Çamaşır Makinası montajı konusunda püf noktalar

Çamaşır Makinası Montajı

Bugün hemen herkesin evinde bulunan çamaşır makineleri kolayca kurulabilen ve yeri değiştirilebilen malzemeler değillerdir. İçlerindeki ağır metal aksanlar yüzünden kolayca yerinden oynatılması dahi zor olan bu makinelerin kullanılacakları yere montajlanması da bu açılardan önem kazanır.

Çalışma prensipleri nedeniyle elektrik ve su bağlantılarına da ihtiyaç duyan bu cihazlar için genellikle inşaat yapılırken özel alanlar ayrılır veya eve alınacak yeni bir çamaşır makinesinde teknik detaylarla birlikte fiziksel özellikler de önem kazanır. Bu makinelerin montajı konusunda da dikkat edilecek detaylar ve izlenecek adımlar bulunmaktadır. Çamaşır Makinası montajı konusunda püf noktalar…

Adım adım montaj işlemine başlayacak olursak öncelikli işlem olarak emniyet cıvatalarının çıkartılması gelir. Nakliye işlemlerinde makinenin bütünlüğünü koruyan bu cıvatalar çekilerek çıkartılır ve yerlerine plastik tapaları takılır. Bu emniyet cıvatalarının daha sonra yapılacak bir taşınma için kullanılması gerekir.

Daha sonra makinenin sağlam şekilde durabilmesi için ayaklarının ayarlanması gereklidir. Zemin olarak sert ve düz bir zemin tercih edilmesi fayda sağlar. Bu sayede makinenin daha sessiz çalışması da sağlanır. Plastik bağlantılı olan bu ayakları istediğiniz seviyede gevşetip sıkarak gerekli ayarlamayı yapabilirsiniz. Sağlamlığı sağlamak için makinenin altına karton gibi malzemeler konulması sağlıklı bir çözüm getirmez.

Çamaşır Makinası montajıDaha sonra başlayacağınız su bağlantıları ile makinenin çalışması için ihtiyaç duyduğu suyu kazandırırsınız. Makinenin kendinden var olan hortumları su giriş vanaları ile bağlanır. Buna göre yeni nesil makinelerde iki farklı su hortumu olmamakla beraber bunun nedeni bu makinelerin su sıcaklığını kendileri ayarlayabilmeleridir.

Su vanalarına takılan makine hortumlarının sızıntı yapmaması için conta kullanılması gereklidir. Sızıntı kontrolü için muslukların açılması gereklidir. Su giriş hortumlarının ayarlanması sonrası su çıkış hortumunun da lavabo ya da küvet kenarlarındaki giderlere takılması uygundur. Hortumun olası tıkanmalara karşı su giderine çok fazla sokulmaması gerekir. Günümüzde inşaatlarda çamaşır makinası için özel yapılan alanlarda kirli su gideri için de yer bırakılmaktadır.

Son olarak bakacağımız nokta makinenin elektrik bağlantılarının sağlanmasıdır. Buna göre elektrik gücüne çok ihtiyaç duyan çamaşır makinası genellikle topraklanmış fişlere sahiptir. Bu fişlerin topraklanmış ve 220-240V enerjiyi kaldıracak bir prize takılması gereklidir. Bu kurulan hattın sigortasının da en az 16 amper olması gereklidir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık