Çamaşır yıkama işlemlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar

Çamaşır yıkama işlemlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar

Çamaşır yıkama işlemlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar ve izlenmesi gereken bir sıra bulunmaktadır. Dikkatsiz bir şekilde yapılan çamaşır yıkama işlemlerinin sonucunda çok değer verdiğiniz kıyafetleriniz giyilemeyecek hale dahi gelebilirler. Bu detaylara sırasıyla bakacak olursak :

İlk önce eşyalar renklerine göre ayrılmalıdır. Beyaz çamaşırlar beyazlar ile renkli çamaşırlar ise renkliler ile yıkanmalıdır. Renkli çamaşırlarda suyun sıcaklığı kesinlikle soğuk olmalıdır.

Beyaz çamaşırlarda ise ketenlerde veya pamuklularda suyun sıcaklığı yüksek olabilir. Renkliler bir kere yıkamada boya verirse bir daha vermez düşüncesi çok yanlıştır. Boya veren kumaş her zaman boya verir.

Yıkama işlemlerinde ön yıkamanın şöyle bir faydası vardır. Makine çalıştığında ilk başta deterjanı alır daha sonra ilk baştaki kirleri dışarı akıtır. Bu nedenle beyazlar için ön yıkama faydalıdır fakat renkliler için ön yıkama pek faydalı değildir. Çünkü renklilerde ne kadar ön yıkama yaparsanız renklilerin renk atması o kadar fazlalaşır. Beyazlar için ise böyle bir sorun yoktur.

çamaşır yıkamaYıkanan kıyafetler iplere mandalla asılarak kurutulabiliyor. Aynı zamanda çamaşır asma araçları da kullanılabiliyor. Özellikle yünlü kumaşlar bu şekilde asılmamalıdır. Yünlü kumaşlar, kurutma sepetinin üzerine serilerek kurutulabilir veya evdeki kurutma makinaları yünlü kumaşları kurutmak için kullanılabilir.

Yıkanan çamaşırları direk kalorifer üzerine koymak ya da direk güneşe doğru asmak çamaşırlarınıza zarar verecektir. Çünkü kalorifer üzerine koyduğunuz bir üründe kalorifer peteklerinin izleri çıkabilir. Çamaşırınız ütülendiğinde bile bu iz kaybolmayabilir. Direk güneşe doğru astığınız çamaşırlar ise güneşin zararlı ışınları nedeniyle renk kaybına uğrayabilir.

Bazı giysilerimiz seyahat esnasında veya seyahat sonrasında kırışabiliyor ya da buruşabiliyor. Bunun için de ütüleme işlemi ile kendinizi yormaya hiç gerek yoktur. Giysinizde kırışık olan bölgeler üzerinde ütünüzün sadece buharıyla ve fazla yaklaştırmadan gezindirme yapıyoruz ve oradaki kırışıklık gideriliyor. Bu yöntemle çok fazla zaman kaybetmiş olmuyoruz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Çamaşır yıkama işlemlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık