Ek gıdaya geçen bebeğe çay ve yemek suyu verilmelimi

Ek gıdaya geçen bebeğe çay ve yemek suyu verilmelimi

Anne sütü, mükemmel besin içeriği ile kolay hazmedilen mucizevi bir besindir. Bebeği hastalıklardan koruduğu gibi masrafsız ve kolay bir yöntemdir. Bunun ötesinde emzirmek, anne ve bebek arasında kurulan bağın ana halkasıdır.

Ek gıdaya geçen bebeğe yemek suyu verilmemeli

Bu durum, anne ve bebeğin hem sağlığı hem psikolojisi için çok önemlidir. Bebek 6 aylık oluncaya kadar sadece anne sütü verilmeli, 6. aydan sonra ek gıdaya geçilmelidir. Bu dönemde yapılan bazı hatalarla ilgili Fatih Üniversitesi Hastanesi Çocuk Hastalıkları uzmanı anneleri uyarıyor: “Ülkemizde en sık yapılan hatalardan biri çocuğu yemek suyuyla beslemektir. Hiçbir besleyici değeri olmayan bu beslenme biçimi uygulanmamalıdır. Her gün et ve baklagillerden bir ikisi beslenme listesinde bulunmalıdır.

BEBEĞE ÇAY VERMEYİN

Çayın besleyici hiçbir değeri yoktur. Aksine diğer gıdaların besleyici değerini düşürür, bağırsaklardan demir emilimini bozarak kansızlığa yol açabilir. Bu yüzden süt çocuğu beslenmesinde çayın yeri yoktur. Her çeşit şekerleme, pasta, kek, dondurma da bebeğe verilmemesi gereken yiyeceklerdir. Anne de bebeğini emzirirken kesinlikle sigara içmemeli, çay ve kahve gibi besleyici değeri olmayan içecekler tüketmemelidir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Ek gıdaya geçen bebeğe çay ve yemek suyu verilmelimi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık