Dar ve Küçük odalar için dekorasyon fikirleri

Dar ve Küçük odalar için dekorasyon fikirleri

Küçük alana sahip odanızı, kullanışlı tasarım ve mobilya seçenekleriyle daha geniş hale getirebilirsiniz.

Küçük odalar için dekorasyon fikirlerine geçmeden önce sizin yapmanız gerekenler hakkında kısa bilgiler verelim. Öncelikle odayı kullanma amacınıza göre mobilyaları yerleştireceğiniz noktaları belirleyin.

ALANIN ÖLÇÜSÜ ÖNEMLİ

Bir çalışma masası ya da bir kitaplığa ihtiyacınız olabilir. Bunları hangi şekilde yerleştirirseniz daha kullanışlı olacağını iyice düşünün. Alışverişe çıkmadan önce her bir eşya için ayırdığınız alanın ölçüsünü dikkatli bir biçimde alın. Örneğin kapaklı bir dolap alacaksanız kapakların açılması için gereken alanı ya da oda kapısı içeri doğru açıldığında herhangi bir mobilyaya çarpıp çarpmayacağı gibi detayları unutmayın.

Küçük Odalar İçin Dekorasyon Fikirleri Salondan başlayalım. Salonu hem çalışma hem de yemek yemek için kullanıyorsanız yemek masası/çalışma masası kombosu yapabilirsiniz.

Kanatlı açılan masalar bu tip kullanımlar için uygun olabilir. Yemeğe gelen misafirleriniz için masayı açıp yeterli miktarda alan yaratabilir, çalışmak için masanın kanatlarını kapatıp alandan kazanabilirsiniz.

ALANDAN KAZANIN

Yine oturma odasında televizyonu (eğer LCD ya da LED ise tabii) görevi sadece televizyonu tutmak olan ve aslında pek de başka bir işe yaramayan TV duvar ünitesi yerine direk duvara monte edebilirsiniz. Bu emin olun en az 2-3 metre kazanmanızı sağlayacaktır.

Eğer TV’nin yönünü sık sık değiştiriyorsanız kollu ve istenilen yöne kolaca dönebilen TV duvar ünitelerini yapı marketlerde bulabilirsiniz. TV’ye bağladığınız kabloların dağınık durmaması ve dekorasyonu bozmaması için plastik ya da alüminyum (çeşitli renklerde mevcut) kablo kanallarını kullanabilirsiniz.

CAM BÖLMELER KULLANILABİLİR

Eğer küçük bir odayı ikiye bölmek ve herkes için daha fazla kişisel alan yaratmak isterseniz ahşap paravan ya da alüminyum bölmeler yerine saydam ya da yarı saydam pleksi veya cam bölmeleri kullanabilirsiniz. Bu zaten az olan alanın daha da daralmasını engelleyecek ve ayrı iki alan oluşturacaktır. Küçük yatak odalarına gelince.

Çalışması masası, kütüphane, yatak, dolap derken ayakta bile duracak yer bulmakta zorlandığınız bir yatak odanız varsa karamsarlığa kapılmayın. Bir kaç küçük değişiklikle kendinize yer açabilirsiniz. Yatak bazası sürekli olarak kullanmadığınız eşyalarınızı kaldırmak için en mükemmel çözümlerden biri. Eğer hala bir bazanız yoksa bir tane edinin.

UYGUN RENKLER SEÇİN

Kitaplarınızı yere sabitlenen kütüphane yerine duvara monte edeceğiniz raflara yerleştirebilir ve altındaki alanı kazanabilirsiniz. Yine devasa bir gardırop yerine kıyafetlerinizi duvara monte ettiğiniz ve önünü perde ile kapattığınız duvar raflarına yerleştirebilirsiniz.

Çalışma masanızı sürekli kullanmıyorsanız mobilya masa yerine açılıp kapanabilen bir masa alabilirsiniz. Tabii tüm bunlar fikir vermek amacıyla yazılıyor. Sizin odanızdaki eşyalara uygun çözümleri yine siz üreteceksiniz. Yatak odası ya da oturma odası… Her ikisi içinde uygun renkleri kullanırsanız oda olduğundan daha ferah görünecektir. Koyu renklerden kaçının.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık