Bulaşık Makinelerinin Bakımı Nasıl Yapılır

Bulaşık Makinelerinin BakımıÜretilmeye başlandığı tarihten itibaren çok yoğun bir ilgiyle karşılanan ve artık imkanı olan herkesin edinerek önemli bir zahmetten kurtulmayı hedeflediği cihazlar olan bulaşık makineleri sadece alırken değil, kullanım süresince de belli başlı bakım işlemleri gerektirmektedir. Buna göre makinenizin ömrünün uzun olmasını istiyorsanız belli başlı bakımları yapmalısınız.

Bu işlemler uzun süre aralıkları ile yapılacak temizlik işlemleri veya günlük kullanımda çok basit şekilde yapılacak işlemler gibi olabilir. Örneğin kullandığınız deterjanı kapalı kutuda tutmalıyız, aksi durumda nem kapabilir bu da istenmeyen bir durumdur.

Makinenizin sepetlerini çıkardıktan sonra su püskürten ve dairesel olarak dönen parçaları çıkarıp onların gözeneklerini kontrol etmelisiniz. Eğer tıkalıysa bir iğne yardımıyla açabilirsiniz. Bulaşık makinesinin filtresi de önemli bir parçadır onun da kontrollerini yapmalısınız. Bu tip kontroller makinenizin ömrünü uzatır.

Eğer bu işlemleri arka planda bırakıyorsanız makinenizin istenmeyen sorunlarla karşılaşmasını engelleyemezsiniz. Ancak makinenizde sizin elinizde olmayan nedenlerle bazı sorunlar da ortaya çıkabilir. Buna göre çok karmaşık olan bu cihazların tamiri için en mantıklı yol servis çağırmaktır. Bu konuda bazı detaylara bakarsak : öncelikle makine yıkama yapmıyor ise mutlaka servis çağrılmalıdır.

Sepetler yürümüyor ise sepet tekerleklerini kontrol etmeliyiz, eğer tekerleklerle ilgili bir arıza varsa bu arızayı siz de halledebilirsiniz. Temiz yıkamıyor ise deterjanını ve parlatıcısını kontrol ediniz. Eğer makinenizde herhangi bir elektrik çarpması durumu varsa ilk önce takılı olduğu prizi değiştirmelisiniz fakat sorun geçmediyse mutlaka servis çağrılmalıdır.

Makineniz yıkıyor fakat su tahliyesini yapmıyor ise servis çağrılmalıdır. Çünkü sorun pompa kaynaklı olduğu için bilen bir ustanın bakımı gerekir. Makinenin tuşları basmıyor ise servis çağrılmalı ancak tuşlar basıldıktan sonra geri gelmiyor ise yağlanmıştır güzelce temizlenirse sorun düzelmiş olur. Kapağı kapanmıyorsa ya da açılmıyorsa dili kırılmış ya da kasmış olabilir bu durumda da servise ihtiyaç vardır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık