Karadenizdeki mağaralar

12 yıl önce

Bartın Mağaraları Bayburt Mağaraları Düzce Mağaraları Gümüşhane Mağaraları Karabük Mağaraları Kastamonu Mağaraları Sinop Mağaraları Tokat Mağaraları Trabzon Mağaraları ...

12 yıl önce

Zonguldakl Gökgöl Mağarası Zonguldak-Ankara karayolunun, Zonguldak çıkışında 4. km.de Üzülmez bölgesinde hemen yol üzerinde bulunmaktadır. Mağaradan çıkan su, Üzülmez deresine boşalmaktadır. (daha&helliip;)

12 yıl önce

Trabzon Çalköy Mağarası Düzköy İlçesinin 5 km. güney kapısında denizden 1050 m. yükseklikte olup, aydınlatma ve gezi platformları vardır. Mağaranın içinde dış atmosfere dolinlerle olan irtibatı nedeniyle rahat bir hava hareketi vardır. Girişte kuru olan mağara atmosferinin mağaranın içerisinden akan dere nedeniyle iç kısımlarda nem bir kat daha artmaktadır

12 yıl önce

Ballıca Mağarası Doğanın gizemli gücünün en büyük örneği olan Ballıca Mağarası, Pazar ilçesinden Akdağ'ın doruğuna kıvrım kıvrım uzanan yolun 8. km. sinde yer almaktadır. 680 metre boyu, 94 metre yüksekliği, mağara içindeki sarkıt, dikit, sütun, duvar ve örgü damlataşları, Mağara gülleri ve iğneleri, damlataş havuzları ve soğan sarkıtlarıyla dünyanın oluşum yönünden en zengin ve en güzel mağaralarından biri kabul edilen...

12 yıl önce

Sinop İnaltı Mağarası İnaltı Köyü köyün hemen arka yamacında bulunan mağara ile ünlenmiştir. Deniz seviyesinden 1070 m. yüksekte olan mağaranın oldukça büyük olan ağzı köyden görülebilmektedir. Köyde biraz soluklandıktan sonra yaklaşık 500 metrelik bir tırmanıştan sonra mağaraya ulaşılmaktayken, 2002-03 yıllarında yapılan yol ile mağaranın 50 m. altına kadar araçla gidilebilmektedir. Buradan 50 metrelik merdivenle mağaranın ağzına ulaşılabilir. Mağara ağzında geniş bir...

12 yıl önce

Kastamonu Ilgarini Mağarası Pınarbaşı ilçesinde bulanan Dünyanın 4. Büyüklükteki mağarası olan Ilgarini Mağarası bulunmaktadır. Denizden 1250 metre yüksekliktedir. Mağaranın oluşumu 3. ve 4. zamanda 160-220 milyon yılda oluşmuştur. Ilgarini mağarası 858 metre uzunluğu ile dünyanın dördüncü büyük mağarasıdır. Mağaranın derinliği 250 metre dir. Mağara içerisindeki mevcut sarkıt ve dikitler bir milyon yıllıktır. (daha&helliip;)

12 yıl önce

Karabük Bulak (Mencilis) Mağarası Bulak Mağarası (Mencilis), Bulak Köyü ile Safranbolu İlçesi sınırında bulunuyor. İki yıl önce restorasyonu yapılarak ziyarete açılan bu mağarayı yabancı mağara uzmanları sık sık ziyaret ediyorlar. Bugünkü halini 3 milyon yıl önce alan mağara 12'nci yüzyılda korunma amaçlı olarak da kullanılmış (daha&helliip;)

12 yıl önce

Gümüşhane Karaca Mağarası Gümüşhane adeta bir mağaralar merkezidir. İlde irili ufaklı 24 mağara bulunmaktadır. Bunların en önemlisi, ülkemizinde en önemli mağaralarından olan Karaca Mağarası dır. Karaca Mağarası Bulunuşu Mağara Jeoloji Mühendisi Şükrü ERÖZ 'ün 1983-1990 yılları arasında yapmış olduğu çalışmalar ile turizme kazandırılmıştır. (daha&helliip;)

12 yıl önce

Fakıllı Mağarası Akçakoca ilçesinin 8 km. güney doğusundaki Fakıllı Köyü içinde bulunan mağaraya gitmek için, Çuhallı çarşısından, itfaiye ve cezaevi güzergahını takip ederek, (daha&helliip;)

12 yıl önce

Çimağıl Mağarası İl merkezine yaklaşık 35 km. uzaklıktaki Aşağı Çımağıl köyünün Taşındibi Mahallesinden sonra yaya olarak yaklaşık bir saatte ulaşılabilmektedir (daha&helliip;)

12 yıl önce

Gürcüoluk Mağarası Yeri Bartın, Amasra İlçesi Bartın'a 32 km. uzaklıkta, Amasra ilçesi, Karakaçak köyünün Ovacık mahallesindedir. Çakraz-Bozköy virajında güneye dönen yolu takiben, Karakaçak köyünün Konuklar (daha&helliip;)

Yukarı Çık