Cami Halıları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cami halıları hakkında

Cami halıları, camilerin vazgeçilmez aksesuarları arasında yer alır. Farklı desenlerde halıların görülebilmesi de mümkündür. Değişik kültür özelliklerine göre şekillenebilen cami halısı, Türk kültürüne ait motifleriyle bezenmiş olarak Türkiye’ deki camilerde ibadet edenlerin karşısına çıkmaktadır. Kullanılan cami halısı modelleri, anlam yüklü desenlere sahiptir. Bu desenlerin çoğu insanlar ve yaşamsal döngüyü ifade etmektedir. Desenlerle ilgili kısaca bahsetmek gerekirse; insanların doğumu ve çoğalmasını anlatarak başlayan desenlerin ikinci anlamları ise hayatı ifade eder.

Akan su desenine sahip olan cami halısı modelleri, temel hayatı anlatırken aile desenleri ve hayvan motifleriyle devam etmesi yaşamı devam ettirmeyi, üçüncü anlam olarak da ölümü simgeler. Ölümü ifade eden desenler ise genellikler kuşlardır. Bazı kuş motifleri de kötülüğü, bazıları ise iyiliği simgeler. İbadet edenlerin bedenlerinin neredeyse her bölümünün temas ettiği cami halılarında, kaliteli olması dikkat edilen bir noktadır. Bu nedenle tasarım aşamasından üretim aşamasına kadar, her detayına dikkat edilmektedir. Kaliteli, uzun ömürlü ve sağlam yapıda olması için en ince detayına kadar özenle üretim takibi yapılır. Renk ve desen uyumuyla birlikte, aynı zamanda iz yapmayan yapıda olmasına ve tüy, toz bırakmayan malzemelerle üretilmesine ayrıca anti – bakteriyel özellikte insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde olmasına özen gösterilir. Peki, cami halıları daha çok hangi modellerde tercih edilir?

Göbekli cami halıları

Oldukça orjinal tasarımlara sahip olan göbekli cami halısı modelleri, göz alıcı çizgilerle donatılır. İbadet için gidilen camilerde aynı zamanda hijyene de önem verilmesinden dolayı, oldukça kolay kullanım özelliğine sahiptirler. Üretim esnasında ana malzemelerin iz yapmayan, anti – bakteriyel ve tüy, toz gibi etkenleri de oluşturmayan yapıda olmasından dolayı son derece rahat tercih edilmektedir. Kuvvetli yapıları ve özel dokunuşlarla ortaya çıkartılan modelleriyle göbekli cami halısı modelleri, camilerde sıklıkla karşılaşılan halı modellerindendir.

Saflı cami halıları

Uzun yıllardan günümüze, en doğru hizmeti vermeye gayret ederek cami halısı üretimi yapılmaktadır. Bu ürün modellerinden bir tanesi olan saflı cami halısı modelleri, pratik kullanım özelliğinden dolayı oldukça ilgi gören cami halısı modellerindendir. Ayrıca özel döşeme kolaylıkları da sağlamaktadır. Genellikle özel uygulamalar ile üretilen saflı cami halısı modelleri, özellikli halılardandır. Pratik kullanım özelliğine sahip olmasının yanı sıra, uzun ömürlü oluşuyla da oldukça ilgi gören cami halısı modelleri arasında yer alır. Uzun yıllar kullanılacak olan saflı cami halısı, göbekli cami halısı ve diğer halı modelleri bir kez yerleşimi gerçekleştirildikten sonra yerlerinden kolay kolay kıpırdatılmamaktadır. Bu nedenle göbekli ya da saflı cami halısı modelleri için de diğer cami halısı modelleri için, azami oranda dikkatle hem üretim hem de yerleşimi yapılmaktadır.

Cami halıları son derece teknik olarak üretilmelidir. Çünkü uzun yıllar kullanılmaya devam edileceğinden dolayı hem şık görünümünü kaybetmemeli hem de hijyen bakımından beklentilere cevap verebilmelidir. İşte bu bilinçle hareket edilerek her aşamasında ve üretim sonunda gerekli kontrollerden geçirilmeden cami halısı modelleri beğeniye sunulmaz. Yapılan titiz çalışmalar sonucunda kullanıcılarıyla buluşturulan cami halıları, huzurla ve keyifle yapılan ibadete aracılık eden aksesuarlar olarak üretilmektedir. Böylelikle hem insan sağlığına hem de insanların ibadetinde en iyi ortamı oluşturmuş olmak, üreticiler için de keyif vericidir. Her yapılan işin keyifle ve özenle yapılmasıyla, memnuniyetin oluşacağının bilinciyle hareket edilmektedir. Bunun sonucu olarak da daima gülen yüzlerle karşılaşmak ve kullanıldığı mekanlarda insanların rahat ettiğini bilmek, yapılan işin en güzel ve en mutlu edici karşılığı olmaktadır.
CAMİ HALISI MODELLERİNİ GÖRMEK İÇİN RESİMLERİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık