Çalışan Hamileler Ne Zaman İzne Ayrılabilir

Çalışan Hamileler Ne Zaman İzne Ayrılabilir

Çalışan kadınların en merak ettikleri konuların başında hamile oldukları zamanki izin hakları gelmektedir. Bu konuda çalışan kadınlara süt izninin yanı sıra doğum öncesi ve sonrası ücretli izinler de sağlanmaktadır. Çünkü doğum yapılan bu periyot SGK tarafından geçici iş göremezlik olarak ifade edilmektedir. Bu yüzden de maaşta herhangi bir kesinti uygulanmaz. Ayrıca buna ek olarak isteyen kadınların ücretli izinlerine ek olarak ücretsiz izin yapma hakkı da bulunmaktadır. Bu yüzden kadınlar hamilelik zamanlarındaki izinlerinin ne zaman olacağını çok iyi bilmeli ve ona öre hareket etmelidir.

Hamile kadınlara işyerleri tarafından toplam 16 haftalık ücretli izin hakkı tanınmaktadır. Bu yasalar ile güvence altına alınmıştır. Bunun 8 haftası doğumdan önce, 8 haftası da doğumdan sonraki periyot için verilmektedir. Fakat birçok kişi doğumdan önceki 8 haftalık periyodu kısaltmakta ve bunu doğumdan sonraki periyoda aktarmaktadır. Böyle bir durum serbesttir ve herhangi bir şekilde ücrette kısıtlama yapılmamaktadır. Fakat unutulmaması gereken doğumdan önceki 8 haftalık zamanın sonuna kadar kullanılmasına izin verilmemektedir. Belirlenen doğum tarihine 3 hafta kala çalışan kadınların işlerini bırakmaları gerekmektedir. Bu yasalar gereği böyle olmalıdır. Yani hiçbir kadın ben doğuma kadar çalışacağım diyemez. Buna ek olarak isteyen kadınların doğum izinlerine ek olarak 6 aya kadar izin alma hakkı bulunmaktadır. Fakat bu ek olarak alınan zamanlarda maaş ödemesi yapılmaz. Ek olarak alınan izinler ücretsiz izin kapsamına girmektedir.

Hamile kadınların izne çıkabilmesi için hamile olduklarına dair raporu, beklenen doğum tarihi ile birlikte işyerlerine iletmeleri gerekmektedir. Bu tarihler neticesinde de doğum iznine çıkmak için süreler belirlenir. Unutulmaması gereken doğuma 3 hafta kala işten çıkmak zorunlu bir durumdur. Bunun dışında hamile kadınların doğum iznine çıktıkları zaman ücretlerinin ödenmesi için son 1 yılda en az 90 gün sigorta primlerinin yatırılmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde böyle bir haktan yararlanamazlar.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık