Çocukların İnternette güvenle sörf yapmaları için anne ve babalara öneriler

Çocukların İnternette güvenle sörf yapmaları için anne ve babalara öneriler

Çocuğunuzun internete girdiği bilgisayar, çocuğun odasında değil, evinizin ortak kullanım alanı içinde olmasına dikkat edin.

Çocuğunuz ile birlikte internet kullanımı kurallarını kapsayan internet sözleşmesi hazırlayın.

Çocuğunuzun bilgisayar kullanma süresi ile aktivitelere ayrılan süreleri arasındaki dengeyi kurun.

Çocuğun gelişimine uygun siteleri ziyaret etmesini sağlamak ve internette gereğinden çok vakit geçirmesini önlemek için, kaynak sitelerin listesini çocuğunuzla beraber hazırlayıp Explorer’daki sık kullanılanlar listesine ekleyin.

Çocuklara kesinlikle aile büyüklerinin bilgisi dışında internet arkadaşlarıyla yüz yüze görüşme yapmamasını mutlaka öğretin. Eğer bir buluşma olacaksa ona eşlik edin ve buluşma yerinin güvenli bir yer olmasına dikkat edin.

Çocuklarınız için koyduğunuz kuralların etkili olabilmesi için aileniz içinde iyi bir iletişim zemini oluşturmanız gerekir.

İnternet için kullanılan bilgisayara mutlaka ve web filtreleme programları yükleyin.

Çocuğunuza evinizin adresi, okulunun adı, telefon numaranız gibi kişisel bilgileri internet sohbet ortamında kimseye vermemesi gerektiğini öğretin.

Bilinçli ve güvenli internet kullanımı hakkında çocuğunuzu bilgilendirin.

Çocuğunuzun internet kullanımını denetleyiniz. Hangi sitelere girdiği, hangi sohbet ortamlarında bulunduğu konusunda fikir sahibi olun.

Çocuğunuzun kötü alışkanlıklar edinmesine sebep olan sitelerden uzak durmasını sağlayın.

10 yaşın altındaki çocuklar interneti kullanırken tamamen sizin gözetim ve kontrolünüzde olmalı. Çevrimiçi olduklarında yanlarında oturun. Yalnızca sizin seçtiğiniz siteleri ziyaret ettiklerinden emin olun.

Sitelerdeki oyunlara, aktivitelere ve yarışmalara katılmadan önce bunların yaşına uygun olup olmadığı konusunda mutlaka size veya öğretmenine danışması gerektiğini öğütleyin.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Çocukların İnternette güvenle sörf yapmaları için anne ve babalara öneriler Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık