Boya Kokusu Evden Nasıl Çıkar

Boya Kokusu Evden Nasıl Çıkar

Evlerin birçoğunda belli zaman aralıkları ile boya işlemleri yapılmaktadır. Özellikle rutubet problemi gözlenen evlerde hemen hemen her yıl duvalara boya yapılmaktadır. Boya evin daha güzel bir şekilde görünmesine katkı verse de sonrasında kalan boya kokusu rahatsız edici olabilmektedir. Birçok insan boyu kokusundan rahatsız olmakta ve bunu gidermeye çalışmaktadır. Zaten çeşitli kimyasallar içeren boyanın koklanması insan sağlığı açısından da faydalı değildir. Buna ek olarak bilinmesi gereken tiner ve solvent kullanılarak inceltilen boyaların kullanıldığı yerlerin çok iyi havalandırması yapılmalıdır. Hatta boya kokusu geçene kadar bu alanlar kullanılmamalıdır. Aksi takdirde insanlar için tehlikeli olabilmektedir. Bu yüzden herkes evdeki boya kokusundan nasıl kurtulacağını bilmelidir ve ona göre hareket etmelidir.

Evdeki boyu kokusunun geçmesi için neler yapılmalıdır?

Boyama işlemleri bittikten sonra boya yapılan odanın orta kısmında olacak şekilde bir kap içerisinde bayat ekmeklerin parçalanıp koyulması faydalı olmaktadır. Buna ek olarak ertesi gün içerisinde de oda hava almayacak şekilde kapatılıp kaynamış süt ya da kaymak bırakılması etkili olmaktadır. Bu iki işlem tekrar edildiğinde boyu kokusunda önemli azalmalar gözlenmektedir.
Ayrıca bir kap içerisinde hazırlanan amonyaklı su boya yapılan alanda bir gece bekletilirse boya kokusunda ciddi azalmalar yaşanmaktadır. Bunun haricinde 4-5 tane soğanın kesilerek gece boyu bekletilmesi de evdeki boya kokusunu geçirmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken soğanların kesik yüzlerinin kapanmayacak şekilde koyulmasıdır.
Dİğer bir yöntem olarak da eşit oranda su ve beyaz sirke karışımı elde edilir. Bu karışımın üstüne de bir miktar sıvı deterjan eklenir. Son halini alan karışımın boya yapılan yerde bekletilmesi boya kokusunu gidermede oldukça etkilidir.
Bu doğal yöntemlere ek olarak piyasada satılan ve birço kimse tarafından kullanılan boya parfümleri de evdeki boya kokusundan kurtulmak için son derece etkilidir. Fakat unutulmaması gereken bu yöntem de kimyasal ürünler içermektedir. Bu yüzden de doğal yöntemlerin bu seçenek yerine tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık