Bozulmuş gebelikte tanı nasıl konur

Bozulmuş gebelikte tanı nasıl konur
Gebeliğin ilk üç ayında embriyonun anne karnında ölmesi veya sağlıksız olarak yapı değiştirmesine bozulmuş gebelik denir. Yuvarlak ve düzgün olması gereken gebelik kesesi düzensiz hale gelebilir ve sıklıkla kesenin etrafında az miktarda kan birikimi olur, yapısı bozulur ve bebeğin kalp atışları izlenemez ve gebelik kaybolur.

Bozulmuş gebeliğin tanısı nasıl konur?

Ultrasonografi yaygın kullanıldığı halde fetal yaşam teşhisi önemli ölçüde kolaylaşacaktır. Fetal kalp atımlarının doppler dediğimiz cihaz ile duyulması veya ultrasonografi aleti ile gözlenmesi bebeğin yaşadığının kanıtlarıdır. Ultrasonografi sayesinde bebeğin kalp atışları 6. haftadan sonra gözlenebilir. Hamileliğin erken dönemlerinde fetal ölümden sonra hamilelik belirtilerinin çoğunun gerilemesi ve rahmin büyümemesi gibi sorunlar baş gösterir. Fakat fetal ölümün gerçek manada tespit edilmesi ultrasonografi ile olur. Buna rağmen hamileliğin erken evresinde bir tek ultrasonografi ile inceleme embriyonik ölümün kesin teşhisine yetmeyebilir.

Örneğin, içerisinde embriyo bulunmayan bir gebelik kesesi, boş bir kesenin de belirtisi olabileceği gibi sanıldığından daha geç evredeki gebeliğin görüntüsü olabilir. Böyle bir durumda 1 hafta sonrasında tekrar edecek bir inceleme bu iki ihtimalin ayırt edilmesini sağlar. Sağlıksız gelişen hamileliklerde genellikle bekleme süresine dahi gerek kalmadan kanama ile birlikte düşük de başlayabilir.

Son adet tarihinizi biliyorsanız, bu dönemde ultrasonografide bebeğin kalp atımlarının gözükmesi gerekir. Vajinal kanama gibi tıbbi müdahale gerektirecek durumlar yoksa bir hafta sonra yapılacak ultrasonografi ile tanı konulması doğru olacaktır. Eğer kalp atımı yoksa ve gebelik kesesi düzenli değilse teşhis konulur.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık