Çocuklar gece ağlayarak neden uyanır

Çocuklar gece ağlayarak neden uyanır

Çocuklar, 4 yaşından önceki dönemde mutlaka geceleri kalkar ve sebepsiz yere ağlamaya başlar. Eğer anne-baba yanına gittiği halde çocuğu teselli edemiyorsa, aksine daha da hırçınlaşıyorsa bu ‘Gece Terörü’ olabilir. bu sorunun kaynağındaki 3 sıkıntıyı şöyle sıralıyor:

1- Anne ile çocuk bağlanması nasıl?

Gece terörünün en büyük nedeni anne ile çocuk arasında kopukluk yaşanmasıdır. Adem Güneş, Çocuk, annesiyle yakınlığında bir sorun yaşarsa gece kâbusla uyanır. Çocuk, kesinlikle 2 yaşına kadar annesinin yanında aynı yatakta yatmalı. Çünkü annesinin kokusunu her an hisseden çocuk güvenle uyur.

2- Çocuk yalnız yatmaya aşamalı olarak alıştırılmalı

Emme dönemi tamamlandıktan sonra çocuk, annesinin yatağından kademeli olarak ayrılmalı. 2-4 dört yaş aralığını kendi yatağında ama annesine yakın ve yine annesiyle aynı odada geçirdiyse bir sonraki adım daha kolay olur. 4 yaşına geldiğinde rahatlıkla odasında kendi başına yatabilir. Bu süreç doğru yönetilmezse gece terörü devam eder.

3-Televizyon çocuğun yaşamında nerede duruyor?

Çocuk gün içerisinde ne yaşıyorsa gece rüyasında onunla meşgul olur. Televizyon hem ses, hem ışık, hem de yaydığı radyasyon ile çocuğa bitmek bilmez bir dürtü verir. Çocuk böylesi bir dürtüselliği bırakıp uykuya daldığında, gündüz aldığı tüm dürtülerin tesirini yaşayacaktır. Çocuğun televizyonda seyrettiği programların içeriğinin de uygun olmaması ayrı bir sorun. Fakat uygun olan programların dahi gece terörüne neden olabilir. 4 yaşından küçük çocukların televizyon izlemeleri doğru değil. 4-6 yaş aralığındaki çocuklar ise 15 dakikayı geçmemek kaydı ile günlük iki çocuk programı izleyebilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Çocuklar gece ağlayarak neden uyanır Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık