen her gece daha az ağlayacak ve sonunda kendi kendine uykuya dalmayı öğrenecektir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık