Doların Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır

Doların Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır

Dünyada en fazla kullanım alanına sahip Amerikan para birimi dolar ise sahtesi en fazla basılan banknotlar arasında ilk sırada yer alır. Bu nedenle banka harici yerlerden nakit olarak dolar alırken banknotların gerçek olup olmadıklarının kontrol edilmesi gerekir.

Her ne kadar sahte dolarlar ilk bakışta gerçeklerine çok benzeseler de, dikkatli şekilde bakıldığında sahte olanla olmayanı birbirinden ayırmak çok zor olmaz. Sahte dolarlar özellikle kağıt, renk ve grafiklerdeki düşük kaliteleri ile kendilerini belli ederlerken, banknotun sahte olup olmadığının anlaşılması için paranın fiziksel yapısı ile ilgili de bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır?

Gerçek dolarda kullanılan kağıt kalitelidir ve bir miktar kaygandır. Sahte dolarda ise düşük kaliteli ve gerçeğine göre daha ince kağıt kullanılır. Ayrıca sahte dolar üzerinde parmaklar kolaylıkla kaymaz.
Kullanılan mürekkebin ve baskı cihazlarının kalitesinden dolayı gerçek doların renk ve grafik kalitesi oldukça yüksektir. Sahte dolar banknotları genellikle soluk renk tonları, birbirine geçmiş grafikler, okunamayan yazılar ve grafiklerde kumlanma, buğulanma ya da dağılmalar ile belli olurlar.

Gerçek dolar üzerinde dikey ince bir şerit şeklinde olan filigran, sahtelerinde gerçeği ile aynı şekilde yapılamaz. Bu filigran üzerinde USA ve banknotun tutarı yazılıdır. Işıkta bakıldığında banknotun her iki yüzünden de rahatlıkla görülebilen filigran ve yazılar, sahte dolarda görülemez ya da farklı şekillerde görülür.

10, 20 ve 50 dolarlık banknotların ön yüzünün sağ tarafındaki boşlukta, kağıdın inceltilmesi ile elde edilen ve banknot üzerindeki resmin kopyası olan bir filigran bulunur. Işığa tutulduğunda net bir şekilde fark edilen bu filigran sahte dolarlarda yer almaz.

Gerçek dolar banknotlarında, ortada bulunan portreyi çevreleyen çizgiler düzgündür. Bu çizgilerin düzgün ya da net olmaması, paranın sahte olduğunu gösterir.

Dolar banknotları üzerinde bazı bölümler kabartmalıdır. Eğer banknot üzerinde parmaklar dolaştırıldığında herhangi bir kabartma hissedilmiyorsa bu, doların sahte olduğu anlamına gelebilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık